Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrada

dnes 09:00

Objevte morušovníky, nenáročné stromy s chutnými plody

Moruše vypadají jako podlouhlé ostružiny, mohou se však lišit barvou. Dají se z nich připravovat výtečné marmelády, hodí se do smoothies, jogurtů a zmrzlinových pohárů, báječně však chutnají i jen tak samy o sobě.

14.8.2018

Exotická juka vláknitá snáší horké slunce i mrazy

Juky známe spíše jako teplomilné rostliny, které se v našich podmínkách dají pěstovat jen v interiérech. Výjimkou je juka vláknitá, přezdívaná také palmová lilie. Ta vydrží jak horké léto, tak mrazivou zimu. Podívejte se, jak nádherně umí kvést.

13.8.2018

Jak a proč pěstovat arónii

Temnoplodec neboli černý jeřáb je u nás nejznámější pod názvem arónie. Jeho namodralým až černým plodům se připisují velké léčivé vlastnosti.

9.8.2018

Koupací jezírka aneb Koupání na zahradě bez chemie

Bazény v českých zahradách už dávno nejsou ojedinělým jevem. Poslední dobou ale přibývá lidí, kteří nechtějí ten klasický betonový kvádr naplněný vodou s chlorem. Obávají se alergické reakce, důvody ale mohou být i estetické a ekologické. Právě proto tu jsou koupací jezírka.

7.8.2018

Vodnice se vrací na zahrádky i talíře: jak ji pěstovat a co z ní uvařit?

Brukev řepák vodnice bývala v dávných dobách podobně oblíbenou přílohou, jako jsou dneska brambory. Postupem času se na ni zapomnělo, v posledních letech ji ale stále častěji vídáme v obchodech i na záhonech. Zkuste si ji vypěstovat také.

5.8.2018

Jak ve vedrech zalévat zahrádku? Přečtěte si rady kurátorů botanické zahrady

Současné horké a suché počasí se nevyhnulo ani trojské botanické zahradě. Situace je zde ještě těžší o fakt, že podloží, na němž se zahrada rozkládá, tvoří velmi propustné štěrkopísky. Voda se v těchto substrátech dlouho neudrží a půda rychle prosychá. Jak se těmito podmínky zahrada vypořádala a co doporučují její kurátoři zahrádkářům?

2.8.2018

Kozlíček polníček: Křehký salát plný vitamínů a železa

Během srpna můžeme vysévat listovou zeleninu, která nám poskytne potřebnou dávku vitamínů během sychravého podzimu. Jednou takovou nenáročnou plodinou je kozlíček polníček.

31.7.2018

Kokardy: zářivé trvalky, které snesou suché léto

Letošní sucho je pro zahrádky pohromou. Některé okrasné rostliny si však vystačí i s minimem závlahy a nejsou to jen sukulenty. Jednou z překrásných suchomilných kytiček je například kokarda, která se hodí na trvalkové záhony a na skalky a sluší jí to i ve váze.

30.7.2018

Ostružiny - černý poklad zahrady

Sladkokyselé plody s výraznou chutí se hodí na koláče, do marmelád, ovocný salátů i zmrzlin, listy můžete využít k přípravě ostružinového čaje. Ostružiny také obsahují mnoho cenných vitaminů a minerálů – C, B, kyselinu listovou, karoten, draslík, hořčík, vápník, železo a bioflavonoidy.

26.7.2018

Obývák pod širým nebem. Na zahradu lidé chtějí masivní nábytek a plynové grily

Obývací pokoj pod širou oblohou – to je sen, který si Češi plní čím dál častěji. Namísto levného plastu či umělého ratanu se na zahradách a terasách zabydluje masivní, často exotické dřevo. Nerozlučným společníkem venkovních sedacích souprav pak bývá plynový gril.

26.7.2018

Jak sklízet slunečnicová semínka

Slunečnice bývají nádhernou ozdobou letní zahrady, a navíc jsou zdrojem zdraví prospěšných látek. Pojďme si povědět, kdy můžeme sklízet semínka a jak s nimi naložit.

25.7.2018

Nejhorší dekorace, které byste si do zahrady rozhodně nedali

Recyklace je činnost jistě bohulibá a ze starých nepořebných krámů a plastů se dají vyrobit obdivuhodné kreace. Někdy se to ale nepovede. Podívejme se pro pobavení na deset nejhorších děl, u kterých touha recyklovat převládla nad vkusem.

25.7.2018

Na co se zaměřit při výběru tlakové myčky

Tlaková myčka, lidově wapka, je skvělým pomocníkem při čištění venkovní dlažby nebo automobilu. Účinně odstraní nečistoty a pracuje při nízké spotřebě vody. Jaký typ vám bude stačit?

23.7.2018

Zavařit se dá i cibule - a chutná skvěle!

Zavařit se dá ledacos. Třeba takové cibule. Malé cibulky jsou pikantní, cibulový salát pak ve spojení s paprikami způsobí, že večery budete trávit u televize s vidličkou.

20.7.2018

Inspirujte se: Nejkrásnější zahrádky ve svahu

Pozemek ve svahu bývá pro majitele tvrdým oříškem, na druhé straně ale poskytuje příležitost pro naprosto originální uspořádání zahrady. Pojďme se podívat, jak se s ním dá kouzlit.

17.7.2018

Co zasít na uvolněné místo na záhonech? Zkuste japonskou ředkev

První úroda je sklizena a můžeme se pustit do druhé várky. Ještě teď v červenci se dají vysévat saláty, čínské zelí i špenát anebo třeba daikon - velká bílá ředkev, které se také říká japonská.

16.7.2018

Inspirujte se: Malý, ale přesto kouzelný dvorek

Ne každý má velkou zahradu. V řadovkách, ale i bytových domech jsou leckdy spíš malé zadní dvorky o velikosti mariášových karet. Ale i ty mohou být krásné.

13.7.2018

Gazánie prozáří jižní balkón i prosluněnný záhon

Přímé letní slunce snášejí málokteré rostliny. Když přijdou tropická vedra, je potřeba přistínit i teplomilné muškáty či petúnie a dopřát jim vydatnou zálivku. Najdete však i květiny, kterým úpal nevadí. Jednou takovou je gazánie.

11.7.2018

Čtyři tipy, jak zpracovat zdravé kuličky rybízu

Ať je červený, bílý nebo černý, rybíz obsahuje spoustu vitamínu C, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a zvyšuje pružnost cévních stěn. A hlavně, je šťavnatý a osvěžující. Tak si z něj pojďme připravit nějaké ty dobroty.

9.7.2018

Třezalka: přírodní lék na popáleniny i deprese

V průběhu celého léta můžeme sbírat kvetoucí nať třezalky, která rozkvétá na sušších stráních a loukách, ale objevuje se i v bylinkových zahrádkách. Víte, na co všechno podle léčitelů pomáhá?

9.7.2018

Jak vybrat protiproud do bazénu

Protiproudy jsou prezentovány jako bazénové doplňky umožňující kondiční plavání i v malém bazénu. Mezi jakými typy lze vybírat a co od nich můžeme očekávat?

5.7.2018

Sklízíme cukety: jak podpořit nasazení nových plodů

Na cuketu jsme se kdysi dívali jako na podivnou okurku, dneska už si bez ní letní sezónu snad ani neumíme představit. Kdo ji vysadil na zahrádce, chutné plody může průběžně sklízet celé léto.

4.7.2018

Dotaz čtenářky: Jak omladit levanduli?

Někomu levandule roste opravdu bujně, jiný nemá tak vhodné podmínky. Čtenářka, která nás oslovila, patří do první skupiny. Ale už má s levandulí problém a potřebuje ho vyřešit.

2.7.2018

Čtyři rady pro osvětlení zahrady

Teplé letní večery si venku můžeme ještě více proloužit, pokud zahradu důvtipně nasvítíme. Jaká svítidla zvolit a kam je umístit?

1.7.2018

Pojďme si vypěstovat koriandr

Koriandr je zvláštní rostlina. Lidé ji v jídle milují i nenávidí. Už její citronovo-borovicová vůně někoho dráždí na dálku. I ve starých knihách přirovnávají její vůni ke štěnicím. Ovšem v asijské kuchyni má nezastupitelnou roli a farmaceutické účinky jsou prokázané.

28.6.2018

Plaménky - bohatá ozdoba plotu i pergoly

Kdo chce svou pergolu ozdobit bohatě kvetoucí popínavkou, určitě bude přemýšlet o plaménku. Tato líbivá rostlina je však poměrně náročná, co se týče stanoviště, půdy i péče, takže nejprve dobře zvažte, zda se do vaší zahrady bude hodit.

26.6.2018

Už sklízíte meruňky? Zkuste je letos naslano

Sklizeň letos přišla o něco dřív a meruňky leckde dozrály už během června. Milujeme je v bublaninách, připravujeme z nich marmelády, plníme jimi knedlíky… Proč ale tentokrát nezkusit něco jiného? Meruňky zazáří i ve slaných pokrmech.

25.6.2018

Jak zajistit zahrádku před odjezdem na dovolenou

Chystáte se odjet na dovolenou, ale máte starost o zahrádku? Pojďme si shrnout, co je potřeba udělat těsně předtím, než záhony ponecháte pár týdnů bez láskyplné péče.

22.6.2018

Postavte si na zahradě indiánské týpí. Místo bizoní kůže stačí plachtovina

Snad každý z nás v dětství hltal indiánky, s napětím sledoval dobrodružné filmy z amerických prérií a toužil po tom, stát se také alespoň na chvíli rudým bratrem. Aby se i naše děti mohly přiblížit takovému letnímu snění, předvedl nám Pavel Zeman v oblíbeném pořadu Receptář Prima nápadů, jak postavit na zahradě pravé indiánské týpí a vytvořit tak ráj pro dětské prázdninové radovánky.

21.6.2018

Letní inspirace: Vytvořte si s dětmi zahrádku pro vílu

Rozbil se vám květináč, máte na zahradě pařez, který nevzhledně vyčnívá z trávníku, nebo jen nevíte, čím zabavit neposedné děti, které se nemohou dočkat prázdnin? Vraťte se do dětských let a vytvořte si miniaturní zahrádku pro víly a skřítky.

19.6.2018

Sprcha na zahradě poslouží k osvěžení i k hygieně

Venkovní sprchu využíváme jako doplněk k bazénu, ale také jako samostatný zdroj osvěžení v parných dnech. U letních chatek v chatových osadách či zahrádkářských koloniích pak taková sprcha může zcela nahradit chybějící koupelnu.

18.6.2018

Mangold: barevná a vytrvalá dobrota

Na zahrádce můžete pěstovat mangold. Tahle listová zelenina je pro nás i naši zahrádku naprostým požehnáním. Vždyť není náročná, sklizeň je od jara až do mrazů a dokonce dokáže i v našich podmínkách přezimovat.

15.6.2018

Jak pěstovat libeček a jak ho využít v kuchyni

Libeček lékařský svého času patřil ke stálicím českých zahrádek, postupně však upadl v zapomnění. Jeho charakteristickou vůni si přesto pamatuje snad každý, kdo v dětství trávil prázdniny u babičky.

14.6.2018

Tip Ládi Hrušky pro domácí kutily: Neposlušné květináče

Jako úchvatný a trochu rošťácký umělecký objekt působí visuté patrové květináče, ve kterých můžeme pěstovat bylinky, převislé hrnkové jahody či květiny. Kaskádovité uspořádání těchto minizahrádeček ocení především ti, kdo nemají na svých balkonech či terasách místa nazbyt.

13.6.2018

Sedm tipů pro pěstování voňavých pivoněk

Pivoňky jsou vděčnou ozdobou zahrady. Nepotřebují přehnanou péči a budou vás těšit výraznými voňavými květy po dlouhá léta. Co byste měli o pivoňkách vědět, než je vysadíte?

11.6.2018

Deset bazénů pozoruhodných tvarů

Když si člověk pořizuje bazén, obvykle se rozhoduje, zda bude kulatý, oválný nebo ve tvaru obdélníku. Existují ale náročnější zákazníci, kteří si přejí bazén ve tvaru srdce nebo stradivárek.

8.6.2018

Návštěva zahrady: Pravidlo krásného výhledu

Když zahradu, tak romantickou, nostalgickou s odkazem na českou klasiku. Kde poroste kromě okrasných stromů a keřů také něco na zub. A pokud možno s výhledy do krajiny a chráněnou před pohledy z ulice.

6.6.2018

Rostliny, které zkrášlí hladinu jezírka

Jezírko bývá čarovnou ozdobou zahrady. Tu pravou atmosféru mu však dodají teprve rostliny, které zároveň čistí vodu a udržují v jezírku přírodní rovnováhu.

4.6.2018

Tip Ládi Hrušky pro domácí kutily: Jak si vyrobit jednoduché květinové truhlíky

Kamínkové truhlíky jsou nestárnoucí ozdobou každé zahrady, terasy či pergoly. Jsou jednoduché, nevtíravé, stabilní, odolné. Doma by je chtěl mít každý, protože v nich vypadá dobře opravdu každá rostlina. Jejich cena ovšem může odrazovat.

4.6.2018

Jak chránit broskvoně před napadením kadeřavostí

Kadeřavost broskvoní je nejzávažnější houbovou chorobou těchto ovocných stromů. Mnoho zahrádkářů se jí velmi obává, protože často zničí nejen listy a letorosty, ale pro mladé stromky může znamenat definitivní konec.

31.5.2018

Melouny venku na zahrádce? Jen v teplých oblastech

Chuť a vůně šťavnatých vodních melounů jako by pocházela ze samého ráje. Z pohledu botanika k nám melouny ovšem nepřišly z ráje, ale z africké Botswany, kde panuje mnohem teplejší podnebí než u nás.

29.5.2018

Inspirace: Deset venkovních kuchyní pro letní hodování

V létě chceme trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu. Rádi tu stolujeme, opékáme buřty, grilujeme nebo udíme. Někdo si venku vybuduje rovnou celou kuchyň.

28.5.2018

Tipy pro malé zahradníky? Masožravé rostliny či citlivka

Přemýšlíte nad tím, jak ve svých dětech probudit zájem o přírodu, a za vysvědčení jim chcete koupit místo nového telefonu či tabletu třeba nějakou rostlinu? Zahradník Jakub Krulich vám v oblíbeném pořadu Receptář Prima nápadů pomůže vybrat ty nejvhodnější.

28.5.2018

Vistárie: Jak docílit bohaté záplavy květů?

Když vidíme kvetoucí vistárie na zahraničních fotografiích, přechází nám zrak, jaká je to nádhera. Je možné, aby vistárie tak bohatě kvetla i v našich končinách?

24.5.2018

Čtyři tipy, jak předcházet plísni okurkové

Plíseň okurková je velmi agresivní choroba, která dokáže způsobit úhyn celých rostlin během několika dnů. V jejím případě proto obzvlášť platí, že nejlepším lékem je prevence.

23.5.2018

Chcete zasadit strom? Připravte si jámu už před létem

Těch několik věcí, které musí člověk v životě udělat, se lety nemění. Postavit dům, zplodit syna, zasadit strom. Jak postavit dům, vám radíme průběžně. Jak zplodit syna, se musíte zeptat jinde. A s tím stromem vám poradíme teď.

21.5.2018

Tip Ládi Hrušky pro kutily. Jak si ze staré PET lahve vyrobit květináč

Po úspěších s kuchařkami se populární Láďa Hruška vrhl také na ručně dělané výrobky. Ty může v domácnosti upotřebit úplně každý. Deníku třeba ukázal, jak perfektně může člověk využít obyčejnou PET láhev, která by jinak skončila v odpadkovém koši.

21.5.2018

Ovoce, které už možná sklízíte: kamčatská borůvka

Že je v květnu na ovoce ještě brzy? Výjimku tvoří plody zimolezu kamčatského, známého také jako kamčatská borůvka. Z jednoho keře sklidíte až 3 kg šťavnatých podlouhlých "borůvek".

18.5.2018

Zahradní bar potěší při každé grilovačce

Rok utekl rychle a zdá se to být jako včera, kdy jsme psali o grilech, udírnách a zahradních kuchyních. Čas venkovního hodování opět nadešel a my pro vás máme nápad, jak si ho ještě více zpříjemnit. Co takhle mít na zahradě vlastní bar?

16.5.2018

Inspirace: Zahradní fontánky na solární pohon

Fontánka bývá čarovnou ozdobou každé zahrady, ať už je součástí jezírka nebo stojí samostatně. Tryskající vodu ale musíme něčím pohánět. Baterií, elektřinou… anebo sluncem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT