Senátní verze, kterou prosazoval Ivo Valenta (za Soukromníky), zbavovala povinnosti platit autorské poplatky ty provozovny, které používají hudbu pouze jako kulisu. Podobně jsou od poplatků osvobozena i zdravotnická zařízení, která pouští hudbu pacientům.

Martin Komárek
Glosa Martina Komárka: Zase znárodňujeme duševní vlastnictví

Valenta argumentoval, že lidé nechodí do hospod a restaurací, protože tam hraje jejich oblíbená hudba. Autorské svazy v takových případech případech podle jeho názoru domáhají poplatků bezdůvodně. S jeho názorem dnes souhlasili i někteří poslanci, podle nichž novela neokrádá autory, ale pouze ruší duplicitní placení autorských poplatků. Jakub Michálek (Piráti) kritizoval ve svém vystoupení ve Sněmovně hamižnost kolektivních správců autorských práv.

Senátní návrh odmítlo nejen ministerstvo kultury, ale i samotní umělci, připomněly České noviny. Petici proti návrhu, který je podle nich v rozporu s českým autorským právem, evropským právem a rozhodovací praxí Soudního dvora EU, podepsalo 1600 umělců.

Uleví slabozrakým a nevidomým

Hlavním cílem vládní novely autorského zákona je dát zrakově postiženým včetně nevidomých přístup k literatuře a notovým záznamů, na které se vztahují autorská práva, v jiných formátech. Podle novely by je měli mít k dispozici na jakémkoli nosiči a tyto kopie budou moci převážet přes hranice po celém světě.

„Postiženým pomůže zákonná licence odstraněním autorskoprávních překážek získat přístup k autorským dílům ve formátech pro ně přizpůsobených, takže budou moci tato díla číst nebo jinak vnímat stejným nebo téměř stejným způsobem jako osoby bez takového zdravotního postižení,“ napsalo ve zdůvodnění ministerstvo kultury.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg a předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani
Glosa Sammyho Ketze: Neberte nám autorská práva