Do diskuse o platech lékařů a reformě zdravotnictví razantně vstoupil Pavel Horák, šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Vyzval krajské samosprávy a další zřizovatele nemocnic, aby razantně snížily svůj lůžkový fond.

Pokud by zrušily 10 000 akutních lůžek, slibuje VZP nemocnicím, že jim neklesnou platby za léčení. „Pokles umožní zajistit provoz nemocnic s dostatečným množstvím personálu a adekvátně ho zaplatit,“ uvedl Horák.

Výzvu podporuje ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel fakultních nemocnic i Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje všech osm zaměstnaneckých pojišťoven. K situaci se včera jen mlhavě vyjádřil premiér Petr Nečas, který chce nadále s nespokojenými doktory jednat. Nicméně opětovně zdůraznil, že letos se dodatečné prostředky na jejich mzdy v rozpočtu nenajdou.

ČSSD ostře proti

Na Horákův záměr ostře zareagoval hejtman Středočeského kraje David Rath. „ČSSD považuje plány VZP za zcela nepřijatelný hazard s pacienty a dostupnou zdravotní péčí. Místo toho, aby VZP podfinancovaným nemocnicím zvýšila platby a tím celou věc odpovědně řešila, přichází s drastickým zásahem do lůžkového fondu českých nemocnic,“ uvedl Rath. Dodal, že počet lůžek v českých nemocnicích je přitom srovnatelný s okolními zeměmi, jako je Rakousko či Německo. „Redukce takto velkého množství lůžek by způsobila obrovský chaos v nemocniční péči,“ míní Rath.

Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) předpokládá, že VZP má svůj návrh podložený důkladnou analýzu. „Pro mne i ostatní hejtmany bude klíčové, aby byla pro pacienty veřejná zdravotní péče dostupná bez jakýchkoli sociálních či jiných bariér,“ řekl Hašek.

Podle předsedy svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka je rušení lůžek naprosto nezbytným krokem. Světovým trendem, který sleduje i VZP, je podpora poloambulantní péče, kdy pacient dochází do stacionáře nebo se operace dělá při jednodenním pobytu v nemocnici.

„Na dnešní počty akutních lůžek není dost personálu, takže provoz vyžaduje enormně vysoký podíl přesčasové práce, která je pro zaměstnance při nižších základních platech jedinou možností přivýdělku. Tato situace extenzivního využívání kapacit je neudržitelná,“ konstatoval v prohlášení Horák.

Počty lůžek v ČR

* k 1. říjnu 2010 bylo ve 191 nemocnicích 81 792 lůžek
* akutních lůžek je 54 142
* lůžek následné péče je 27 286
* ostatních lůžek je 364

Zdroj: VZP

KATEŘINA PERKNEROVÁ a ČTK

- VŠE O KAUZE ODCHODU LÉKAŘŮ ČTĚTE ZDE -