Spolek Ztohoven dnes oznámil, že standartu rozstříhal na 1152 kousků. Zpravodaj redakce dostal dva ústřižky na pražském hlavním nádraží. Kousky látky o velikosti asi deset krát deset centimetrů jsou umístěny v obálce s potiskem v podobě červených trenýrek. Přilepeny jsou na kusu papíru s textem, který připomíná popisek u uměleckých děl. Součástí textu jsou i speciální zabezpečené QR kódy, které obdarovanému umožňují přístup k bitcoinové hodnotě v přepočtu ve výši asi 13 a 16 korun.

Policie hodnotu standarty vyčíslila asi na 33.000 korun. Žílka řekl, že jednotlivými útržky nyní spolek hodnotu standarty vrací.

Poznamenal, že členové skupiny byli zpočátku z výše ceny zástavy vzhledem k materiálu, ze kterého byla vyrobena, překvapeni. Později prý ale zjistili, že částka kvůli kvalitě tisku a rozměrům kolem tři krát tři metry nejspíš nadhodnocena není.

Fetiš 

Podle Žílky jde o potištěnou bannerovinu, tedy umělý materiál používaný na některé reklamní poutače. „Je to jedna ze zajímavých okolností, ten fetiš kolem toho, že to je nějaký originál. Je to spotřební věc," řekl Žílka. I to je podle něj jeden z důvodů, proč standartu rozstříhali. „Cítili jsme kolem toho tlak na nalezení, jak kdyby to byl nějaký ježek v kleci skrývající tajemství," poznamenal.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček potvrdil, že na výrobu standarty byla použita látka z umělých vláken, která je odolná vůči povětrnostním vlivům a byla barevně potištěna. Rozstříhání standarty označil za stejný případ, jako když se pachatelé vraždy pokouší znemožnit identifikaci oběti. „V tomto případě jde o vraždu symbolů české státnosti, který byl právě za účelem ztížení identifikace skupinou Ztohoven rozřezán na malé kousky," řekl Ovčáček.

Případem červených trenýrek se začne ve středu zabývat soud. Trojice umělců čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci. Hrozí jim až tři roky vězení.