„Politika by se měla vrátit tam, kam má. Tedy aby sloužila lidem a nebyla kolbištěm pro mocenské hrátky, jak jsme tomu svědkem dnes. Hlavním z důvodů, proč jsem opustila poslanecký klub Strany zelených a nakonec z ní byla vyloučena, bylo, že jsem si hájila vlastní názor a to se nelíbilo vedení strany,“ zdůvodnila vznik nové strany poslankyně Zubová.

Demokratická strana zelených je díky Zubové, která je členkou šestičlenného předsednictva, šestou stranou v poslanecké sněmovně. Přestože zhruba sedmdesát procent jejich členů přešlo ze stávající Strany zelených, necítí se vedení zavázáno koaličními dohodami.

To by mohlo výrazně ovlivnit úterní hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Zubová totiž patří k jejím výrazným kritikům a mohla by tak podpořit opozici v jejím úsilí. „Situace dospěla tak daleko, že už nejde jen o pokračování seriálu vyhlašování nedůvěry. Míra přehmatů vlády dosáhla vrcholu, exekutivní moc ovlivňuje moc soudní a to není možné tolerovat. Na druhou stranu je tu otázka českého předsednictví a naší role v Evropě. Tyto dvě otázky je potřeba zvážit a říct, co je pro nás důležitější,“ prohlásila Zubová a dodala, že se ještě nerozhodla, jak bude nakonec hlasovat.

Poradí se i se svou kolegyní Věrou Jakubkovou, kterou ze Strany zelených také vyloučili. „Samozřejmě se o tom budeme bavit. Není ale vůbec vyloučeno, že nakonec budeme hlasovat každá jinak. Rozhodneme se tak, jak to cítíme,“ řekla Zubová. Podle ní ji ani představitele nové strany zatím nikdo z opozice neoslovil se zájmem získat její hlas. Ani oni sami se zatím na opoziční politiky neobrátili.