Někdo by to měl uklidit, ale háček je ale v tom, že nikdo neví, jak rozšlapané žvýkačky z ulic odstranit a úklidové čety jen bezradně krčí rameny.
Nedopalky cigaret či žvýkačky po zemi. Tak vypadají některá veřejná prostranství na Teplicku. Trápení s odloženými žvýkačkami mají ale také například hospodští. Žvýkačky lidé lepí úplně všude. „Na židle a hlavně pod stoly,“ tvrdí Roman Durský, provozovatel restauračního zařízení. Místa se žvýkačkami na ulicích nepřehlédnete. Jsou prakticky před každým bufetem a hospodou.

Lidé lepí žvýkačky také na sedačky v kinech. „I když to není v žádné velké míře,“ říká ředitel Domu kultury Teplice, pod který spadá správa kina Květen. Nicméně, a potvrzují to i další provozovatelé kin, žvýkačky se objevují.

I když v Teplicích jsou žvýkačky také na ulicích, neopouští teplického primátora jeho humor: „Všechno negativní se musí změnit v pozitivní,“ reaguje Jaroslav Kubera. „Takže naopak říkáme, zahazujte žvýkačky! Protože až jich tam pak bude dostatek, tak se vytvoří přirozená tartanová dráha. No a když pak po tom bude někdo ráno běžet do práce, tak si nebude ničit boty,“ povídal nedávno v zábavném pořadu Karla Šípa Všechnopárty teplický primátor.

Lidem se ale žvýkačky na ulicích nelíbí. „Pokud někoho přistihneme přímo při tom, když žvýkačku vyhodí, tak ho řešíme stejně, jako třeba v případě nedopalku na zemi. Jde o přestupek,“ upozorňuje Michal Chrdle, šéf teplických strážníků.

Den bez žvýkačky v ústech si mnoho z nás už nedokáže představit. Žvýkání uklidňuje a osvěžuje. Po zahozeníale vypadá chodník však hmota zatvrdne a hyzdí ulice. Se žvýkačkami jsou zkušenosti nemilé. Nedají se dát dolů a je to ke vzteku, co si lidii pak přinesou na botách. Běžná mechanizace na odklízení žvýkaček z ulic nestačí.