Čaputová položila věnec u památníku krátce před 17. hodinou. Její příjezd přivítalo několik lidí potleskem. V Praze se dnes také zúčastní diskusního pořadu v České televizi, který je věnován hledání pravdy. Debatovat bude mimo jiné s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.

Čaputová řekla, že v době revoluce jí bylo 16 let a studovala gymnázium. Na tehdejší bratislavské protesty, které se uskutečnily už 16. listopadu, i pražské si velmi dobře pamatuje. Tehdejší události označila za klíčové pro novodobou historii.

Svobody a práva jsou brána jako samozřejmost

Poznamenala, že osobně v novém režimu prožila většinu života a nabídl jí úplně jiné možnosti oproti životům, které lidi žili předtím. "Myslím si, že ne vždy si to uvědomujeme, ty možnosti, které listopad přinesl a faktem je, že ty změny jsou započaté, ale nejsou dotáhnuté, ještě je kus cesty před námi, aby demokracie, kterou jsme si vydobyli v listopadu 1989, aby ji také cítili lidé, aby cítili sociální jistoty, aby žili důstojné životy," řekla.

Jako určitý dluh vnímá to, že často jsou mnohé nabyté svobody a práva brána jako samozřejmost. "Jako kdybychom si je neuvědomovali a nevážili si jich," podotkla. Demokracii označila za potenciál. "Je to vývoj, je to cesta, je to i cesta učení se. Nefunguje na autopilota, pokud se nebudeme zúčastňovat a nebudeme se angažovat ve věcech veřejných, tak se můžou dít věci, které se mohou vymknout kontrole. A demokracie se může změnit na úplně jiný režim, například takový, jaký byl před 1989," zdůraznila.

Čaputová si 30 let staré událost připomene o víkendu na Slovensku. V sobotu nejprve s českým prezidentem Milošem Zemanem uctí památku událostí z 16. listopadu, kdy se konaly v Bratislavě protirežimní protesty. Další připomínka listopadových událostí je naplánována na nedělní odpoledne, zúčastní se jí i český premiér Andrej Babiš (za ANO) a další hosté.