Plný batoh tresčích jater, lahví alkoholu nebo čokolád, to si také riskne odnést bez placení chlapík, kterého už dobře znají prodavači v nymburských prodejnách Jednoty. Bez jakéhokoliv studu, když se na něj personál nedívá, rovná vybrané zboží do svého zavazadla, vždycky větší množství, a odnáší ho pryč. Bez placení. Zloděj-fantom zkouší tento trik opakovaně a často úspěšně. Po Nymburce už je to prý známá firma. Nejen v Jednotě.

Ukradené zboží zřejmě nemá pro svou potřebu. „Dá se domyslet, že batoh tresčích jater nesní, ale snaží se ho zpeněžit. Možná to má na alkohol,“ podotkla prodavačka v prodejně Jednoty v Cíli. I tam se nezvaný host několikrát objevil, a to i za dramatických okolností.

„My už ho tady známe a dáváme pozor. Jednou jsme si ho všimli, ale on nám chtěl utéct. Když jsme se ho s kolegyní snažili zadržet, já jsem mu dokonce roztrhla bundu a kolegyně se při tom zranila na ruce,“ vzpomíná prodavačka.

Případ notorického zloděje řešila i policie, jenže ta je na podobné konání krátká. „Bohužel pokud hodnota ukradeného zboží nepřesáhne pět tisíc korun, řeší se to jen jako přestupek a nic se neděje,“ postěžoval si předseda Jednoty Vladimír Procházka.

U zloděje-fantoma ale už Jednotě došla trpělivost a zkouší na něj jít netradičně. Kamery ho nedávno zachytily při krádeži čokolád v obchodě Eliška na náměstí a jeho fotografii vyvěsila Jednota do všech svých obchodů po Nymburce s textem „Hledáme tohoto pána, který již několikrát zapomněl zaplatit nákup“.

Informovala i prodejnyv okolí, kam se ale zatím výtečník nevypravil. „Jinou možnost obrany nemáme, třeba se alespoň zastydí,“ myslí si „Jednoťáci“.
Většina zlodějů využívá toho, že za drobné krádeže jimv podstatě nic nehrozí. Jak říkají prodavači, způsoby mají různé.Vynášejí lahve alkoholu v rukávech, mají tašky s dvojitým dnem nebo falešné kapsy na sukních. V poslední době prý ale nad drobnými lapky převládají gangy, které kradou jen za účelem kšeftu.

Podle Procházky nemá prodejce na zloděje páky. „Personál nemůže lidem nahlížet do tašek. Jedině za přítomnosti policie. Ale jak toho zlodějev obchodě zadržíte?“ podotkl. O trestný čin nejde ani v případě, kdy byl zloděj recidivista a kradl třeba několik dní po sobě komoditu za 100 korun. „I tak se to vždy posuzuje jako přestupek, který řeší příslušná přestupková komise na radnici,“ podotkla policistka Petra Čimová. Změnu by mohla přinést zvažovaná novela zákona. Podle ní by třetí přestupekv řadě za sebou mohl už být posuzován jako trestný čin.