Lup zabalený v alobalu


Dennodenní boj mezi zloději a obchodníky asi v blízké budoucnosti neskončí.

„Krade leckdo. Měl jsem případ staré paní, která dá tři čtvrtiny penze za bydlení a jídlo, a moc jí toho už nezbude. Viděla něco,co se jí moc líbilo, ale nemohla si to dovolit. Jenže to nevydržela a pokusila se věc ukrást, jenže ochranka jí chytla,“ vypráví velitel čestlického policejního oddělení Jan Krátký. „Na stanici potom plakala a styděla se, sama nechápala, že to provedla, ale stalo se,“ pokračuje.

Zmíněná paní se jistě o nic podobného nikdy nepokusí, poučená je jistě dost. Policisty víc trápí „profesionálové“, kteří se studem nemají sebemenší problém a krádežemi se úspěšně živí.

„Nejjednodušší je využít nepozornosti zaměstnanců, do kabinky nanosit drahé oblečení, převléci se do něj, odstříhat bezpečnostní prvky a odejít v novém. Zdaleka ne vždy se to povede, ale to závisí na pohotovosti personálu,“ popisuje jednu z metod Krátký.

Mnohem sofistikovanější jsou ženy, které se pokouší vyzrát na bezpečnostní rámy. Kabelky, rozhodně ne miniaturní, mají vybavené speciální vložkou, která je kompletně obalená alobalem, který odstíní paprsky bezpečnostního rámu u východu z pokladen. „Specializují se na menší a drahé zboží. Cd, dvd, fotoaparáty, parfémy a další luxusnější zboží, kterého se do odstíněné vložky vejde poměrně dost,“ popisuje další trik policista. „Plnění originálních obalů od laciného zboží dražším obsahem je dneska trik téměř primitivní, ale překvapivě se tak dá udělat značná škoda,“ pokračuje.

Svízelné není jen nenechavce chytit, ale i těm polapený dokázat jejich činy. „Moc dobře znají hranici mezi přestupkem a trestným činem,“ vysvětluje. Škody lze sčítat, ale neexistuje databáze, která by ukázala všechny vroubky chyceného chmatáka, či chmatačky.

„Uvítali bychom něco jako „rejstřík přestupků“, jako je databáze doprvaních přestupků, kde bych našel, že právě polapený XY před týdnem ukradl za dva tisíce zboží na Zličíně, před měsícem na Chodově a celkem toho má za víc než pět tisíc, takž i když u nás koupil za pět prstů jen cd za čtyři sta, budu s ním zacházet, jakoby spáchal trestný čin, protože už si na to nasbíral,“ navrhuje na závěr Jan Krátký.