Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žen bez domova dramaticky přibylo

Praha /INFOGRAFIKA/ – Matka, se dvěma či více dětmi, středním nebo základním vzděláním bez drogové minulosti. Tak vypadá typická žena bez domova. 
O střechu nad hlavou nejčastěji přicházejí oběti domácího násilí, samoživitelky a matky v těžkých životních situacích. Jejich počet se za posledních dvacet let zdvojnásobil.

21.5.2015 123
SDÍLEJ:


O střechu nad hlavou nejčastěji přicházejí oběti domácího násilí, samoživitelky a matky v těžkých životních situacích. Jejich počet se za posledních dvacet let zdvojnásobil.Foto: ČTK/Vondrouš Roman

Jednou z nich je paní Ivana, která žila s partnerem a dětmi na severovýchodě Moravy. Krize přišla, když přítel nastoupil do výkonu trestu. Dostala se do finanční tísně, neplatila nájemné a majitelé ji vystěhovali během několika hodin. Obrátila se na Dům pro matky s dětmi v Havířově. „Zpětně si uvědomuji, že to byl nejšťastnější den mého života. Získali jsme s dětmi střechu nad hlavou, pocit bezpečí a nový pohled na lidi bez domova. Dnes se sama snažím jim pomáhat," uvedla Ivana.

Navzdory obecnému přesvědčení nemá drtivá většina žen bez domova, na rozdíl od mužských protějšků, problémy s alkoholem či drogami. „Procento narkomanek 
a alkoholiček je mezi ženami na ulici velmi nízké. Největším problémem je chudoba a absence finančně dostupného bydlení. Pokud má žena domov, zvládne na rozdíl od muže i velmi těžkou životní situaci," prohlásil národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan F. Krupa.

Chudoba má ženskou tvář

Řešení by podle odborníků měla přinést připravovaná koncepce zákona o sociálním bydlení. Podle Vladimíra Špidly, ředitele odboru poradců premiéra, pokryje skupinu obyvatelstva nejvíce ohroženou ztrátou domova. „Je prokázáno, že jakmile osoba vydává přes 40 procent z příjmu na bydlení, může o něj v případě osobní nebo pracovní krize, rychle přijít. Navrhovaných pět procent sociálních bytů ze všech bytů v Česku odpovídá procentu v populaci, které spadá do výše zmíněné kategorie. Ženy, zvláště samoživitelky, jsou extrémně ohroženou skupinou, jejich příjmy jsou výrazně nižší 
a v těžkých ekonomických situacích často nemají finanční rezervu. Chudoba vždy nejvíc zasáhne právě je,"uvedl.

Velké naděje vkládá do připravovaného zákona i Jan F. Krupa. I podle něj bude dostupné sociální bydlení řešením nárůstu žen bez domova. „Je to důležitý nástroj pro snižování počtu lidí na ulici. 
V České republice je přes 600 tisíc prázdných bytů. Nedostatek cenově dostupného bydlení je nejčastěji uváděný důvod, proč ženy ztrácí střechu nad hlavou. Trendy ze zahraničí nám navíc ukazují, že jich bude přibývat. Ve Velké Británii tvoří ženy bez domova zhruba jednu třetinu bezdomovců. Doufáme, že nový zákon situaci změní," prohlásil. Zákon se nachází v připomínkovém řízení. Až poté ho na stůl dostane vláda.

Tréninkové byty

Přesto už nyní některé charitativní organizace nabízejí při hledání domova pomocnou ruku. Armáda spásy je jednou z prvních institucí, která v Česku nabízí tzv. tréninkové byty. „Přidělený byt užívá klient tři až pět let. Pokud spolupracuje a plní povinnosti, může uzavřít s vlastníkem nemovitosti nájemní smlouvu," vysvětlil Krupa.

Koncept dostupného vlastního bydlení se objevuje i v návrhu zákona o sociálním bydlení. „Ale není to hlavním cílem, počítáme i s krizovým bydlením. Základem koncepce je finančně dostupné bydlení a na něj navázané sociální služby," komentoval Špidla. „Nejdůležitější pro ženy bez domova je samostatné bydlení," je přesvědčena ředitelka Domova pro děti a matky Havířov Blanka Wlosoková.

Mnoho žen uvádí jako důvod ztráty střechy nad hlavou problémy v partnerském soužití. „Téměř čtvrtina klientek z našich azylových domů uvedla jako důvod ztráty bydlení partnerské problémy, často spojené s násilím. Čistě partnerské násilí označila jako důvod bezdomovectví pětina žen," konstatoval Krupa. Rozpad rodiny podle něj představuje předpoklad pro vznik sociálně náročných situací.
Třetím nejčastěji uváděným důvodem ženského bezdomovectví je špatný duševní stav. Podle Martina Hollého, ředitele Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, je těžké oddělit příčiny bezdomovectví od následků života na ulici. „Vážné psychiatrické nemoci, jako jsou např. psychózy nebo bipolární porucha, narušují schopnost sociálního fungování. Pokud připočteme další rizika, jako je nízká úroveň příjmů a ohrožené bydlení, dostáváme se do spirály, která vede až k bezdomovectví," uvedl.

Bezdomovce stejně jako většinovou populaci trápí stárnutí. „Velkým problémem jsou demence, jejichž léčba je u pacientů bez domova obzvláště náročná," řekl Hollý. Podle průzkumů je až polovina lidí na ulici těžce psychicky nemocných. Když se připočte alkoholismus, procento bezdomovců s psychickými problémy se vyšplhá 
k osmdesáti procentům.

Bez domova kvůli úrazu hlavy

Kromě psychiatrických onemocnění jsou rizikovým faktorem pro ztrátě domova překvapivě i úrazy hlavy. „Oproti standardní populaci je mezi bezdomovci počet pacientů, kteří prodělali úraz hlavy, dvojnásobný. Devadesát procent z nich se zranilo ještě předtím, než se dostali na ulici. Nejedná se tedy o důsledek života na ulici, nýbrž o příčinu bezdomovectví," prohlásil.

Podle Hollého chybí systému psychiatrické péče možnost dlouhodobě zachytit 
a pracovat s pacienty bez střechy nad hlavou. „Poskytujeme jen krizovou péči. Psychická onemocnění vyžadují pozorování a spolupráci s pacientem. Lidé bez domova jsou naučení žít v bezmoci a jsou díky ní prakticky neviditelní. Pokud k nám přicházejí sami, tak jsou už obvykle v naprosto zoufalé situaci," dodal.

Lidé bez střechy nad hlavou.

ADÉLA KAMENSKÁ

Autor: Redakce

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 123
SDÍLEJ:

SERVIS

Pavel Fischer
31 8

Fischer chce do Senátu za Prahu 12. Opřel se do Zemana, Babiše a Okamury

Silnice z Adamova do Bílovic nad Svitavou je zavřená. Kvůli sesuvu kamenů. Ty zablokovaly poblíž penzionu Pod Ronovem část jednoho jízdního pruhu.
9

Autem do Brna? Na motoristy číhají padající kameny

Unikátní projekt: Zakladatel Amazonu staví obří hodiny na příštích 10 tisíc let

/VIDEO/ V Texasu vzniká unikátní projekt. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos se rozhodl postavit obří mechanické hodiny, které mají měřit čas příštích 10 tisíc let. Mají ale také symbolický úkol. Lidstvu mají připomínat, že musí myslet i na velmi vzdálenou budoucnost. Informoval o tom server Daily Mail.

Strojvedoucí stárnou. V kabinách vlaků loni rekordně přibylo žen

Počet strojvůdců v České republice sice mírně stoupá, v budoucnu ale budou mít železniční dopravci zřejmě problém, kým lokomotivy obsadit. Podle nových údajů Drážního úřadu totiž řada strojvůdců dosáhla důchodového věku a brzy práci opustí.

Poláci versus holocaust: vzájemné obviňování nahrává neonacistům

Vznikají petice proti očerňování polských Židů. Nedávný výrok polského premiéra Mateusze Morawieckého, který na mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil, že za holocaust nesli odpovědnost i někteří příslušníci židovského národa, zvedl vlnu nevole. Na serveru Naszademokracja.pl podepsalo petici na podporu polských Židů už více než 10 tisíc lidí. 

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT