Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žen bez domova dramaticky přibylo

Praha /INFOGRAFIKA/ – Matka, se dvěma či více dětmi, středním nebo základním vzděláním bez drogové minulosti. Tak vypadá typická žena bez domova. 
O střechu nad hlavou nejčastěji přicházejí oběti domácího násilí, samoživitelky a matky v těžkých životních situacích. Jejich počet se za posledních dvacet let zdvojnásobil.

21.5.2015 123
SDÍLEJ:


O střechu nad hlavou nejčastěji přicházejí oběti domácího násilí, samoživitelky a matky v těžkých životních situacích. Jejich počet se za posledních dvacet let zdvojnásobil.Foto: ČTK/Vondrouš Roman

Jednou z nich je paní Ivana, která žila s partnerem a dětmi na severovýchodě Moravy. Krize přišla, když přítel nastoupil do výkonu trestu. Dostala se do finanční tísně, neplatila nájemné a majitelé ji vystěhovali během několika hodin. Obrátila se na Dům pro matky s dětmi v Havířově. „Zpětně si uvědomuji, že to byl nejšťastnější den mého života. Získali jsme s dětmi střechu nad hlavou, pocit bezpečí a nový pohled na lidi bez domova. Dnes se sama snažím jim pomáhat," uvedla Ivana.

Navzdory obecnému přesvědčení nemá drtivá většina žen bez domova, na rozdíl od mužských protějšků, problémy s alkoholem či drogami. „Procento narkomanek 
a alkoholiček je mezi ženami na ulici velmi nízké. Největším problémem je chudoba a absence finančně dostupného bydlení. Pokud má žena domov, zvládne na rozdíl od muže i velmi těžkou životní situaci," prohlásil národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan F. Krupa.

Chudoba má ženskou tvář

Řešení by podle odborníků měla přinést připravovaná koncepce zákona o sociálním bydlení. Podle Vladimíra Špidly, ředitele odboru poradců premiéra, pokryje skupinu obyvatelstva nejvíce ohroženou ztrátou domova. „Je prokázáno, že jakmile osoba vydává přes 40 procent z příjmu na bydlení, může o něj v případě osobní nebo pracovní krize, rychle přijít. Navrhovaných pět procent sociálních bytů ze všech bytů v Česku odpovídá procentu v populaci, které spadá do výše zmíněné kategorie. Ženy, zvláště samoživitelky, jsou extrémně ohroženou skupinou, jejich příjmy jsou výrazně nižší 
a v těžkých ekonomických situacích často nemají finanční rezervu. Chudoba vždy nejvíc zasáhne právě je,"uvedl.

Velké naděje vkládá do připravovaného zákona i Jan F. Krupa. I podle něj bude dostupné sociální bydlení řešením nárůstu žen bez domova. „Je to důležitý nástroj pro snižování počtu lidí na ulici. 
V České republice je přes 600 tisíc prázdných bytů. Nedostatek cenově dostupného bydlení je nejčastěji uváděný důvod, proč ženy ztrácí střechu nad hlavou. Trendy ze zahraničí nám navíc ukazují, že jich bude přibývat. Ve Velké Británii tvoří ženy bez domova zhruba jednu třetinu bezdomovců. Doufáme, že nový zákon situaci změní," prohlásil. Zákon se nachází v připomínkovém řízení. Až poté ho na stůl dostane vláda.

Tréninkové byty

Přesto už nyní některé charitativní organizace nabízejí při hledání domova pomocnou ruku. Armáda spásy je jednou z prvních institucí, která v Česku nabízí tzv. tréninkové byty. „Přidělený byt užívá klient tři až pět let. Pokud spolupracuje a plní povinnosti, může uzavřít s vlastníkem nemovitosti nájemní smlouvu," vysvětlil Krupa.

Koncept dostupného vlastního bydlení se objevuje i v návrhu zákona o sociálním bydlení. „Ale není to hlavním cílem, počítáme i s krizovým bydlením. Základem koncepce je finančně dostupné bydlení a na něj navázané sociální služby," komentoval Špidla. „Nejdůležitější pro ženy bez domova je samostatné bydlení," je přesvědčena ředitelka Domova pro děti a matky Havířov Blanka Wlosoková.

Mnoho žen uvádí jako důvod ztráty střechy nad hlavou problémy v partnerském soužití. „Téměř čtvrtina klientek z našich azylových domů uvedla jako důvod ztráty bydlení partnerské problémy, často spojené s násilím. Čistě partnerské násilí označila jako důvod bezdomovectví pětina žen," konstatoval Krupa. Rozpad rodiny podle něj představuje předpoklad pro vznik sociálně náročných situací.
Třetím nejčastěji uváděným důvodem ženského bezdomovectví je špatný duševní stav. Podle Martina Hollého, ředitele Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, je těžké oddělit příčiny bezdomovectví od následků života na ulici. „Vážné psychiatrické nemoci, jako jsou např. psychózy nebo bipolární porucha, narušují schopnost sociálního fungování. Pokud připočteme další rizika, jako je nízká úroveň příjmů a ohrožené bydlení, dostáváme se do spirály, která vede až k bezdomovectví," uvedl.

Bezdomovce stejně jako většinovou populaci trápí stárnutí. „Velkým problémem jsou demence, jejichž léčba je u pacientů bez domova obzvláště náročná," řekl Hollý. Podle průzkumů je až polovina lidí na ulici těžce psychicky nemocných. Když se připočte alkoholismus, procento bezdomovců s psychickými problémy se vyšplhá 
k osmdesáti procentům.

Bez domova kvůli úrazu hlavy

Kromě psychiatrických onemocnění jsou rizikovým faktorem pro ztrátě domova překvapivě i úrazy hlavy. „Oproti standardní populaci je mezi bezdomovci počet pacientů, kteří prodělali úraz hlavy, dvojnásobný. Devadesát procent z nich se zranilo ještě předtím, než se dostali na ulici. Nejedná se tedy o důsledek života na ulici, nýbrž o příčinu bezdomovectví," prohlásil.

Podle Hollého chybí systému psychiatrické péče možnost dlouhodobě zachytit 
a pracovat s pacienty bez střechy nad hlavou. „Poskytujeme jen krizovou péči. Psychická onemocnění vyžadují pozorování a spolupráci s pacientem. Lidé bez domova jsou naučení žít v bezmoci a jsou díky ní prakticky neviditelní. Pokud k nám přicházejí sami, tak jsou už obvykle v naprosto zoufalé situaci," dodal.

Lidé bez střechy nad hlavou.

ADÉLA KAMENSKÁ

Autor: Redakce

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 123
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 15 975 Kč Všeobecné sestry s osvědčením všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15975 kč, mzda max. 24052 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: úvazek 30 hod./týden, dlouhodobý zástup za mateř. a rodič. dovolenou, životopis do 30. 11. 2018. Pracoviště: Sociální služby uh. hradiště - domov pro osoby se zdravotním postižením medlovice, 687 41 Medlovice. Informace: Eva Copláková, +420 572 594 729. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VHODNÉ PRO ABSOLVENTY, Všeobecní administrativní pracovníci vykonávají různé kancelářské a administrativní činnosti podle stanovených postupů. , Zaměstnanecké výhody - firemní mobilní telefon, počítač., V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Vimovsem s.r.o., Bohosudovská, č.p. 60, 415 10 Teplice 10. Informace: Nikol Klačanová, +420 601 125 472. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/KA ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENT/KA ÚČETNÍ, Kontakt: pí Heřmanová Eva, e-mail: pavlovicova@spa-ulrika.cz, Pracovní doba: 8:00 - 16:30, , Náplň práce: , - vedení pokladny, zadávání příkazů v bance, stahování výpisů z banky, fakturace, pomocné evidence, evidence majetku, , Požadavek: , - ekonomické zaměření (není podmínkou), přirozená inteligence, výborné logické uvažování, perfektní práce s PC-převážně MS Excel, ruský jazyk slovem i písmem (není podmínkou), , Místo výkonu práce: Sadová 875/16, 360 01 Karlovy Vary. Pracoviště: Hotel ulrika s.r.o. - oo1, Sadová, č.p. 875, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Eva Heřmanová, . Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: praxe výhodou, zaměstnavatele možno kontaktovat v pracovní dny v době od 8:00 do 16.00 hodin. Pracoviště: Dapotur s.r.o. - stavby, . Informace: Flore Turda, +420 736 138 431.

Marián Kočner.
17

Došlo na Kuciakova slova. Podnikatele Kočnera obvinili z dalšího podvodu

Babišova farma Čapí hnízdo, kongresové centrum Agrofertu
14

Většina Čechů věří, že Babiš brání svým dětem vypovídat, ukázal průzkum

Jsme civilizovaná země? Babiši, demisi! Lidé se chystají demonstrovat v Praze

Nejdřív měli vytvořit jen živý řetěz tak, aby se premiér Andrej Babiš (ANO) nedostal v sobotu 17. listopadu ke kladení věnců na Národní třídě. Po údajném únosu psychicky nemocného Babiše mladšího na Krym kvůli kauze Čapí hnízdo se však chystá hlasitý protest. Proti Babišovi budou lidé protestovat už ve čtvrtek od 19 hodin na pražském Václavském náměstí.

Sex v autonomních autech bude hitem budoucnosti. Možná i za peníze

Autonomní automobily, které se obejdou bez řidiče, již brzy zcela změní dopravu. Díky tomu, že se lidé v autech nebudou muset věnovat řízení, uvolní se jim ruce pro celou řadu jiných činností. Podle nové britské studie s poměrně suchým názvem „Autonomní vozidla a budoucnost městského cestovního ruchu“ bude zcela jistě jednou z nich i sex, a to i placený.

Kubera šéfem Senátu, ne migračnímu paktu a čas na rezignaci: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Zeman dodatečně předal tenistce Kvitové medaili za zásluhy

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě předal tenistce Petře Kvitové státní vyznamenání, které jí udělil u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Kvitová dostala spolu s dalšími čtyřmi sportovci od hlavy státu medaili za zásluhy. Ze slavnostního ceremoniálu, který se konal 28. října, se však omluvila.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT