Vláda navíc hodlá zrušit daň ze zemědělské půdy, což podle starostů pro vesnice znamená další finanční výpadek 1,4 miliard korun, řekla dnes novinářům senátorka za Zlínský kraj Jana Juřenčáková. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob sdělil, že obavy jsou zbytečné a nepodložené.

"Neprodleně poté, co bude schválena reforma veřejných financí, bude předložena novela zákona o rozpočtovém určení daní, která bude obcím beze zbytku kompenzovat daňové výpadky, které mohou vznikat od roku 2009," reagoval mluvčí.

Starostové ze Zlínského kraje doufají, že v protestu je podpoří také jejich kolegové z ostatních regionů České republiky. Někteří ČTK řekli, že do Prahy pojedou, jiní si to musí rozmyslet. Podporu vyjádřil například místopředseda Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR)a starosta Černé nad Orlicí na Rychnovsku Josef Bezdíček. "Myslím, že kolegové ze Zlínského kraje nejsou daleko od pravdy, ale o návrzích reformy chceme ještě diskutovat a budeme ho připomínkovat," řekl Bezdíček.

"Tady nejde o budoucnost aktuálně, ale jde o budoucnost našich obcí za deset a více let," řekl starosta obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku a místopředseda Spolku pro obnovu venkova Zlínského kraje Petr Gazdík. Suchá Loz prý podle chystané novely zákona přijde ve svém rozpočtu o zhruba 350.000 až 400.000 korun. Ty by měla nahradit zvýšením daně z nemovitosti. Pro obyvatele by to znamenalo zaplatit na dani z nemovitosti o 1200 až 1300 korun ročně více.

Juřenčáková už na obranu obcí a menších měst ve Zlínském kraji zorganizovala petici Iniciativa za živý venkov, kterou jen v regionu podepsalo 160 starostů. Všichni také souhlasí s májovým protestem.

Demonstrace před úřadem vlády by podle iniciátorů rozhodně neměla být jednodenní. "Zatím nevíme přesně kdy a jak bude akce probíhat. Už nyní je ale jasné, že demonstrovat hodláme třeba i měsíc. Spacáky máme," řekl místostarosta Vysokého Pole na Zlínsku Stanislav Polčák.

Podrobnosti problematice reformy bude prezentovat ministr financí Miroslav Kalousek ve čtvrtek na Kongresu starostů a primátorů České republiky v Brně. Na něj se chystají také iniciátoři demonstrace s tím, že právě zde by měla vypuknout první ostrá výměna názorů. Demonstraci prý rozhodně neodvolají.

Starostové před úřad přijdou s několika návrhy řešení. Jako první nabídnou vládě zrušení takzvaného porcování medvěda, což by přineslo šestimiliardovou roční úsporu. Tyto peníze by pak byly rozděleny mezi obce a menší města. "Je to nejjednodušší krok, který by žádným způsobem nezatížil státní rozpočet," řekl Gazdík.

Starostové chtějí vládě předložit také návrh na změnu při rozdělování daňových příjmu, ke koeficientu počtu obyvatel by se měl přidat i koeficient velikosti území. Aplikace tohoto opatření by přinesla navýšení daňových příjmů pro 83,7 procenta obcí, které mají zvýšené výdaje na chod obce z důvodů velké rozlohy území. Dalším navrhovaným řešením bude podíl obcí na spotřební dani, silniční dani, případně zvýšení podílu DPH a dalších daní.

Daňové reformy chce vláda provést během následujících let. Půjde zřejmě o největší reformu financí za několik posledních let. Vláda Mirka Topolánka chystá například snížení daní z příjmu občanů i firem, zvýšení snížené sazby DPH, krácení a reformu sociálních dávek, změny ve zdravotnictví i penzijním připojištění. Celý balík změn musí schválit Poslanecká sněmovna, v níž má však vládní koalice jen 100 hlasů, a tudíž není jisté, zda projde. Opozice s reformou nesouhlasí.