Dohnala ho kauza jeho rekreační chalupy u Lipna, vysoké odměny pro šéfa krajských nemocnic a snaha ovlivňovat přes peníze z krajského rozpočtu média. Na kauzu pozastavených plateb TV Jéčko upozornil jako první Deník.

Zástupci hnutí ANO včera na jednání přišli s ultimativním požadavkem: Nechceme jen změny ve vedení jihočeských nemocnic, jejichž šéf Martin Bláha je přítelem hejtmana Zimoly a bral ročně sedm milionů korun.

„Mocichtivost ANO se ukázala naplno. Vystupňovalo požadavky na odstoupení dalších členů rady za ČSSD, a vzneslo dokonce požadavek na pozici hejtmanky. Navzdory naší domluvě ANO nečekalo ani na vysvětlení všech podpásově vyrobených záminek. Konečně se ukázalo, kam směřovaly všechny pseudokauzy posledních týdnů – společně s ODS převzít vedení kraje a Jihočeské nemocnice. Jako příměr mne napadá snad jen mnichovský diktát," komentoval situaci na Facebooku Zimola.

ŠANCE PRO OBČANSKÉ DEMOKRATY

Krajská šéfka hnutí ANO Radka Maxová potvrdila, že další spolupráce s ČSSD je možná pouze výměnou současných sociálnědemokratických radních, tedy hejtmana Zimoly, Ivany Stráské, Jaromíra Slívy a Jaromíra Nováka. „Ti o kauze Lipno věděli a obhajovali vysoké platy v představenstvu Jihočeských nemocnic," vyjmenovala Maxová některé důvody pro rozvázání koaliční spolupráce. Podle informací Deníku již na konci minulého týdne ukončení koalice odsouhlasily špičky ANO – šéf hnutí Andrej Babiš a první místopředseda Jaroslav Faltýnek.

Novou vládu v jižních Čechách pravděpodobně sestaví ANO ve spolupráci s ODS, ta je s osmi mandáty třetí nejsilnější stranou v jihočeském zastupitelstvu. „A jednat budeme s dalšími, nemá cenu čekat. Čím dříve bude domluvena další spolupráce, tím lépe pro kraj," ujistila Radka Maxová. Ve hře tak mohou zůstat i lidovci, vůči kterým se dřív Maxová vyhraňovala.

Partnerem pro vyjednávání je podle ní také sociální demokracie. Sám hejtman Zimola ale připouští, že ČSSD pravděpodobně skončí v opozici.

PROSTOŘEKÝ ŘEDITEL NEMOCNIC

Kauza Lipno nebo snaha ovlivňovat média ovšem nejsou jediné věci, které jihočeské ANO rozzlobily.

„Šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha se například vyjadřoval k tomu, co mu nepřísluší. Jeho nařknutí členů ANO, že chtějí ovládnout krajské zdravotnictví, považujeme za manažerské selhání, protože nemá žádným způsobem zasahovat do jednání politických stran," dodala Radka Maxová.

Bláha si však ani včera nebral servítky. „Jen se opakovaně potvrdila moje slova, že vše bylo jen záminkou pro rozbití koalice a ovládnutí jihočeského zdravotnictví. Paní Radka Maxová připravila představení, paní Lucie Kozlová přichází na scénu," okomentoval výsledek smírčího jednání.

Právě současná 1. náměstkyně hejtmana Kozlová je žhavou kandidátkou na to, aby Zimolu v hejtmanském křesle nakonec vystřídala.