Nabiré se v zoo narodila v roce 1983 a je posledním jedincem této formy v Evropě. Děloha Nabiré je však téměř celá vyplněna nádorem, a tudíž neexistuje naděje, že by zabřezla. "Jeden z jejích vaječníků by však mohl být zdravý, existuje tedy šance na odběr jejích genetických vzorků pro případné oplodnění mimo její tělo," uvedl Stejskal. Zárodek by pak mohla donosit i samice jiného nosorožce než severního bílého.

Na podzim zoo společně s berlínskými veterináři plánuje také vyšetření svých nosorožců v rezervaci Ol Pejeta. Mělo by naznačit i možnosti umělého oplodnění nosorožců přímo v Africe. "Předběžně je vyšetření naplánováno na konec října nebo začátek listopadu. Nejprve však budeme muset ověřit, zda samice nejsou březí," uvedl Stejskal. V případě březosti, která je prý ale málo pravděpodobná, by se vyšetření nedělalo.

Chtějí alespoň křížence

Na konci ledna byl do výběhu ke dvěma dvorským samicím severního nosorožce v Ol Pejetě přidán samec jižního poddruhu. "Podle následných pozorování se zdá, že by se se samicemi mohl pářit. O rozsahu vyšetření se proto bude rozhodovat až po zjištění, zda samice jsou, či nejsou březí," uvedl Stejskal. Naopak dva dvorští samci severních bílých nosorožců žijí ve výběhu s jižními samicemi. Cílem je získat alespoň křížence severního a jižního nosorožce.

Do Keni ze Dvora zamířili samci Sudán a Suni a samice Nájin a Fatu. Po přesunu se zlepšil zdravotní stav zvířat, u obou samic se postupně zlepšily hormonální cykly a pravidelně se pářily. Později ale v jejich hormonálních cyklech nastal útlum.
Severní bílý nosorožec nebyl ve volné přírodě spatřen od roku 2007, v zajetí žije pouhých sedm zvířat. Čtyři jsou v rezervaci Ol Pejeta v Keni, jedna samice v dvorské zoo a jeden starý pár v San Diegu v USA. Kromě starého samce v San Diegu šest zbylých zvířat patří Zoo Dvůr Králové.