Zájemci měli odcestovat v srpnu 2009 do Kalábrie. Zájezd jim zprostředkovávala cestovaní agentura Tep Tour, kterou tehdy provozovala podnikatelka Renata F. Dvaapadesátiletá žena stanula nyní kvůli zpronevěře před soudem.

Nekonečné splátky

Klienti za slíbenou dovolenou v jižní části Apeninského poloostrova zaplatili ve dvou splátkách celkem 96 080 korun. Následně zjistili, že jim ale žádný zájezd nebyl zajištěn.

„Chtěli jsme jet do Kalábrie. Zašla jsem tedy do cestovní agentury, kterou mi doporučila švagrová. V lednu jsme zaplatili padesátitisícovou zálohu, v červnu pak 46 tisícový doplatek. Ještě před úhradou doplatku jsem telefonovala do cestovní kanceláře, u které měl být zájezd sjednán, kde mi bylo řečeno, že obžalovaná nám nezajistila ubytování ani dopravu a žádné peníze jim nepřišly. Když jsem ale pak hovořila s obžalovanou, tak mi řekla, že je vše v pořádku. Věřila jsem jí, proto jsem nakonec uhradila i zbytek ceny,“ vypověděla u soudu 48letá poškozená žena, která dovolenou do Itálie v cestovní agentuře sjednávala.

Dodala, že když se v polovině června rozhodla kvůli spoustě nesrovnalostí nakonec odstoupit od kupní smlouvy, tak jí obžalovaná tvrdila, že na zájezd pojedou, když ještě doplatí dalších 20 tisíc korun. „Já jsem jí ale už nevěřila a od smlouvy jsem nakonec skutečně odstoupila,“ řekla žena.
S podnikatelkou nadále byla v kontaktu a doufala, že dostane zpátky své peníze. „Obžalovaná slíbila, že jakmile půjde kolem pošty, tak peníze pošle. Nic jsme ale nedostali. Pak už mi nezvedala telefony,“ vylíčila žena, jak vše nakonec dopadlo.

Peníze za omluvu

Obžalovaná podnikatelka u soudu přiznala, že 96 tisíc korun na zájezd skutečně převzala a klienti do Itálie nakonec opravdu neodjeli.
„Peníze na účet cestovní kanceláře jsem neodeslala, protože jsme se s poškozenou stále dohadovaly na celkové ceně zájezdu. Byl to komplikovaný případ. Pak poškozená volala, že už to nechce, tak jsme řešily nějaká storno poplatky,“ uvedla v soudní síni 52letá žena.

Její vysvětlení, proč tedy následně nevrátila klientům jejich peníze, když se zájezd neuskutečnil, bylo velmi svérázné. Peníze si prý nechala proto, že o ní vyšel hanlivý článek v novinách, který měla nechat vydat právě poškozená žena.

„Já jsem přesvědčená, že mě paní poškodila v novinách. Musela jsem zavřít cestovní agenturu a článek mně přinesl problémy i v soukromém životě. Jsem ochotná dát vše do pořádku, pokud se mi paní omluví,“ řekla obžalovaná.

Na to poškozená žena reagovala slovy: „Na to jste měla dva roky, abyste vše dala do pořádku. Ten článek byl varováním pro ostatní.“ Aby vše co nejrychleji vyřešila, doporučil obžalované podnikatelce též soudce, který kvůli vyžádání spisů z civilního soudu a ztotožnění právního zástupce poškozené, hlavní líčení odročil na 24. června, kdy by měl padnout rozsudek. „Radím vám, abyste vše dala do dalšího jednání do pořádku. Je to výrazná polehčující okolnost,“ řekl obžalované soudce.