Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrada

včera 12:00

Postavte si na zahradě indiánské týpí. Místo bizoní kůže stačí plachtovina

Snad každý z nás v dětství hltal indiánky, s napětím sledoval dobrodružné filmy z amerických prérií a toužil po tom, stát se také alespoň na chvíli rudým bratrem. Aby se i naše děti mohly přiblížit takovému letnímu snění, předvedl nám Pavel Zeman v oblíbeném pořadu Receptář Prima nápadů, jak postavit na zahradě pravé indiánské týpí a vytvořit tak ráj pro dětské prázdninové radovánky.

21.6.2018

Letní inspirace: Vytvořte si s dětmi zahrádku pro vílu

Rozbil se vám květináč, máte na zahradě pařez, který nevzhledně vyčnívá z trávníku, nebo jen nevíte, čím zabavit neposedné děti, které se nemohou dočkat prázdnin? Vraťte se do dětských let a vytvořte si miniaturní zahrádku pro víly a skřítky.

19.6.2018

Sprcha na zahradě poslouží k osvěžení i k hygieně

Venkovní sprchu využíváme jako doplněk k bazénu, ale také jako samostatný zdroj osvěžení v parných dnech. U letních chatek v chatových osadách či zahrádkářských koloniích pak taková sprcha může zcela nahradit chybějící koupelnu.

18.6.2018

Mangold: barevná a vytrvalá dobrota

Na zahrádce můžete pěstovat mangold. Tahle listová zelenina je pro nás i naši zahrádku naprostým požehnáním. Vždyť není náročná, sklizeň je od jara až do mrazů a dokonce dokáže i v našich podmínkách přezimovat.

15.6.2018

Jak pěstovat libeček a jak ho využít v kuchyni

Libeček lékařský svého času patřil ke stálicím českých zahrádek, postupně však upadl v zapomnění. Jeho charakteristickou vůni si přesto pamatuje snad každý, kdo v dětství trávil prázdniny u babičky.

14.6.2018

Tip Ládi Hrušky pro domácí kutily: Neposlušné květináče

Jako úchvatný a trochu rošťácký umělecký objekt působí visuté patrové květináče, ve kterých můžeme pěstovat bylinky, převislé hrnkové jahody či květiny. Kaskádovité uspořádání těchto minizahrádeček ocení především ti, kdo nemají na svých balkonech či terasách místa nazbyt.

13.6.2018

Sedm tipů pro pěstování voňavých pivoněk

Pivoňky jsou vděčnou ozdobou zahrady. Nepotřebují přehnanou péči a budou vás těšit výraznými voňavými květy po dlouhá léta. Co byste měli o pivoňkách vědět, než je vysadíte?

11.6.2018

Deset bazénů pozoruhodných tvarů

Když si člověk pořizuje bazén, obvykle se rozhoduje, zda bude kulatý, oválný nebo ve tvaru obdélníku. Existují ale náročnější zákazníci, kteří si přejí bazén ve tvaru srdce nebo stradivárek.

8.6.2018

Návštěva zahrady: Pravidlo krásného výhledu

Když zahradu, tak romantickou, nostalgickou s odkazem na českou klasiku. Kde poroste kromě okrasných stromů a keřů také něco na zub. A pokud možno s výhledy do krajiny a chráněnou před pohledy z ulice.

6.6.2018

Rostliny, které zkrášlí hladinu jezírka

Jezírko bývá čarovnou ozdobou zahrady. Tu pravou atmosféru mu však dodají teprve rostliny, které zároveň čistí vodu a udržují v jezírku přírodní rovnováhu.

4.6.2018

Tip Ládi Hrušky pro domácí kutily: Jak si vyrobit jednoduché květinové truhlíky

Kamínkové truhlíky jsou nestárnoucí ozdobou každé zahrady, terasy či pergoly. Jsou jednoduché, nevtíravé, stabilní, odolné. Doma by je chtěl mít každý, protože v nich vypadá dobře opravdu každá rostlina. Jejich cena ovšem může odrazovat.

4.6.2018

Jak chránit broskvoně před napadením kadeřavostí

Kadeřavost broskvoní je nejzávažnější houbovou chorobou těchto ovocných stromů. Mnoho zahrádkářů se jí velmi obává, protože často zničí nejen listy a letorosty, ale pro mladé stromky může znamenat definitivní konec.

31.5.2018

Melouny venku na zahrádce? Jen v teplých oblastech

Chuť a vůně šťavnatých vodních melounů jako by pocházela ze samého ráje. Z pohledu botanika k nám melouny ovšem nepřišly z ráje, ale z africké Botswany, kde panuje mnohem teplejší podnebí než u nás.

29.5.2018

Inspirace: Deset venkovních kuchyní pro letní hodování

V létě chceme trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu. Rádi tu stolujeme, opékáme buřty, grilujeme nebo udíme. Někdo si venku vybuduje rovnou celou kuchyň.

28.5.2018

Tipy pro malé zahradníky? Masožravé rostliny či citlivka

Přemýšlíte nad tím, jak ve svých dětech probudit zájem o přírodu, a za vysvědčení jim chcete koupit místo nového telefonu či tabletu třeba nějakou rostlinu? Zahradník Jakub Krulich vám v oblíbeném pořadu Receptář Prima nápadů pomůže vybrat ty nejvhodnější.

28.5.2018

Vistárie: Jak docílit bohaté záplavy květů?

Když vidíme kvetoucí vistárie na zahraničních fotografiích, přechází nám zrak, jaká je to nádhera. Je možné, aby vistárie tak bohatě kvetla i v našich končinách?

24.5.2018

Čtyři tipy, jak předcházet plísni okurkové

Plíseň okurková je velmi agresivní choroba, která dokáže způsobit úhyn celých rostlin během několika dnů. V jejím případě proto obzvlášť platí, že nejlepším lékem je prevence.

23.5.2018

Chcete zasadit strom? Připravte si jámu už před létem

Těch několik věcí, které musí člověk v životě udělat, se lety nemění. Postavit dům, zplodit syna, zasadit strom. Jak postavit dům, vám radíme průběžně. Jak zplodit syna, se musíte zeptat jinde. A s tím stromem vám poradíme teď.

21.5.2018

Tip Ládi Hrušky pro kutily. Jak si ze staré PET lahve vyrobit květináč

Po úspěších s kuchařkami se populární Láďa Hruška vrhl také na ručně dělané výrobky. Ty může v domácnosti upotřebit úplně každý. Deníku třeba ukázal, jak perfektně může člověk využít obyčejnou PET láhev, která by jinak skončila v odpadkovém koši.

21.5.2018

Ovoce, které už možná sklízíte: kamčatská borůvka

Že je v květnu na ovoce ještě brzy? Výjimku tvoří plody zimolezu kamčatského, známého také jako kamčatská borůvka. Z jednoho keře sklidíte až 3 kg šťavnatých podlouhlých "borůvek".

18.5.2018

Zahradní bar potěší při každé grilovačce

Rok utekl rychle a zdá se to být jako včera, kdy jsme psali o grilech, udírnách a zahradních kuchyních. Čas venkovního hodování opět nadešel a my pro vás máme nápad, jak si ho ještě více zpříjemnit. Co takhle mít na zahradě vlastní bar?

16.5.2018

Inspirace: Zahradní fontánky na solární pohon

Fontánka bývá čarovnou ozdobou každé zahrady, ať už je součástí jezírka nebo stojí samostatně. Tryskající vodu ale musíme něčím pohánět. Baterií, elektřinou… anebo sluncem.

14.5.2018

Klíčky jsou klíčem ke zdraví

Jsou křehké a křupavé, skvěle chutnají jako příloha nebo součást salátu, ale hlavně jsou obrovským zdrojem vitaminů, minerálů, antioxidantů a proteinů, takže mají pro náš organismus léčivé a regenerační účinky.

12.5.2018

Jarní chlad? Riziková jsou rajčata či celer

Kdo váhá, zda má z teplého bytu vysadit ven na záhon například rajčata, měl by si zřejmě dodat odvahy. Většina zkušených zahrádkářů už to udělala.

11.5.2018

Pět rad pro pěstování brokolice

Ve srovnání s květákem je pěstování brokolice podstatně jednodušší. Na co musíme dát pozor, aby rostlinka pěkně prospívala a sklidili jsme kvalitní úrodu?

8.5.2018

Komule Davidova: Půvabný keř obletovaný motýly

Komule Davidova tvarem květenství připomíná šeřík, na rozdíl od něj ale nekvete na jaře, nýbrž až na konci července. S komulí bývá zahrada v pozdním létě barevná, voňavá, a navíc plná motýlů.

7.5.2018

Choroby a škůdci košťálovin - postřiky a prevence

V dnešní době poptávky po kvalitních biopotravinách a vypěstovaných potravinách na vlastní zahrádce jsou postřiky odsunovány na poslední chvíli, prakticky až je nejhůře. Přitom vhodně zvolený postřik může velmi dobře ochránit úrodu.

4.5.2018

Rady a tipy pro správné sušení jarních bylinek

Jaro kvete, krásně voní, ale také má blahodárnou sílu. Bylinkáři vyráží na své jarní pochůzky a sbírají léčivé rostliny. Kopřivy, medvědí česnek, lipové květy, březové listy, smrkové výhonky, ale také pampelišky či sedmikrásky působí blahodárně na naši vitalitu a imunitu. Víte, jak je správně nasušit a uskladnit?

1.5.2018

Tip pro zahradu: Květinový koberec místo trávníku

Půdopokryvné rostliny umějí rafinovaně zakrýt nevzhledná místa na zahradě, kde se nám nedaří udržet pěkně vypadající trávník. Oblíbené jsou zejména v předzahrádkách, s nimiž nechceme mít moc dřiny.

27.4.2018

Proměňte balkón v příjemnou zahrádku

Vlastní zelený kout uprostřed městské zástavby může být příjemnou a užitečnou oázou klidu. Na balkónech se dá úspěšně pěstovat hromada druhů okrasných rostlin i zeleniny. Poradíme vám, jak začít.

26.4.2018

Trávník potřebuje na jaře provzdušnit

Jaro je ideálním obdobím pro přípravu trávníku na nadcházející sezónu. Pokud chcete mít v létě na zahradě krásně zelený a hustý travní porost, je nejvyšší čas trávník jednorázově provzdušnit a zastřihnout. Tím pomůžete účinnějšímu pronikání vzduchu, vody a živin až ke kořenům traviny. 

25.4.2018

Fialová vášeň: Levandule provoní okolí

Pokud jste během dubna začali s výsadbou bylinek a zapomněli přitom na levanduli, je nejvyšší čas to napravit. Tato půvabná rostlinka s drobnými fialovými kvítky je nejen krásná a voňavá, ale také užitečná.

23.4.2018

Jak množit rostliny rychle a efektivně

Na jaře je nejvhodnější doba nejen k přesazování, ale i k množení pokojových rostlin. Ty můžeme množit generativně (semeny) nebo vegetativně (částmi rostlin). Dnes se zaměříme na dělení, řízkování či množení cibulemi a hlízami.

20.4.2018

Šest praktických rad pro pěstování jahod

Duben a květen jsou ideální měsíce pro výsadbu jahodníků. Jarní deštíky jim poskytnou dostatečnou vláhu a do podzimu se pěkně rozrostou, takže je v září můžeme už jen rozesadit. Jakou péči potřebují?

17.4.2018

Sázíme rebarboru, stálici kuchyní našich babiček

Reveň neboli rebarbora se dnes už netěší takové oblibě jako za časů, kdy trh nebyl tak bohatý. Přesto by byla škoda na ni zcela zapomenout.

16.4.2018

Moringa: Rostlina, která nahradí vitamínové tablety

Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je ve světě často označovaná pojmem „zelený diamant“. Český trh se s touto rostlinou seznamuje, v zahraničí patří pro své neskutečné vlastnosti mezi superstar. 

13.4.2018

Malování na kameny: zábava pro děti i dospělé

Malovat na kameny zvládne skutečně každý. Jde o relaxační činnost, která zabaví i malé dítě. Malované oblázky jsou krásnou ozdobou zahrádky a bytu, použít je můžete také jako dekorativní těžítka.

10.4.2018

Nenáročné letničky, které mohou do půdy už v dubnu

Jarní sluníčko konečně začíná prohřívat půdu, a to je znamení, že můžeme začít s výsevy některých letniček. Pojďme si přiblížit čtyři druhy, které nevyžadují příliš pěstitelské péče a rostou téměř samy.

9.4.2018

Druh půdy: stěžejní faktor pro plánování záhonů

Než se pustíte do zahradničení na novém pozemku, bude vás určitě zajímat, jak úrodná je místní půda. Podle jejího složení poznáte, kterým rostlinám se tu bude dařit a které budou muset raději do truhlíků.

5.4.2018

Dopřejme dřevinám jarní sestřih

Řez stromů a střih keřů patří k zahradním činnostem, které vyžadují jisté odborné znalosti a praktické zkušenosti. Pro řadu majitelů zahrad se proto řez dřevin stává oříškem, se kterým si neví rady. Jak tedy dopřát dřevinám úpravu a přitom jim neublížit?

5.4.2018

Co zabírá na plevel ve spárách dlažby

Zeleň milujeme na zahrádkách i na jarních stráních, když ale vyraší na chodníku, je jen k zlosti. Pokud s tím něco včas neuděláme, dlažba se bude časem pod vzrostlou flórou téměř ztrácet.

3.4.2018

Jak pečovat o narcisy a co s nimi, když odkvetou

Narcisy vítají jaro zářivým vzhledem a omamnou vůní. Ať už rostou na vaší zahrádce nebo je máte doma v květináči, jsou dekorací samy o sobě, není třeba je nijak aranžovat.

2.4.2018

Duben v zahradě: Pravý čas pro trávník

Trávník je v zahradě nezastupitelným elementem. Funguje nejen jako spojnice mezi architektonickými a sadovnickými prvky, ale jeho jednotně zelená plocha zabraňuje půdní erozi a usnadňuje vsakování vody. Duben je ideální čas na jeho regeneraci i nové založení.

29.3.2018

Bršlice a kopřivy: plevel plný vitamínů

Na Zelený čtvrtek bychom měli sníst něco zeleného. Komu se nechce do obchodu pro špenát, může se rozhlédnout po zahradě, jestli někde v koutě nevyrazily kopřivy nebo bršlice. Zdraví se totiž ukrývá i v raném pleveli.

26.3.2018

Jak vyzrát na jarní prořez dřevin

Jaro je konečně zde a my se po zimě, která se relativně hodně protáhla, můžeme těšit na teplejší dny. Období, než se stromy a keře zcela probudí ze zimního spánku, je ideálním pro jejich zástřih. Díky pravidelné kultivaci můžete některým dřevinám prodloužit život až o třetinu a ovocné stromy vám vaši péči později oplatí na bohatší úrodě.

26.3.2018

Schisandra a rakytník - unikátní zasobárny vitamínů

Věděli jste, že množství rostlin zdravého životního stylu lze zcela jednoduše pěstovat na zahrádce? A nemusíte být ani obzvlášť zkušení zahradníci, aby se jim u vás dařilo.

22.3.2018

Aby bylo rostlinám za sklem dobře

Klimatické podmínky mírného pásu nám ne vždy umožňují pěstovat, co chceme a kdy chceme. Proto lidská vynalézavost stvořila skleníky a pařeniště, později i fóliovníky. Rostlinám poskytují specifické prostředí, které pro svůj růst vyžadují, a chrání je před nepříznivými vlivy drsnějšího počasí naší zeměpisné šířky.

22.3.2018

Jaro v zahradě. Co všechno je potřeba udělat?

Přísloví „Březen, za kamna vlezem“ rozhodně neplatí pro zahrádkáře. Ačkoliv ještě i koncem měsíce mohou teploty klesnout pod nulu a mohlo by se zdát, že příroda se probouzí jen pomalu, za pár dní může naplno propuknout jaro. Je tedy potřeba začít s přípravami na setí a také si rozmyslet, jaké další práce již nesnesou odkladu. Vyplatí se také investovat do zahradní techniky, nebo se domluvit se sousedy a za pár korun si ji pronajmout.

20.3.2018

Vysejte osení pro velikonoční dekorace

Počasí se tak sice netváří, ale kalendář ohlašuje blížící se Velikonoce. Je nejvyšší čas přemýšlet o svátečních dekoracích a zasít osení.

19.3.2018

Zahrada Čech v Litoměřicích zve na dvě výstavy

Výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích startuje jarní sezónu hned dvěma zajímavými výstavami. Dubnový výlet k úpatí Českého středohoří by si měl naplánovat každý, kdo zahradničí, kutí, chalupaří, nebo se zajímá o bytový design a stavební materiály.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT