Nejen na tyto otázky dnes odpovídala v pořadu O životě zblízka moderátorce Bohumile Čihákové romská operní pěvkyně Bohumila Sommerová, která, když ji bylo dvanáct, vzala svého bratra za ruku a společně utekli v mrazivé noci z domova. Matka je opustila už jako malé a otec, který se o děti musel starat sám to nezvládl. Byl alkoholik a násilník. Děti často bil. Když utíkali, Bohumila Sommerová ztratila boty. Běžela v mrazu bosa. Nasedli do prvního trolejbusu a jeli do Plzně. Příběh cesty obou dětí do dětského domova Domino byl ale složitější, než si při útěku sourozenci mysleli.

Otec násilník a alkoholik

Moje první setkání s Bohumilou bylo velmi emotivní. Do dveří vstoupila velmi milá a křehká dáma. Podali jsme si ruce a já měla potřebuji ji okamžitě obejmout. Ten vzájemný stisk nezapomenu. Stála přede mnou skromná žena, se staženými vlasy do culíku. Měla potřebu se omlouvat a naprosto zbytečně se kritizovala, že není dostatečně svátečně oblečená. Nebylo třeba. Přišla ona, zosobnění skromnosti, pokory a života vepsaného ve tváři.

Pár dní před rozhovorem jsme si spolu hodně psaly. Bohumila byla otevřená a velmi upřímná. Když jsme usedly za mikrofon, cítila jsem, že ji přemáhá nervozita. Sama dobře vím, že psané slovo je často mnohem snažší než to mluvené. Možná byla nervózní kvůli miminku, se kterým přijela až z Plzně, nebo z toho, jakým otázkám bude čelit.

Zleva: Mirek, Vlasta, Richard a psycholog Přemysl Mikoláš
Kluci z děcáku u Havířova mají dobré srdce. Za pomoc autistům získali ocenění

Bohumila vyrůstala i s bratrem v rodině s otcem tyranem a alkoholikem. Už jako malé dítě musela zastat roli „matky“, která je opustila. Starala se o chod domácnosti, nákupy, jídlo, vaření, uklízení, praní. Velmi často to nestačilo. Otec jí nadával a bil. Propadla už v první třídě. Nikdo ji ke vzdělání nevedl. Přednost dostávala domácnost a despotický otec, který na oba pořád křičel. Přitom Bohunka toužila po vzdělání, kamarádech, hraní, zpěvu a hlavně po životě beze strachu.

Pro ni se stal život v dětském domově novým začátkem. Mohla se stát dítětem, tím, co skutečně byla. Zranitelná. Občas smutná, ale velmi často šťastná. Pocity, které nikdy předtím nezažila. Stejně jako Vánoce a stromeček, pod kterým, jak ona sama v rozhovoru skromně dodává: bylo dárečků zbytečně moc. V Dominu také dostala svůj první dort k narozeninám. A jaký život ji a jejího bratra v Dominu čekal? To si poslechněte právě teď.

Nový díl si můžete poslechnout vždy od pátku na www.denik.cz. Vaše příběhy, dotazy nebo náměty můžete posílat na mail bohumila.cihakova@denik.cz.