Závody ve zbrojení. I takový dojem může vyvolat v kolemjdoucích pohled na garáže v odlehlé části města Příbrami – na Lilce. V lokalitě mezi příbramskou teplárnou a Obecnickou ulicí svádí boj vykradači garáží s jejich majiteli. Na jedné straně „vítězové“ – ti, kteří si na své garáže navařili pancíře a petlice, osadili je až devíti zámky. Vítězové alespoň zatím. Nadruhé straně už „poražení“ – majitelé garáží otevřených doslova jako konzervy,
garáží s vypáčenými a zohýbanými vraty, s ulámanými zámky a klikami.

Čtenář, který se na nás obrátil, patří k vítězům. Alespoň prozatím. Jeho garáž přišla o tři z pěti svých zámků. „Vždy, když jedu do své garáže, je jedna nebo více garáží napadeno. Buď jsou vylomená vrata, nebo se o to zloději pokusí. Někteří majitelé garáží – mí sousedé přidali na vrata další zámky, i čtyři navíc. Zloději se ale neštítí ani vysekání díry do vrat,“ píše čtenář, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován. Redakce je s ním v kontaktu.

I starostovi vykradli garáž! Už třikrát! Městská policie ale Lilku hlídat nemůže

„Některé garáže byly vyloupeny i několikrát za sebou. Policie tvrdí, že je bezmocná. Udělají si fotku, a tím to zřejmě končí. Nevím, zda je rozhodující způsobená škoda…u většiny je největší škoda na vratech, ale fakt je, že je to nepříjemný pocit, když jedu do garáže a nevím, jestli ji už vyloupili nebo mne to teprve čeká,“ píše dotyčný.

Naposledy objevil další otevřenou garáž 14. srpna. Uvnitř byl automobil s registrační značkou, takže díky tomu mohl policii nahlásit něco konkrétního. Jinak je prý dost velký problém sehnat majitele, protože garáže nemají čísla a někteří do garáže jezdí jen zřídkakdy. O to větší překvapení je zde může čekat.

Pomůže „nová“ městská policie?

„Souhlasím s panem starostou, že si u nás v Příbrami zloději z policie nic nedělají. A doufám, že nová bezpečnostní politika vedení města zlepší i situaci tady,“ dodal smutně čtenář, když jsme se na místě sešli, abychom pořídili několik fotografií.

„Sám na Lilce garáž vlastním a už jsem ji měl třikrát vykradenou, takže situaci v lokalitě znám. Hlídka městské policie tam občas zajede, ale bohužel není možné, aby městská policie garáže neustále hlídala,“ uvedl příbramský starosta Josef Řihák.

O nové vizi bezpečnosti v Příbrami si přečtěte ZDE!

Řešit situaci musí vlastníci garáží

„Není možné, aby městská policie hlídala soukromý majetek, byť bych si to, jako starosta mohl přát. Odpovědnost spíš nese státní policie. Situaci s ní co nejdříve probereme a pokusíme se ji nějak řešit,“ dodal Josef Řihák.

Majitelé garáží jsou členy družstva. Podle starosty by se družstvo mělo sejít a situaci s krádežemi řešit.

Pět otázek pro státní policii

S několika dotazy na bezpečnost ve zmíněné lokalitě jsme se obrátili na mluvčí státní policie v Příbrami Lenku Pavlovou.

Jak často je státní policii hlášeno vloupání do garáží na Lilce a obecně v Příbrami?

Od začátku roku 2007 bylo hlášeno celkem čtyřikrát vloupání do garáží na Lilce, v Příbrami třináctkrát.

Hlídkuje policie na Lilce a jak často?

Státní policie zde hlídkuje nepravidelně se zaměřením na podvečerní a noční dobu. Lokalitě je věnována zvýšená pozornost vzhledem k odlehlému místu od zástavby a zvýšenému nápadu, třikrát v červenci.

Chytila policie někdy na Lilce zloděje?

Zadržení pachatelé: 0

Kdy se naposledy někdo s vykradenou garáží na Lilce státní policii ozval?

Dne 19. 5. neznámý pachatel nezjištěným předmětem a za užití násilí překonal vrata garáže a následně z ní odcizil motocykl Dněpr s přívěsným vozíkem
a motocykl ČZ a drobné nářadí. Na vratech vznikla škoda 30 tisíc korun, a na odcizení 215 tisíc korun.

Dne 8. 7. nezjištěný pachatel vypáčil vrata garáže v oblasti zámkových vložek na levé i pravé straně a odstranil středový zámek s kovovou klikou, čímž způsobil škodu pět tisíc korun. Poté pachatel odsud odcizil Motocykl MZ 150 a drobné nářadí a součástky.

Dne 20. 7. odstranil neznámý pachatel čtyři visací zámky, poškodil spodní petlici a poté vyvrátil celá vrata, nic však neodcizil. Na vratech je škoda 5 tisíc korun.

Stejného dne odstranil neznámý pachatel u plechových vyklápěcích vrat zajišťovací zámek, vytvořil otvor v plechu a nakonec páčením utrhl a poškodil zabezpečovací zařízení a odcizil zde starožitný psací stůl, rádio, dámské jízdní kolo, olej, čisticí prostředky, vázu a čtyři plechová kola s pneumatikami a počítač. Odcizením věcí vznikla škoda 12 tisíc a na poškození pět tisíc korun.

Chystá státní policie nějaké řešení, má nějaká doporučení pro majitele garáží?

Policie ČR spolupracuje s Městskou policií Příbram se zaměřením na tuto postihující lokalitu zejména posílením v oblasti hlídkové a obchůzkové činnosti a plánuje zvýšení četnosti dohledu.

Státní policie radí: v zámcích to není

„Je zřejmé, že se pachatelé nezaleknou ani množství zámků na vratech, spíše je to přitahuje. Více by zde pomohla větší všímavost lidí a majitelů garáží pohybujících se v inkriminovaném místě a kdyby sebemenší podezření na pohyb podezřelých osob ihned policii hlásili,“ vzkazuje mluvčí Lenka Pavlová.