Reálně totiž hrozí, že by státní rozpočet mohl v příštím roce přijít až o 20 miliard korun.

Důvod?

V zákonu o pojistném na sociální zabezpečení se totiž pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které by v lednu vstoupili do nově vzniklého II. pilíře penzí, upravil odvod na 8,5 procenta z vyměřovacího základu. Doteď platí 28 procent z vyměřovacího základu.

A protože v Česku je v tuto chvíli už přes milion OSVČ, stačilo by, kdyby se v lednu přihlásily do II. pilíře penzí a státní rozpočet by přišel o astronomickou sumu. Jak v pátek upozornil sever E15, třeba v loňském roce OSVČ odvedly na pojistném přes 23 miliard korun.

O tomto nebezpečí vím, a je to jeden z důsledků toho, že bylo dáno veto na prováděcí zákon," potvrdil v pátek z jednání v Bruselu premiér Petr Nečas. „Důsledkem nepřijetí tohoto prováděcího zákona k důchodové reformě by opravdu byl s vysokou pravděpodobností hraničící s jistotou tento obrovský výpadek příjmů státního rozpočtu," zdůraznil šéf kabinetu.

Kde vznikla potíž?

Vláda v roce 2011, kdy se ladily podrobnosti penzijní reformy, počítala také s tím, že v roce 2013 vznikne také Jednotné inkasní místo (nazývaný jako JIM). Tento nový úřad by má sloučit výběr daní, sociálního a zdravotního pojištění. Vše by podnikatel posílal na jedno místo, na jeden účet. Jenže Senát vznik JIM oddálil až na rok 2015, a právě to jen kámen úrazu.

Nejednou bylo něco napsáno v zákoně o vzniku JIM, něco jiného v zákonech o důchodovém spoření a a v zákoně o pojistném na sociální zabezpečení. Sladit to měl právě prováděcí zákon k důchodové reformě. Ten ale prezident vetoval.

„O tom problému jsme věděli a právě proto byl odstraněn v prováděcím zákona. Veto zákona bylo nezodpovědné," říká Ondřej Jakob z ministerstva financí. „Věříme, že poslanci se zachovají odpovědněji a veto přehlasují," dodává Ondřej Jakob.

'Hlasovat se bude už na nadcházející schůzi sněmovny, která začíná toto úterý.

Reforma v pasti. Rozhodnou poslanci

Kromě průběžného penzijního systému (I.pilíř), kam posíláme 28procentní odvod ze své mzdy, vznikne od ledna i II. pilíř. Stát umožní lidem, aby tři procenta, které teď posílají státu, poslali na spoření do soukromých fondů. Musejí ale dvě procenta navíc zaplatit ze svého (jejich odvod na výplatní pásce tak bude 30 procent).

Tím, že není schválena prováděcí novela zákona, sice reforma penzí platí, ale třeba finanční úřady nevědí, jakou cestou by měly tři procenta posílat do soukromých fondů.

Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který působí pod vedením Jana Švejnara při institutu CERGE-EI, v pátek uvedl, že vstup do nového II. pilíře se vyplatí asi polovině mužů a třetině žen. Obecně je nejvýhodnější pro mladší muže s vyššími příjmy.