Fiala na facebooku napsal, že nikdo nemůže tvrdit, že na Letné demonstrovala hrstka lidí, která se pokouší o něco nedemokratického. "Byla to nejmasovější demonstrace od roku 1989. V neděli na Letné začala změna, která vyvrcholí parlamentními volbami. Po nich nebude Andrej Babiš premiérem," uvedl. Další řádné sněmovní volby by se měly uskutečnit na podzim 2021.

Na Letné se v neděli odpoledne sešlo kolem 250 tisíc lidí. "Občanská společnost je zásadním pilířem demokracie a obavy, které vedou národ do ulic, na náměstí a dokážou zaplnit Letnou, zcela chápu," řekl dnes ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se nedělního shromáždění zúčastnil. Podotkl, že s některými tezemi, které zněly z podia, souhlasí a s některými nikoli.

"Podobná setkání nejsou primárně o lidech na podiu, ale o lidech pod podiem. Oceňuji však velmi, že se lidé v osobním životě i mimo společné protesty, které jsou demonstrativní ukázkou spolupráce, o politické dění zajímají, dokážou se spojit za nějakou myšlenkou a společně ji podporovat," uvedl Bartoš.

Postoj k politické situace

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný vítá, že veřejnosti není politická situace lhostejná. "Vyjádřit svůj postoj patří ke svobodě a demokracii. KDU-ČSL má obdobné výhrady k nefunkčnosti této vlády a proto bude hlasovat pro vysloveni nedůvěry," řekl ČTK Výborný s poukazem na středeční mimořádnou sněmovní schůzi, kterou k nedůvěře kabinetu ANO a ČSSD vyvolala pětice opozičních stran. Výborný doufá, že poctivost a slušnost v politice nakonec zvítězí.

Předseda SPD Tomio Okamura míní, že znepokojení obyvatel zneužívají politici takzvaného demokratického bloku, tedy ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Jde jim podle něho pouze o moc, nikoli o systémové změny. "Tito politici vytrvale ve Sněmovně blokují návrhy zákonů SPD o odvolatelnosti politiků a o referendu," řekl ČTK Okamura.

Demonstranti v neděli zcela zaplnili pláň na pražské Letné a část přilehlého parku. Podle odhadu organizátorů přišlo na úvod demonstrace čtvrt milionu lidí, následně počet ještě vrostl. Mobilní operátor T-Mobile na základě dat ze své sítě uvedl, že se na pláni sešlo 283.000 lidí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak deníku Právo řekl, že podle policie bylo v úvodu protestu na Letné 200 tisíc lidí, ke konci 250 tisíc.