To samé by se ale dalo říct i o Thomasu Schwingovi z Německa, který je nápadně podobný muži, kterého v den zmizení Jakuba viděla žena v parku s fotoaparátem kolem krku. Podle policie jde o důležitého svědka, který se pohyboval v blízkosti malého Jakuba.

Na podobnost Schwinga s mužem z identikitu upozornil Deník tento týden v úterý. Jeho fotografie pak obletěly celou zemi.

Dodnes se ale Schwing policii sám nepřihlásil.

„To o něčem svědčí, možná nemá čisté svědomí,“ myslí si matka Jakuba Hana Šimánková.

„Je zajímavé, že se neozvali žádní svědci, kteří by ho někde viděli. Asi je mimo republiku,“ poznamenal kriminalista z Hradce Králové obeznámený s případem. Ten také potvrdil, že policie po Schwingovi pátrá i ve spolupráci se zahraničními kolegy.

„Myslím, že se musel o tom s čím je spojován dozvědět. I kdyby nebyl v Česku, tak tu má určitě dost známých, kteří mu to zavolali ať je kdekoli,“ upozorňuje Bohuslav Rada z Havlíčkobrodské policie.

Deník zjistil, že Thomas Schwing, který byl na Vysočině souzen za obchodování s lidmi a pohlavní zneužívání nezletilých dívek má podnikatelské aktivity v Praze. Pohybovat se ale může v Německu, ale také v jakékoli jiné zemi v rámci EU.

Podle našich informací se o celý případ začala zajímat i německá média, která o Schwingovi v minulosti natočila reportáž. Šlo o fotografování nezletilých dívek, jejichž erotické fotky pak umisťoval na internet. Vždy se ale pohyboval na hraně zákona.

Kriminalisté ze speciálního týmu prověřují i další verze a podezřelé osoby. Kromě toho prohlédli záznamy z městského kamerového systému. Na žádném ale není zachycen ani Jakub ani muž z identikitu. Je tedy například potvrzeno, že v inkriminovanou dobu Jakub neprošel Dolní ulicí ani náměstím v Havlíčkově Brodě. Stejně vyloučili, že se Jakub utopil. Stále jim ale chybí motiv případného únosu. Policisté také mají poznatek o modré Škodě Favorit se Slovenskou poznávací značkou. Auto stálo v době, kdy se Jakub ztratil na malém parkovišti za základní školou, hned vedle chodníku, kudy Jakub často chodil.