Senátní novela původně požadovala pouze tento odklad kvůli několika stovkám zaměstnanců státních úřadů, zejména ze správy sociálního zabezpečení. Bez příslušného vzdělání by museli do začátku letošního července skončit. Nedostatek úředníků by mohl ohrozit výplatu důchodů.

Čtěte také: Praha znovu pořídí změnu územního plánu pro metro D

Novela se týká také posudkových lékařů, jichž ubývá. Sněmovna do konce příštího roku prodloužila období, v němž by tito lékaři nemuseli skončit s dosažením 70 let věku. Podpořila tak návrh Radky Maxové (ANO), aby výjimka neplatila až do roku 2021, jak chtělo ministerstvo práce a sociálních věcí. Poslankyně argumentovala tím, že ministerstvo chce jen prodlužovat současný stav místo skutečného řešení.

Státní zaměstnanci by podle další z úprav do složení úřednické zkoušky nemuseli dostávat nejnižší platový tarif. Ministerstvo vnitra to zdůvodnilo tím, že nynější stav je demotivující pro případné žadatele o přijetí do služebního poměru s delší praxí v oboru mimo státní službu. Nově by takovým lidem náležel platový stupeň podle jejich dosavadní praxe.

Žadatelé o přijetí do služebního poměru by měli nově dokládat zdravotní způsobilost pouze při přijetí, nikoli už při výběrovém řízení. Ústní pohovor při velkém zájmu uchazečů by podle další z úprav mohla nahradit písemná zkouška. Služební průkazy státních zaměstnanců by nově mohly být očipovány kvůli usnadnění vstupu do státních budov.

Nepřehlédněte: Policie v Porsche. Muži zákona jezdí zabavenými auty