Ve výpisu našla pojišťovnou proplacené výkony, které jí její lékař rozhodně nedělal.

„Chodím k doktorům velmi málo, naštěstí. K praktickému lékaři asi 2krát za rok, jednou za rok k očařce, a se srdcem asi taky jedenkrát ročně,“ svěřila se žena, která nechtěla do novin říci své příjmení. „Proto si celkem přesně pamatuju, jaké péče se mně dostává. Zarazilo mne, když jsem si ve výpisu přečetla, co všechno mi dělal můj praktický lékař. Nebyla to pravda,“ dodala.

Doktor se činil, ale jen ve výkazech

Ve výpisu našla Dagmar například pravidelné měření tlaku při každé návštěvě, a dále poměrně detailní zdravotní prohlídku.

„Praktických lékařů je málo, takže si u pojišťovny nebudu stěžovat na to, že si můj doktor nechal proplácet úkony, které neprovedl. Ani nechci říci jeho jméno. Ke komu bych pak šla? A doktora člověk přece potřebuje,“ podotkla seniorka.

Podle mluvčího liberecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Stanislava Šetiny stále více Liberečanů využívá možnosti zkontrolovat si ve výpise veškerou vyúčtovanou zdravotní péči. Jde o všechny úkony, tedy včetně odborných lékařů a nemocnice. Pojišťovna samozřejmě eviduje údaje o veškeré uhrazené zdravotní péči svých klientů.

Když se jeden zub vytrhne dvakrát, je to podezřelé

„O výpis žádá pojišťovnu stále více Liberečanů. Stává se, že občas některý z nich poukáže na nesrovnalosti, které v něm najde. My pak věc prošetříme, a když se ukáže, že proplacený úkon lékař neprovedl, strhneme mu už zaplacené peníze z příští platby,“ potvrdil Stanislav Šetina. „Na některé chyby přijde pojišťovna sama. Má na to svůj kontrolní systém,“ doplnil mluvčí.

Například se může stát, že si zubař účtuje u jednoho pacienta, že mu dvakrát v roce vytrhl stejný zub. Pojišťovna může ale objevit i závažnější nesrovnalosti, a ty pak mohou mít dohru u soudu.

„My jsme rádi, že se lidé starají, že chtějí mít přehled. Nemusejí přitom ve výpisu přijít rovnou na nějaké podvody svého lékaře. Ale třeba jenom zjistí, že pojišťovna za ně platí měsíčně dvakrát tolik peněz, než které oni sami hradí ze zdravotního pojištění,“ zdůraznil mluvčí.

Za výpis zdravotní péče nic lidé neplatí. Mohou o něj požádat buď osobně na pobočce pojišťovny, anebo písemně. Stačí jim k tomu pár vět, napsaných rukou. Zhruba do měsíce jim pak od pojišťovny přijde doporučeně do místa trvalého bydliště celý výpis.

„Výpis údajů o poskytnuté zdravotní péči zahrnuje úkony za celý kalendářní rok,“ upozornil Stanislav Šetina.

Pojišťovna ale lékaři platí měsíčně kolem 50 korun i za pacienta, který k doktorovi vůbec nepřijde. Je to takový paušál za pacienta v evidenci.