Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrada

včera 06:13

Jak množit rostliny rychle a efektivně

Na jaře je nejvhodnější doba nejen k přesazování, ale i k množení pokojových rostlin. Ty můžeme množit generativně (semeny) nebo vegetativně (částmi rostlin). Dnes se zaměříme na dělení, řízkování či množení cibulemi a hlízami.

20.4.2018

Šest praktických rad pro pěstování jahod

Duben a květen jsou ideální měsíce pro výsadbu jahodníků. Jarní deštíky jim poskytnou dostatečnou vláhu a do podzimu se pěkně rozrostou, takže je v září můžeme už jen rozesadit. Jakou péči potřebují?

17.4.2018

Sázíme rebarboru, stálici kuchyní našich babiček

Reveň neboli rebarbora se dnes už netěší takové oblibě jako za časů, kdy trh nebyl tak bohatý. Přesto by byla škoda na ni zcela zapomenout.

16.4.2018

Moringa: Rostlina, která nahradí vitamínové tablety

Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je ve světě často označovaná pojmem „zelený diamant“. Český trh se s touto rostlinou seznamuje, v zahraničí patří pro své neskutečné vlastnosti mezi superstar. 

13.4.2018

Malování na kameny: zábava pro děti i dospělé

Malovat na kameny zvládne skutečně každý. Jde o relaxační činnost, která zabaví i malé dítě. Malované oblázky jsou krásnou ozdobou zahrádky a bytu, použít je můžete také jako dekorativní těžítka.

10.4.2018

Nenáročné letničky, které mohou do půdy už v dubnu

Jarní sluníčko konečně začíná prohřívat půdu, a to je znamení, že můžeme začít s výsevy některých letniček. Pojďme si přiblížit čtyři druhy, které nevyžadují příliš pěstitelské péče a rostou téměř samy.

9.4.2018

Druh půdy: stěžejní faktor pro plánování záhonů

Než se pustíte do zahradničení na novém pozemku, bude vás určitě zajímat, jak úrodná je místní půda. Podle jejího složení poznáte, kterým rostlinám se tu bude dařit a které budou muset raději do truhlíků.

5.4.2018

Dopřejme dřevinám jarní sestřih

Řez stromů a střih keřů patří k zahradním činnostem, které vyžadují jisté odborné znalosti a praktické zkušenosti. Pro řadu majitelů zahrad se proto řez dřevin stává oříškem, se kterým si neví rady. Jak tedy dopřát dřevinám úpravu a přitom jim neublížit?

5.4.2018

Co zabírá na plevel ve spárách dlažby

Zeleň milujeme na zahrádkách i na jarních stráních, když ale vyraší na chodníku, je jen k zlosti. Pokud s tím něco včas neuděláme, dlažba se bude časem pod vzrostlou flórou téměř ztrácet.

3.4.2018

Jak pečovat o narcisy a co s nimi, když odkvetou

Narcisy vítají jaro zářivým vzhledem a omamnou vůní. Ať už rostou na vaší zahrádce nebo je máte doma v květináči, jsou dekorací samy o sobě, není třeba je nijak aranžovat.

2.4.2018

Duben v zahradě: Pravý čas pro trávník

Trávník je v zahradě nezastupitelným elementem. Funguje nejen jako spojnice mezi architektonickými a sadovnickými prvky, ale jeho jednotně zelená plocha zabraňuje půdní erozi a usnadňuje vsakování vody. Duben je ideální čas na jeho regeneraci i nové založení.

29.3.2018

Bršlice a kopřivy: plevel plný vitamínů

Na Zelený čtvrtek bychom měli sníst něco zeleného. Komu se nechce do obchodu pro špenát, může se rozhlédnout po zahradě, jestli někde v koutě nevyrazily kopřivy nebo bršlice. Zdraví se totiž ukrývá i v raném pleveli.

26.3.2018

Jak vyzrát na jarní prořez dřevin

Jaro je konečně zde a my se po zimě, která se relativně hodně protáhla, můžeme těšit na teplejší dny. Období, než se stromy a keře zcela probudí ze zimního spánku, je ideálním pro jejich zástřih. Díky pravidelné kultivaci můžete některým dřevinám prodloužit život až o třetinu a ovocné stromy vám vaši péči později oplatí na bohatší úrodě.

26.3.2018

Schisandra a rakytník - unikátní zasobárny vitamínů

Věděli jste, že množství rostlin zdravého životního stylu lze zcela jednoduše pěstovat na zahrádce? A nemusíte být ani obzvlášť zkušení zahradníci, aby se jim u vás dařilo.

22.3.2018

Aby bylo rostlinám za sklem dobře

Klimatické podmínky mírného pásu nám ne vždy umožňují pěstovat, co chceme a kdy chceme. Proto lidská vynalézavost stvořila skleníky a pařeniště, později i fóliovníky. Rostlinám poskytují specifické prostředí, které pro svůj růst vyžadují, a chrání je před nepříznivými vlivy drsnějšího počasí naší zeměpisné šířky.

22.3.2018

Jaro v zahradě. Co všechno je potřeba udělat?

Přísloví „Březen, za kamna vlezem“ rozhodně neplatí pro zahrádkáře. Ačkoliv ještě i koncem měsíce mohou teploty klesnout pod nulu a mohlo by se zdát, že příroda se probouzí jen pomalu, za pár dní může naplno propuknout jaro. Je tedy potřeba začít s přípravami na setí a také si rozmyslet, jaké další práce již nesnesou odkladu. Vyplatí se také investovat do zahradní techniky, nebo se domluvit se sousedy a za pár korun si ji pronajmout.

20.3.2018

Vysejte osení pro velikonoční dekorace

Počasí se tak sice netváří, ale kalendář ohlašuje blížící se Velikonoce. Je nejvyšší čas přemýšlet o svátečních dekoracích a zasít osení.

19.3.2018

Zahrada Čech v Litoměřicích zve na dvě výstavy

Výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích startuje jarní sezónu hned dvěma zajímavými výstavami. Dubnový výlet k úpatí Českého středohoří by si měl naplánovat každý, kdo zahradničí, kutí, chalupaří, nebo se zajímá o bytový design a stavební materiály.

14.3.2018

Ředkvička: Křupavé zdraví, které vypěstuje i dítě

Ředkvičky patří k první zelenině, kterou na jaře vyséváme do záhonů. Rostou velmi rychle, často je sklízíme už dva týdny po vyklíčení.

12.3.2018

Jak založit skalku

Skalky se v zahradách začaly objevovat na konci 19. století, aby vzhledem i rostlinami připomínaly horské stráně. Protože ještě neexistovala ochrana přírody, putovala řada nově objevených rostlinek do zahrádek, kde postupem času zdomácněly. 

9.3.2018

Pozoruhodné pokojovky: Kvetoucí kameny

Řada živočichů i rostlin se dokáže maskovat tak, aby splynula s okolím a nelákala predátory. Sukulentní rostlina lithops je v tomto ohledu mistrem: vypadá dočista jako oblázek.

6.3.2018

Exotické kaki: Vypadá jako rajče a pěstuje se jako meruňka

Pro chutné plody tomelu japonského se používá více názvů. Říká se jim churmy, kakichurmy, tomely, persimmony nebo také čínské švestky. Nejčastěji se ale setkáme s jednoduchým označením kaki.

5.3.2018

Březen v zahrádce: Je čas na výsadbu ovocných stromů

Březen je ten správný měsíc na sázení ovocných stromků, hnojení a stříkání látek proti chorobám. Ovocná zahrada v březnu je asi nejnáročnější.

1.3.2018

O okrasnou zahradu v březnu pečujeme podle počasí

V březnu na zahrádce obvykle vyhlížíme první posly jara a sledujeme, jak se rostliny probouzejí k životu. Letos je to ale jinak. Zahrádka se začala probouzet už v únoru, aby ji následovně zaskočil holomráz.

28.2.2018

Tipy pro perfektní bylinkovou zahradu

Bylinky vždy hrály a stále hrají důležitou roli nejen v lékařství a léčitelství, ale i v kuchyni. Jejich úžasná vůně a chuť povýší každé obyčejné jídlo na královskou hostinu. Abyste se z bylinek mohli dlouho radovat a mít z nich velký užitek, máme pro vás několik tipů na jejich pěstování.

26.2.2018

Z měsíčku lékařského připravíte domácí tinkturu i víno

Už naše babičky věděly, že léčivé účinky měsíčku jsou rozsáhlé. Hodí se především pro pročištění krve a celkovou podporu krevního oběhu. Dále je účinný při infekční žloutence, problémech s trávením anebo při bolestivé menstruaci.

23.2.2018

Zdravou hlívu ústřičnou vypěstujete i na balkóně

Kdo se zajímá o zdravou výživu, jistě slyšel o pozitivních účincích hlívy ústřičné na lidskou imunitu. Pojďme si povědět, jak tuto zajímavou houbu vypěstovat doma.

20.2.2018

Pozoruhodné pokojovky: Tilandsie se živí vzduchem

Některé rostliny se přizpůsobily nehostinnému terénu natolik, že si vystačí s naprostým minimem zeminy a živin. Tilandsie je specifická tím, že zeminu nepotřebuje k životu vůbec.

19.2.2018

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.  

16.2.2018

Mechové koule jako netradiční bytové dekorace

Zatímco pojem bonsaj zná snad každý, termín kokedama u nás zatím tak úplně nezdomácněl. Označuje mechovou kouli, ze které vyrůstá libovolná pokojová rostlinka. A rovněž pochází z Japonska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT