Vrtulník dívku převezl do hradecké fakultní nemocnice, je mimo nebezpečí. Výskyt zmijí v Orlickém Záhoří na Rychnovsku u hranic s Polskem není ničím výjimečným. Právě naopak. Zdejší radnice léta zápasí s jejich přemnožením.

„Stalo se to při procházce dětí z mateřské školky s učitelkou. Dívka nešťastnou náhodou spadla rukou přímo na hada,“ uvedl starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

Podle jeho slov jsou zmije ve vesnici přemnožené, plazí se často po dětském hřišti a pískovištích, už několikrát je lidé objevili i v domech. Boj s nimi je však i přes spolupráci s ochranáři z Orlických hor neúspěšný.

„Dvakrát za rok sem jezdí specialista na odchyt jedovatých hadů, které následně vypouští zpět do přírody. Každoročně u nás odchytí několik desítek zmijí,“ dodal starosta.

Letos v květnu zmije kousla 53letého muže na zahradě jeho chalupy na Berounsku, vloni na jaře pak u Karlštejna třináctiletého chlapce, předloni pak dokonce dvouletého chlapce v Říčanech u Prahy. Uštknutí ani v jednom případě nebylo smrtelné, to bývá jen ve výjimečných případech. Zdravotníci radí jako první pomoc ránu ochladit a sterilně překrýt. Naopak už je zavrhována dřívější metoda zaškrcování místa těsně nad ránou.