V úterý o tom informoval zakladatel a ředitel ankety Ladislav Hrzal. Po několika letech má zastoupení každý kraj, doplnil v tiskové zprávě.
Celkem žáci a studenti přihlásili o 25 učitelů více než loni. Nejvíce nominací přišlo ze Středočeského kraje, kde žáci vybrali 12 učitelů.

Čtěte také: Školský ombudsman dostal stovky podnětů od učitelů, žáků i rodičů

Jedenáct kantorů působí na školách v Moravskoslezském kraji. Naopak pouze jedna nominace dorazila z Karlovarského kraje, kde je nejméně obyvatel i žáků. Dva nominované učitele mají Plzeňský a Liberecký kraj.

Více než čtyři pětiny oblíbených učitelek a učitelů jsou ze základních škol. Nejen ve sborovnách, ale také mezi adepty na korunu pro Zlatého Ámose převažují ženy. Přihlášeno jich je 56.

V lednu a únoru se uskuteční regionální kola ankety. Žáci v nich musejí pokud možno originálním způsobem představit své kandidáty a obhájit nominaci. "Regionální kola jsou zároveň oceněním všech, kteří byli svými žáky na titul Zlatý Ámos navrženi. Jsou to nejoblíbenější učitelky a nejoblíbenější učitelé na jednotlivých školách a uznání jim právem patří," řekl Hrzal, který je od loňského podzimu také školským ombudsmanem.

Nepřehlédněte: Jan Flídr: "Mohu dětem ukázat nějakou cestu"

V krajích s alespoň třemi nominovanými bude udělován titul krajský Ámos. Vítězové regionálních kol se utkají 1. března v neveřejném semifinále. Finále se uskuteční 24. března v kongresovém centru pražského hotelu Olšanka. Budou na něm vyhlášeni také Dětský Ámos a nejoblíbenější fyzikář, matikář, chemikář a češtinář.