Tato prodejna však není jediná, která má v současnosti problémy. O případu informuje týdeník Ekonom. Nemoc, která se zpočátku šířila především v komunitě narkomanů a bezdomovců, se začíná rozšiřovat i mezi ostatní populaci. Počet nakažených roste, množství pacientů už podle hygieniků přesáhlo hranici zvýšeného výskytu. Prahu obchází strach z epidemie.

Zatímco v roce 2006 bylo na území hlavního města hlášeno 13 případů, loni už jich bylo 36 letos již 97. A to je – epidemiologickou terminologií řečeno – zvýšený epidemiologický výskyt. „Šedesát procent z nakažených je z komunity narkomanů a bezdomovců. Dalších celkem šest případů je zaznamenáno ve Středočeském a Karlovarském kraji, ty všechny mají návaznost právě na zmíněnou pražskou komunitu. Zvýšený výskyt onemocnění je ale i u zbylých Pražanů,“ potvrdila Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Zaměstnanci prodejny Vodafone v ulici Na Příkopech měli včera zakázáno o situaci s novináři mluvit a odkazovali na tiskového mluvčího společnosti. Ten nakonec Deníku případ onemocnění v prodejně potvrdil. „Ano, jeden náš zaměstnanec v prodejně Na Příkopech se skutečně nakazil žloutenkou typu A,“ informoval Miroslav Čepický z Vodafonu.

Zároveň však dodal, že již byla podniknuta nezbytná opatření proti šíření nemoci. „Ve spolupráci s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy jsme okamžitě prodejnu vydesinfikovali a zaměstnanci dodržují všechna hygienická opatření. Podle hygieniků je pro zákazníky riziko nákazy nyní menší než například v metru, tramvaji či dokonce v jiné prodejně. Není jasné, kde se náš pracovník žloutenkou nakazil, podle hygieniků to vůbec nemuselo být v prodejně, ale například doma či v MHD,“ vysvětluje Čepický.

Tato prodejna však není zdaleka jedinou, která má v současnosti problémy. „Prodejna Vodafone není jediným případem onemocnění na území hlavního města, těch firem je více, mimo jiné jde i o jedny noviny. Prodejny, tedy pokud se nejedná o potravinářský průmysl, mohou zůstat otevřeny dál. Aby se zákazníci nakazili, musel by mezi nimi a nakaženými zaměstnanci probíhat mnohem intenzivnější vztah,“ uklidňuje Jágrová.

Nemocnice vyšší výskyt nezaznamenaly

Pražské nemocnice zatím zvýšený výskyt onemocnění žloutenkou nezaznamenaly. „Nemám informace, že by nastal nějaký dramatický nárůst,“ tvrdila mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Pražští bezdomovci a uživatelé drog, mezi nimiž se nemoc rozšířila nejdříve, dávají od problému ruce pryč, nebo si jej přehazují mezi sebou. „My za to nemůžeme, žloutenka mezi námi nikdy nebyla, ptejte se u feťáků, i my z nich máme strach,“ říká bezdomovec Tomáš Kyplt z ulice na Příkopě. Připustil ale, že jeho kamarád se zřejmě nakazil.

„Trochu se baví s feťákama,k začalo mu být špatně, měl horečky, zvracel,“ uvedl muž. „Mně je to jedno, nestarám se o to, jestli to někdo chytne nebo ne. Hlavně mě ale se… , že od té doby, co se mezi některýma feťákama žloutenka objevila, hází se všechno na nás. Co by asi feťáci dělali v prodejně mobilů,“ řekl nám jeden z narkomanů poblíž Václavského náměstí.

Kvůli zvýšenému výskytu žloutenky postoupilo zhruba 1500 narkomanů očkování. Sérum, za které musejí běžní zájemci zaplatit kolem tisícikoruny, dostanou zdarma. Jedná se o největší plošné očkování za posledních patnáct let.