Sto padesát tisíc chudých rodin s dětmi má od ledna přijít o sociální příplatek. Vyplývá to z návrhu, který minulý týden schválila vláda. S úplným zrušením příplatku počítá nový zákon, který změní desítky jiných zákonů v souvislosti s úspornými opatřeními státu.

Přitom misterstvo práce a sociálních věcí přiznává, že padesát tisíc rodin s dětmi upadne po zániku sociálního příplatku do nejtěžší chudoby. Kvůli svým nízkým příjmům budou muset požádat o příspěvek v hmotné nouzi.

Sociální příplatek je dávka určená chudým rodinám s dětmi, jejichž příjem je nižší než dvojnásobek životního minima. Jeho zrušení dopadne nejhůř na rodiny s postiženými dětmi. Ty mají kvůli svému handicapu vyšší životní náklady než ostatní.

Slitují se poslanci?

„Vůbec nevím, co budu dělat,“ říká samoživitelka z východních Čech, která se stará o dvě dospívající děti nemocné cystickou fibrózou. Redakce její jméno zná, ale s ohledem na ochranu osobních údajů je nezveřejní.

Ženě, která se živí jako účetní, dnes po všech výdajích na živobytí zbývá rezerva na drobné výdaje a dárky necelých tisíc korun. Pokud Parlament schválí návrh Nečasova kabinetu, bude jí měsíčně chybět v rodinném rozpočtu téměř 6000 korun.

„Doufám, že se poslanci slitují a sociální příplatek zachovají aspoň rodinám s postiženými dětmi,“ věří žena, že stát při současných nezbytných škrtech přece jen projeví aspoň kousek sociálního cítění. Zrušení sociálního příplatku státu sice ušetří výdaje 3,1 miliardy korun, ale bude to naopak znamenat nárůst výdajů na příspěvek v hmotné nouzi o 1,2 miliardy. Výdaje na rodičovský příspěvek stoupnou o dalších 300 milionů. V souhrnu by tak stát ušetřil jen 1,6 miliardy korun.

#nahled|https://g.denik.cz/1/33/2909p__plateknn_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/33/2909p__plateknn.jpg|Co se stane po zrušení sociálního příplatku#

Postižení protestují

„Zrušení sociálního příplatku bude znamenat u rodin s jedním nebo dvěma postiženými dětmi obrovský pokles příjmů. A to o 4000–10 000 korun měsíčně,“ vypočítává Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených. Považuje za nepřijatelné, aby stát připustil, že se zdravotní handicap stane příčinou, že téměř 16 tisíc rodin spadne do hmotné nouze.

Rodiny pak nebudou mít na to, aby se o těžce nemocné děti staraly, a nezbude jim než je dát do ústavu. „V takovém případě bude z veřejných rozpočtů čerpáno mnohem víc peněz než teď,“ varuje Krása.

Navrhuje proto, aby poslanci vládní návrh upravili tak, že sociální příplatek zůstane zachován aspoň rodinám s postiženými dětmi. Odpovídalo by to výdajům ze státního rozpočtu o objemu 400 až 500 milionů korun ročně.

Vládou schválený návrh počítá s tím, že dopad na chudé rodiny s postiženými dětmi by byl mírnější. Ale týká se to jen malých dětí, u kterých není péče tak drahá. Zmírnění spočívá v tom, že rodinám s postiženými dětmi, které pobírají příspěvek na péči, by se nekrátil rodičovský příspěvek. „Ale toto řešení je omezeno jen na děti mladší sedmi let,“ namítají právníci Národní rady zdravotně postižených. Stát navíc zrušením sociálního příplatku administrativně zatíží pověřené obce. Ty by musely nově zkoumat i majetkové poměry 50 000 nových nejchudších rodin, které po zrušení příplatků spadnou po 1. lednu do bídy a přijdou žádat o příspěvek v hmotné nouzi.