Účel stávajících služeb je totiž mnohdy podobný. Třeba domovy pro seniory, pobytovou odlehčovací službu či domovy se zvláštním režimem využívají většinou lidé ve starším věku nebo s handicapem, kterých je v různých zařízeních celkově asi šedesát tisíc. Díky změnám budou moci oni či jejich příbuzní snadněji vybírat. „Pro klienty bude redukce znamenat hlavně zvýšení dostupnosti a kvality péče,“ řekl mluvčí ministerstva Jakub Augusta.

O staré lidi budou v budoucnu pečovat roboti
Sociální služby potřebují reformy, říká Horecký. O důchodce budou pečovat roboti

Poskytovatelům služeb podle něj zase zúžení nabídky výrazně sníží administrativní náročnost. V domovech i v terénu se tak místo vyplňování lejster a tabulek budou více věnovat přímé péči o lidi, kteří ji potřebují.

Zredukovat třiatřicet služeb na sedm ale nepůjde tak rychle. „Souvisí s tím i další nutné úpravy, napříkladv oblasti IT. Variantním řešením proto nejdřív bude patnáct až dvacet služeb,“ zdůraznil mluvčí.

Zlomit bariéru

Administrativní ulehčení vidí v plánovaných změnách také prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. „Je časté, že v jedné budově je registrován jak domov pro seniory, tak domov se zvláštním režimem, případně i odlehčovací pobytová služba,“ uvedl pro Deník.

Ačkoli se tyto služby odlišují minimálně, na každou z nich musí mít provozovatel zvláštní registraci, rozpočet, přidělené pracovníky, ale také třeba samostatné standardy kvality sociálních služeb. „Nedává to smysl a je to spíše bariéra rozvoje těchto služeb,“ doplnil Horecký.

Zdravotní péči čeká v příštím roce řada novinek. Ilustrační snímek
Vyšší příspěvky, ale i dražší pojištění. Zdravotní péči čeká řada novinek

Při slučování bude podle něj dobré, aby každá služba zahrnovala členění podle typu klientů. Lidé pobývající v domovech se totiž liší například podle míry postižení a soběstačnosti.

Zjednodušení má prospět i terénním a ambulantním službám. „Pomohlo by třeba sloučení pečovatelské služby a osobní asistence nebo denních stacionářů a center denních služeb,“ přiblížil Horecký.

Návrh se daleko nepohnul

Návrh měli ministerští úředníci na stole už za minulých vlád, zatím se ale daleko nepohnul. Podle mluvčího Augusty má totiž samotná změna typologie smysl teprve ve chvíli, kdy se změní i způsob financování tak, aby bylo stabilní a předvídatelné. „Je také třeba změnit nastavení kvality, personální standard, zjednodušení registrace a podobně,“ řekl.

Upřesnil, že diskuse budou probíhat v první polovině letošního roku. „Proto je nyní těžké předjímat výsledek. Konečný návrh do legislativního procesu bude k dispozici na konci letošního června,“ nastínil Augusta.

Druhy sociálních služeb, která zná zákon (řazeno podle abecedy): 
azylové domy, centra denních služeb, denní stacionáře, domov pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domy na půl cesty, chráněné bydlení, intervenční centra, kontaktní centra, krizová pomoc, nízkoprahová denní centra, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, noclehárny, odborné sociální poradenství, odlehčovací služby, osobní asistence, pečovatelská služba, podpora samostatného bydlení, průvodcovské a předčitatelské služby, raná péče, služby následné péče, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením, sociálně terapeutické dílny, sociální rehabilitace, sociální služby poskytované ve zdravotnických zařízení lůžkové péče, telefonická krizová pomoc, terapeutické komunity, terénní programy, tísňová péče, tlumočnické služby, týdenní stacionáře

zdroj: Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR