Důvodem měl být odstavec, v němž experti ministerstva vnitra (MV) zhodnotili působení Okamurovy strany slovy: „Hnuti SPD není z pohledu definice ministerstva vnitra extremistickým subjektem. Vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté a nezřídka k nim zaujímá podobné názory. V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicově extremistických stran.“ To případného tichého společníka hnutí ANO velmi popudilo. Tomio Okamura se proti uniklému textu ostře ohradil.

Ozval se Hrad

Tehdejší šéf resortu Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že materiál se ještě musí precizovat a teprve půjde do připomínkového řízení. Deníku řekl, že on sám do jejího znění nebude zasahovat.

Naopak razantně se ozval Pražský hrad. Šéf jeho administrativní sekce Jan Novák je podepsán pod dokumentem, v němž podle Aktuálně sděluje: „Je nepřijatelné, aby autoři pranýřovali politické a jiné subjekty jen proto, že nesdílejí jejich pohled na určité společenské jevy.“ 

V situační zprávě odboru bezpečnostní politiky MV ČR o extremismu za letošní 1. čtvrtletí se ještě píše: „Tradiční pravicově extremistická uskupení přestala být politicky relevantní. Nejefektivněji pracovalo s obdobnou agendou hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura.“ Zmiňuje i výroky poslanců SPD o táboře v Letech či trestní stíhání bývalého tajemníka jejich klubu Jaroslava Staníka. 

V obdobném materiálu za 2. čtvrtletí již není SPD uvedena vůbec. K připravovanému dokumentu za rok 2017 pak Hana Malá z tiskového odboru MV Deníku sdělila: „Ministerstvu vnitra nepřísluší komentovat obsah Zprávy o extremismu za rok 2017, která doposud nebyla vládou schválena.“

Vláda si dává na čas

Jinak řečeno, ačkoliv Jan Hamáček (ČSSD) šéfuje vnitru už dva měsíce a vláda ANO a ČSSD získala důvěru 12. července, zpráva stále není světě. Obvykle ji přitom kabinet projednává v květnu. K příčině průtahů se na dotaz Deníku Hamáček nevyjádřil.