Přední český lékař se zasloužil o zavedení operační léčby dětské mozkové obrny v Československu a byl inovátorem medicínských postupů v různých oblastech, jako byly léčba zánětů kostí a kostních nádorů.

Smetana se narodil 15. listopadu 1934 v Praze. Po absolvování fakulty všeobecného lékařství Karlovy univerzity působil na chirurgickém oddělení v Náchodě, později byl přednostou Ortopedické kliniky dětí a dospělých v motolské nemocnici.

21. srpna 1968, den okupace
Výstavy i koncerty. Česko si připomene srpnovou okupaci z roku 1968

Ve 13 letech podstoupil amputaci levého bérce. Uváděl, že právě pobyt v nemocnici ho inspiroval k lékařské kariéře. Navzdory úrazu nadále sportoval, angažoval se v hnutí tělesné postižených sportovců, podílel se na založení Mezinárodního paralympijského výboru a na rozvoji paralympijského hnutí.

V roce 1976 se stal členem Mezinárodní organizace pro rehabilitaci invalidů při UNESCO. Byl držitelem tří medailí ze Světových her a mistrem světa ve volejbale.

V roce 2009 ho prezident Václav Klaus vyznamenal Medailí za zásluhy v oblasti vědy. Ve stejném roce byl uveden do Síně slávy handicapovaných sportovců.

Požár pole. Ilustrační foto.
V červenci bylo 2688 požárů, nejvíce za posledních 12 let