„Pastva, především ovcí, se uskutečnila na dvaadvaceti hektarech,“ upřesnila mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Kateřina Machová.

Tato netradiční údržba lučních porostů v území, na němž se stále vyskytuje mnoho vzácných rostlinných a živočišných druhů, osvědčila. „Pastva je z pohledu ochrany přírody zajímavou alternativou kosení. Kromě toho, v jakém období se pase (tak, aby nedošlo ke škodám na chráněných druzích), je důležitý i druh zvířete. Každý druh má totiž rád jiné rostliny, jinak je spásá a důležitá jsou i drobná narušení půdního povrchu kopýtky a trus zvířat,“ poznamenala Kateřina Machová.

Ochranáři využívali v loňském roce pro spásání lučních porostů koně, kozy i ovce. Místní obyvatelé i turisté se s těmito „živými sekačkami“ mohli setkat například u Vávrovy skály nad Pohledcem nebo nedaleko nejvýše položené obce na Vysočině – Studnic, na místě s výskytem vzácných a kriticky ohrožených hořečků nahořklých. „Děkujeme všem chovatelům, kteří nám zapůjčením svých stád se spásáním v chráněné krajinné oblasti v letošním roce pomohli,“ vzkázala na adresu vlastníků „živých sekaček“ Kateřina Machová.