Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrada

17.10.2018

Bochánky krásného (ne)mechu

Spousta lidí má pocit, že na jejich zahradě se daří tak akorát mechu. A proč ne? Vždyť takový mech je krásný. Tak proč ho nezkusit skutečně pěstovat? A i ti, kteří mechu nevěří, by mohli zkusit pěstovat skalničku, která mech nahradí.

15.10.2018

Jaký je rozdíl mezi hlohem a hlohyní? Jeden keř léčí, druhý raději nejezte

Hloh a hlohyně mají leccos společného: oba keře pocházejí z čeledi růžovitých, pěstují se s oblibou jako okrasné dřeviny a na podzim se obsypou množstvím drobných plodů. Ačkoli nesou i podobný název, je třeba mezi nimi pečlivě rozlišovat.

11.10.2018

Při úklidu zahrady myslete na drobnou faunu: vytvořte úkryty ježkům a ještěrkám

Zahrada není jen místem, kde pěstujeme květiny, zeleninu a ovoce a kde přes léto relaxujeme s rodinou a přáteli. Je to také soukromý kus přírody, které v našich končinách povážlivě ubývá. A k přírodě nepatří jen rostliny, ale také fauna.

10.10.2018

Dřezovec trojtrnný: Méně známá dřevina s jedlými semeny

Dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos) je vyšší opadavý strom, který na podzim zcela určitě neunikne naší pozornosti.

8.10.2018

Pět rad pro správné zazimování trávníku

Během října je na zahradě pořád spousta práce. Sklízíme poslední úrodu, vysazujeme dřeviny a cibuloviny, a navíc už musíme začít myslet na ochranu záhonů před prvními mrazíky. Kromě toho je potřeba také zazimovat trávník.

8.10.2018

Podzimní péče o pokojové rostliny

Dny se zkracují, je méně světla a příroda se ukládá k zimnímu klidu. Stejně tak většina pokojových rostlin, které na podzim vyžadují trochu jinou péči než v létě.

3.10.2018

I palmy můžou nastydnout od země; jak o ně pečovat během zimy?

Palmy jsou výrazné, dekorativní rostliny, na které je v našich podnebních podmínkách příliš zima, ale s oblibou je pěstujeme v obýváku, na chodbách či v zimních zahradách. Jakou péči potřebují během zimy?

3.10.2018

Kadeřávek - zdravá, křupavá zelenina, kterou můžete mít na zahradě i v zimě

Stejně zdravý a chutný jako kapusta, ale odolnější, takže jeho listy na záhonech můžete sklízet i během zimy – takový je kadeřávek, který si vydobyl své místo v našem jídelníčku.

1.10.2018

Jak uskladnit úrodu, abychom se nedočkali jen plísně a brouků

Řada druhů ovoce a zeleniny může vydržet pěkná a chutná přes celou zimu. Musíte jen dodržet pravidla správného skladování. 

28.9.2018

Dýně, které jsou jen na ozdobu

Jsou zakrslé, jejich dužnina nemá nijak výraznou chuť a některé druhy svým prapodivným vzhledem k jídlu ani nelákají. Přesto se s oblibou pěstují. Dekorativní dýně totiž patří k podzimu, a to nejen kvůli Halloweenu.

25.9.2018

Podzimní kuchyně: Sladké hruškové hody

Hrušky právem patří k oblíbeným lahůdkám podzimu. Jejich blahodárné účinky na zdraví a krásu jsou známé už od dob antiky a protože jde o ovoce, jemuž se v našem mírném pásu dobře daří, neměli bychom hledat žádnou výmluvu, proč je nezařadit na svůj podzimní jídelníček.

24.9.2018

Mobilní aplikace ZELENÝ TRÁVNÍK – zdroj praktických informací ve Vašem mobilu

Briggs & Stratton pro své uživatele připravil bezplatnou aplikaci ZELENÝ TRÁVNÍK – ke stažení do telefonu prostřednictvím Google Play a App Store. 

24.9.2018

Na co je dobrý zahradní vysavač a který vybrat

Vysavače listí patří k technickým vymoženostem, bez kterých se zřejmě obejdete. Nicméně je pravda, že vám pomohou odstranit napadané listy i ze špatně přístupných koutů, kam se hrábě nedostanou. A ovšem, usnadní vám práci.

21.9.2018

Podle čeho vybírat rostliny pro živý plot

Podzim je vhodné období pro založení živého plotu, který nebývá jen hranicí zahrady, ale také její chloubou. Rozhodování, jaké rostliny za tímto účelem vysadit, není jednoduché. Pokusíme se nastínit hlavní kritéria výběru.

19.9.2018

Najděte v kuchyni místo pro malou bylinkovou zahrádku: jak na to?

Mít čerstvé bylinky vždy po ruce je sen každého, kdo rád vaří. Jejich pěstování v bytě během podzimu a zimy není velký problém, ale přesto je potřeba držet se určitých pravidel.

17.9.2018

Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony v chladných dnech

Pěstovat vřesy na záhonech je krásné, ale poměrně náročné, protože potřebují přirozeně kyselou lehčí a dobře propustnou půdu, která mnoha jiným rostlinám nesvědčí. Ale pěstování v nádobách je snadné a efektní a váš balkon nebo terasa s nimi dostanou nový šmrnc.

14.9.2018

Podzimní kuchyně: Z máslové dýně připravíte polévku i jemné těsto na koláč

Máslovou dýni poznáte podle hruškovitého tvaru a světlé slupky. Díky tomu, že jsou její semínka koncentrována jen v kyjovitě rozšířené části plodu, poskytuje více dužniny než jiné dýně. Navíc vás překvapí svou jemností a sladkou oříškovou chutí.

12.9.2018

Proč pěstovat staré odrůdy jabloní

Přestože v obchodech a supermarketech můžete koupit jablka, která jsou na pohled téměř dokonalá a jedno vypadá jako druhé, stále více farmářů, ovocnářů, ale i soukromých pěstitelů dává přednost starým odrůdám.

10.9.2018

Podzimní kuchyně: Batáty jsou bohaté na betakaroten a draslík

Říká se jim sladké brambory, i když s bramborami nejsou botanicky příbuzné. A přestože mají sladší chuť, nemusíme se bát, že by byly méně zdravé. Naopak - batáty obsahují výjimečné množství betakarotenu a draslíku. Jak je využít v kuchyni?

7.9.2018

Tip Ládi Hrušky pro kutily: Naučte se tradiční způsob výroby březových metel

Dnešní doba přeje spíše výrobkům na jedno použití: co nejrychleji a nejlevněji vyrobit, využít a vyhodit… A tak třeba takové poctivé koště, aby člověk pohledal! Snad už jen v pohádkách nebo ve skanzenu. Láďa Hruška v pořadu Vychytávky Ládi Hrušky ovšem hledal, až našel. V Zubří u Rožnova pod Radhoštěm žije pan Jiří Ondřej, jehož rodina zde po generace taková tradiční košťata či metly, jak je místní nazývají, vyráběla.

7.9.2018

Rozmáhá se rez hrušňová, na vině jsou jalovce

O rzi hrušňové se dříve moc nemluvilo, v posledních letech se ale její výskyt povážlivě rozšířil. Jak se tato choroba projevuje a co je její příčinou?

4.9.2018

Vysazujeme cibuloviny: první na řadě jsou narcisy

Září je nejlepší měsíc pro výsadbu cibulovin, které zkrášlí zahrádku příští jaro. Některé z nich je lepší vysadit dříve, jiné později.

3.9.2018

Veletrh Zahrada Čech letos nabídne prvorepublikový program

Největší výstava svého druhu nejen na Severu Čech zaměřená na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody odstartuje v pátek 14. září na litoměřickém výstavišti.

3.9.2018

Uspořádejte pro své přátele zahradní party!

Končící léto a příjemnější teploty jsou ideální pro venkovní posezení s přáteli či k narozeninovým oslavám pod širým nebem. Pozvěte své blízké k sobě na zahradu ať už domů nebo na chalupu a překvapte je svou kreativitou.

3.9.2018

Trnité dřišťály vytvoří nepropustný živý plot

Je trnitý, je barevný, je pevný a je nepropustný. I kočky si rozmyslí, než se pustí na cestičku skrz dřišťál.

29.8.2018

Znáte pichlavé rajče? A třeba černé?

/FOTOGALERIE/ Do zámecké zahrady ve Městě Albrechticích v těchto dnech chodí lidé obdivovat rajčata. Alena Křištofová a Antonín Šiška se rozhodli veřejnosti ukázat, že existují i jiná rajčata, než jaká známe z obchodů. Pěstují zde rajčata temně fialová, černá i pichlavá jak nevyloupnutý kaštan.

29.8.2018

Červená řepa - obyčejná zelenina se zázračnými účinky

Kdo byl v dětství nucen jíst sterilovanou červenou řepu, možná má k této kořenové zelenině odpor dodnes. Je to škoda, protože syrová či čerstvě uvařená řepa chutná docela jinak než ta v láku. A navíc je mimořádně zdravá.

27.8.2018

Nenáročné netřesky jako součást originálních zahradních dekorací

Netřesky jsou výjimečné tím, že ke zdárnému růstu potřebují jen minimum zeminy. Díky tomu mohou zkrášlit skalky, zídky, ale také třeba ozdobné nádoby a vůbec všechny předměty, které chceme ozvláštnit zelení.

23.8.2018

Inspirace: Zahradní zástěny dekorativní i praktické

Zástěny mohou oddělovat jednotlivé sekce zahrady a chrání vás před větrem a zraky sousedů při venkovním posezení. Navíc jde o dekorativní prvek, který lze doplnit přirozenou krásou popínavých rostlin.

21.8.2018

Zelené hnojení zlepší kvalitu půdy v příštím roce; jak na to?

Sklizené záhony by neměly ležet ladem ani na konci léta. Sluneční žár odkrytou půdu zbytečně vysuší, podzimní deště z ní vyplaví živiny a místo zaroste nechtěným plevelem. Zato když sem vysejete správné plodiny, příští rok ušetříte na kupovaných hnojivech.

20.8.2018

Mák setý: Rostlina opěvovaná i obávaná

Zatímco v našich krajích si pochutnáváme na makových koláčích a buchtách, v mnoha jiných zemích makovou náplň nikdo nezná. Někde je pěstování máku zcela zakázáno.

17.8.2018

Objevte morušovníky, nenáročné stromy s chutnými plody

Moruše vypadají jako podlouhlé ostružiny, mohou se však lišit barvou. Dají se z nich připravovat výtečné marmelády, hodí se do smoothies, jogurtů a zmrzlinových pohárů, báječně však chutnají i jen tak samy o sobě.

14.8.2018

Exotická juka vláknitá snáší horké slunce i mrazy

Juky známe spíše jako teplomilné rostliny, které se v našich podmínkách dají pěstovat jen v interiérech. Výjimkou je juka vláknitá, přezdívaná také palmová lilie. Ta vydrží jak horké léto, tak mrazivou zimu. Podívejte se, jak nádherně umí kvést.

13.8.2018

Jak a proč pěstovat arónii

Temnoplodec neboli černý jeřáb je u nás nejznámější pod názvem arónie. Jeho namodralým až černým plodům se připisují velké léčivé vlastnosti.

9.8.2018

Koupací jezírka aneb Koupání na zahradě bez chemie

Bazény v českých zahradách už dávno nejsou ojedinělým jevem. Poslední dobou ale přibývá lidí, kteří nechtějí ten klasický betonový kvádr naplněný vodou s chlorem. Obávají se alergické reakce, důvody ale mohou být i estetické a ekologické. Právě proto tu jsou koupací jezírka.

7.8.2018

Vodnice se vrací na zahrádky i talíře: jak ji pěstovat a co z ní uvařit?

Brukev řepák vodnice bývala v dávných dobách podobně oblíbenou přílohou, jako jsou dneska brambory. Postupem času se na ni zapomnělo, v posledních letech ji ale stále častěji vídáme v obchodech i na záhonech. Zkuste si ji vypěstovat také.

5.8.2018

Jak ve vedrech zalévat zahrádku? Přečtěte si rady kurátorů botanické zahrady

Současné horké a suché počasí se nevyhnulo ani trojské botanické zahradě. Situace je zde ještě těžší o fakt, že podloží, na němž se zahrada rozkládá, tvoří velmi propustné štěrkopísky. Voda se v těchto substrátech dlouho neudrží a půda rychle prosychá. Jak se těmito podmínky zahrada vypořádala a co doporučují její kurátoři zahrádkářům?

2.8.2018

Kozlíček polníček: Křehký salát plný vitamínů a železa

Během srpna můžeme vysévat listovou zeleninu, která nám poskytne potřebnou dávku vitamínů během sychravého podzimu. Jednou takovou nenáročnou plodinou je kozlíček polníček.

31.7.2018

Kokardy: zářivé trvalky, které snesou suché léto

Letošní sucho je pro zahrádky pohromou. Některé okrasné rostliny si však vystačí i s minimem závlahy a nejsou to jen sukulenty. Jednou z překrásných suchomilných kytiček je například kokarda, která se hodí na trvalkové záhony a na skalky a sluší jí to i ve váze.

30.7.2018

Ostružiny - černý poklad zahrady

Sladkokyselé plody s výraznou chutí se hodí na koláče, do marmelád, ovocný salátů i zmrzlin, listy můžete využít k přípravě ostružinového čaje. Ostružiny také obsahují mnoho cenných vitaminů a minerálů – C, B, kyselinu listovou, karoten, draslík, hořčík, vápník, železo a bioflavonoidy.

26.7.2018

Obývák pod širým nebem. Na zahradu lidé chtějí masivní nábytek a plynové grily

Obývací pokoj pod širou oblohou – to je sen, který si Češi plní čím dál častěji. Namísto levného plastu či umělého ratanu se na zahradách a terasách zabydluje masivní, často exotické dřevo. Nerozlučným společníkem venkovních sedacích souprav pak bývá plynový gril.

26.7.2018

Jak sklízet slunečnicová semínka

Slunečnice bývají nádhernou ozdobou letní zahrady, a navíc jsou zdrojem zdraví prospěšných látek. Pojďme si povědět, kdy můžeme sklízet semínka a jak s nimi naložit.

25.7.2018

Nejhorší dekorace, které byste si do zahrady rozhodně nedali

Recyklace je činnost jistě bohulibá a ze starých nepořebných krámů a plastů se dají vyrobit obdivuhodné kreace. Někdy se to ale nepovede. Podívejme se pro pobavení na deset nejhorších děl, u kterých touha recyklovat převládla nad vkusem.

25.7.2018

Na co se zaměřit při výběru tlakové myčky

Tlaková myčka, lidově wapka, je skvělým pomocníkem při čištění venkovní dlažby nebo automobilu. Účinně odstraní nečistoty a pracuje při nízké spotřebě vody. Jaký typ vám bude stačit?

23.7.2018

Zavařit se dá i cibule - a chutná skvěle!

Zavařit se dá ledacos. Třeba takové cibule. Malé cibulky jsou pikantní, cibulový salát pak ve spojení s paprikami způsobí, že večery budete trávit u televize s vidličkou.

20.7.2018

Inspirujte se: Nejkrásnější zahrádky ve svahu

Pozemek ve svahu bývá pro majitele tvrdým oříškem, na druhé straně ale poskytuje příležitost pro naprosto originální uspořádání zahrady. Pojďme se podívat, jak se s ním dá kouzlit.

17.7.2018

Co zasít na uvolněné místo na záhonech? Zkuste japonskou ředkev

První úroda je sklizena a můžeme se pustit do druhé várky. Ještě teď v červenci se dají vysévat saláty, čínské zelí i špenát anebo třeba daikon - velká bílá ředkev, které se také říká japonská.

16.7.2018

Inspirujte se: Malý, ale přesto kouzelný dvorek

Ne každý má velkou zahradu. V řadovkách, ale i bytových domech jsou leckdy spíš malé zadní dvorky o velikosti mariášových karet. Ale i ty mohou být krásné.

13.7.2018

Gazánie prozáří jižní balkón i prosluněnný záhon

Přímé letní slunce snášejí málokteré rostliny. Když přijdou tropická vedra, je potřeba přistínit i teplomilné muškáty či petúnie a dopřát jim vydatnou zálivku. Najdete však i květiny, kterým úpal nevadí. Jednou takovou je gazánie.

11.7.2018

Čtyři tipy, jak zpracovat zdravé kuličky rybízu

Ať je červený, bílý nebo černý, rybíz obsahuje spoustu vitamínu C, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a zvyšuje pružnost cévních stěn. A hlavně, je šťavnatý a osvěžující. Tak si z něj pojďme připravit nějaké ty dobroty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT