Následky nepřežil velvyslanec Džamál Muhammad al-Džamal.

Specialisté dokončili mechanoskopické zkoumání poškození trezoru, z něhož pravděpodobně vyšel výbuch, i posouzení funkčnosti jeho uzavíracího mechanismu; hotovy jsou také chemické rozbory látky, která vybuchla.

Budou pokračovat v analýzách

Své závěry kriminalistický ústav nekomentoval; Srnková pouze uvedla, že do konce týdne budou výsledky v podobě písemných posudků předány pražským kriminalistům, kteří se případem zabývají. Chemici nicméně mají i nadále pokračovat v analýzách zajištěných stop.

Česká policie již v den tragédie odmítla spekulace o teroristickém útoku či jiné formě atentátu. Tehdy úřadující policejní prezident Martin Červíček i mluvčí pražské policie Andrea Zoulová shodně hovořili o tom, že případ byl kvalifikován jako usmrcení z nedbalosti (plus nedovolené ozbrojování).

Sejf se používal desítky let předtím

Jednou z vyšetřovacích verzí je i možnost, že mohlo selhat zabezpečovací zařízení - podle zdrojů z palestinských diplomatických kruhů však sejf, který byl sice čerstvě přestěhován do nově dokončeného domu, ale už předtím se po desítky let používal a manipulovali s ním různí lidé, žádné zajištění výbušninou neměl.

Nejnověji se objevily informace o údajném nálezu knihy s vyříznutými listy, provázené spekulacemi, že právě tato kniha, do jejíž dutiny by byla uložena nálož, měla být použita k likvidaci obsahu trezoru v případě neoprávněného vniknutí - a při neoparné manipulaci během příprav nástrahy mohlo dojít k nehodě.

Byla to opravdu nehoda? 

Z palestinského prostředí ale zaznívají i hlasy, které verzi o nehodě odmítají. Nevýrazněji v tomto směru vystoupila dcera zesnulého ambasadora Rana, která hovoří o vraždě, patrně prý nachystané během stěhování trezoru. Ani ona nicméně nenaznačila jakékoli konkrétní podezření k osobě pachatele.

Je také na místě poznamenat, že sice vyrostla a studovala v Praze, ale aktuální události zná jen zprostředkovaně, od své matky; komentovala je z Rammaláhu, kde nyní žije.

V souvislosti s novoročním děním v novém komplexu, vybudovaném v Praze zastoupením palestinské samosprávy, také experti kriminalistického ústavu včetně balistiků pokračují ve zkoumání zbraní, které tam policisté nalezli a které podle mluvčí Zoulové neprocházejí českými evidencemi.

Testy budou hotovy do konce ledna

Srnková naznačila, že testy, jejichž součástí jsou i zkušební střelby sloužící k posouzení, zda s těmito zbraněmi nebyl v minulosti spáchán trestný čin, by měly být hotovy do konce ledna.

V souvislosti s nálezem zbraní Palestinci odmítají, že by osm pistolí a čtyři samopaly představovaly nelegální arzenál; tvrdí, že nikdy nebyly použity. Uspokojivé vysvětlení jejich existence ale zatím chybí - což vedlo k protestům českých politiků, suchdolských občanů i tamější radnice (která se dokonce vyslovila proti stěhování palestinské ambasády na své území).

Podle dostupných informací jde o zbraně vyrobené v 80. letech 20. století na území někdejší Československé socialistické republiky - za minulých poměrů v obou zemích, kdy v Praze měla svoji misi tehdejší Organizace pro osvobození Palestiny. Ostatně i „smrtící trezor" prý také pocházel ještě z její éry.