Pád ze čtyř metrů vypadal hrozivě a pro tehdy pětačtyřicetiletou zraněnou ženu a matku dvanáctiletého syna musel přiletět vrtulník.

„Cestou jsem potkala vrata. Byla jsem pomlácená, ale neměla jsem žádnou zlomeninu. Pouze jsem měla tržnou ránu na hlavě. Horší ale bylo, že mně brněly ruce i nohy," popsala Dana Součková osudný pád, který odstartoval události, po nichž skončila ochrnutá a na invalidním vozíku, přestože do nemocnice byla dopravena zcela pohyblivá.

„Záchranáři mě dali na lehátko a sama jsem si držela kapačku. Nohama i rukama jsem mohla bez problémů hýbat. Po převozu do nemocnice v Brně mi zašili ránu na hlavě a druhý den na magnetické rezonanci zjistili, že mám vyhřezlou ploténku," vzpomíná Dana Součková.

Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno se tehdy rozhodli pro okamžitou operaci. Dana Součková lékařům důvěřovala, i když dnes už ví, že operace nutná nebyla.

„Jako laik jsem to tehdy nemohla sama posoudit. Mezi čtvrtý a pátý obratel mi voperovali štěp. Další den zjistili, že je příliš velký a nebezpečně tlačí na míchu. Po šestadvaceti hodinách se rozhodli k reoperaci, ale to už bylo pozdě. Tlak na míchu způsobil, že jsem ochrnula na spodní část těla," líčí Dana Součková. Další týdny života strávila v léčebně a rehabilitačním centru v Kladrubech. Její stav se zlepšil jen mírně a po šesti měsících se vrátila domů na invalidním vozíku. Za to, že se z ní stal doživotní invalida, od začátku obviňuje lékaře ve fakultní nemocnici.

Požaduje deset milionů korun

„Poškození je trvalé. Kdyby štěp na míchu netlačil tak dlouho, nic by se nestalo," je přesvědčena Dana Součková. Za pravdu jí dal i soudní znalec, u něhož si nechala vypracovat znalecký posudek. Žena se proto rozhodla nemocnici zažalovat. Po nemocnici nyní požaduje zhruba deset milionů korun.

Okresní soud v Jihlavě v pondělí 15. června rozhodoval pouze o dvou ze sedmi finančních nároků, které Dana Součková po nemocnici požaduje. Šlo o bolestné ve výši 636 tisíc korun a snížení společenského uplatnění, které Součková vyčíslila na 5,9 milionu korun. Jihlavský soud oba nároky zamítl, protože podle něj byly promlčeny. Dana Součková totiž podle soudu nestihla tyto dva nároky podat ve dvouleté promlčecí lhůtě a podle soudkyně Zuzany Břízové neznalost zákona neomlouvá. Promlčecí lhůta je neúprosná a začíná se odpočítávat od okamžiku, kdy se poškozený dověděl o tom, kdo za způsobenou škodu odpovídá a její výši. Soudkyně Břízová v odůvodnění rozsudku poznamenala, že musela rozhodnout o promlčeném nároku, aby tyto nároky negativně neovlivňovaly další soudní jednání o nárocích, které promlčené nejsou.

Podle Aleše Čápa, advokáta Dany Součkové, jde o dalších pět nároků od náhrady za ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti a po skončení pracovní neschopnosti. Dále pak náklady spojené s léčbou, cestovné a náklady na pomůcky a prostředky spojené s trvalým následkem (auto, výtah apod.).

„Celkem jde zhruba o tři miliony korun," shrnul Aleš Čáp.

Dana Součková se ale nechce jen tak vzdát ani peněz za bolestné a snížení společenského uplatnění a proti pondělnímu verdiktu jihlavského soudu si podá odvolání. Kauzou se tak bude muset ještě zabývat Krajský soud v Brně. Teprve pokud bude rozhodnutí pravomocné, bude moci soud v Jihlavě pokračovat 
v jednání o zbylých nárocích Dany Součkové.

Pondělní rozsudek uvítal právní zástupce žalované nemocnice.

„Rozhodlo se podle práva," reagovala Hana Krejčí, která před soudem zastupuje brněnskou nemocnici. Vedení nemocnice navíc odmítá, že by v péči o Danu Součkovou tamní lékaři jakkoli pochybili, a jsou připraveni se s Danou Součkovou i nadále soudit. Hana Krejčí totiž v pondělí Deníku řekla, že o nějakém mimosoudním vyrovnání nemůže být řeč.

„Zřejmě půjdeme do dalšího sporu, protože podle našich lékařů byla léčba v pořádku a to zdravotní poškození je následek úrazu, nikoli péče v nemocnici," podotkla Hana Krejčí.

Spor může trvat i několik let

Dá se očekávat, že spor mezi nemocnicí a Danou Součkovou, která je trvale upoutána na invalidní vozík, může trvat i několik let. Ve hře jsou i další znalecké posudky. Zatím existuje pouze jediný, jehož závěry dávají za pravdu Daně Součkové. Brněnská nemocnice zatím nepočítá s tím, že by si nechala vypracovat svůj posudek.

„Necháme to na soudu, aby si případně nechal vypracovat svůj posudek," zmínila Hana Krejčí.