Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aby bylo rostlinám za sklem dobře

Klimatické podmínky mírného pásu nám ne vždy umožňují pěstovat, co chceme a kdy chceme. Proto lidská vynalézavost stvořila skleníky a pařeniště, později i fóliovníky. Rostlinám poskytují specifické prostředí, které pro svůj růst vyžadují, a chrání je před nepříznivými vlivy drsnějšího počasí naší zeměpisné šířky.

22.3.2018
SDÍLEJ:

V 19. století sloužily skleníky nejen k pěstování rostlin, ale i jako společenské místnosti.Foto: archiv JM traditional gardening

Skleník odvozuje své jméno samozřejmě od skla a tradičně se skleníky stavěly z kovových zabetonovaných konstrukcí, kdy se skla tmelila do rámů. Stavba takového skleníku byla finančně i časově náročná, nicméně takto postavené skleníky měly dlouhou životnost a velkou odolnost vůči nepříznivým klimatickým podmínkám a jejich projevům, třeba v podobě silných větrů nebo krupobití.

Mnohdy vznikly i architektonicky zajímavé zahradní stavby, které coby stále funkční památky obdivujeme dodnes. „To proto, že při použití tloušťky skla 4 mm téměř vždy odolaly všem klimatickým nástrahám. Proto i v dnešní době doporučuji raději skleníky se sklem. Na trhu se objevují i skleníky s polykarbonátovou krytinou, ta se ale vlivem tepla roztahuje, což může způsobovat problémy,“ říká Zdeněk Mutina ze zahradnictví Zúpaz.

Skleník z plastu

Novodobou variantou skleníku se s masovým rozšířením syntetických materiálů stal fóliovník. Většinou mívá podobu jakéhosi tunelu, který tvoří plastová fólie přichycená na pevné konstrukci. Fungování této na pohled jednoduché zahradní stavby však ovlivňuje hned několik faktorů. Nejdůležitějším z nich je právě výběr použité fólie, respektive její životnost.

„Obyčejná fólie má záruku jeden rok, Agro fólie 2-3 roky, folie Ginegar 4-8 let a kašírovaná folie 5-8 let. Přičemž u všech uvedených druhů je nutné brát v potaz spíše dolní hranici životnosti. Z tohoto vyplývá, že s tzv. fóliákem jsou vždy spojeny větší starosti a k opravám bývá někdy nutno přikročit i několikrát do roka. Ovšem pořizovací cena je oproti sklům vždy podstatně nižší. Určitě bych ale doporučoval si při nákupu dobře rozmyslet, zda si koupím fólii s garancí až osm let, anebo s garancí pouhého roku,“ doporučuje Zdeněk Mutina.

Pozor na zapaření v pařeništi

Jednoduchou náhradou skleníku či fóliovníku bývala především v časech minulých tzv. pařeniště. Ta jsou většinou určena pro drobné pěstitele zeleniny a letniček a v profesionální praxi se téměř nepoužívají. Mimo jiné i proto, že nároky na jejich provoz jsou časově náročné, protože je třeba neustále zajišťovat větrání ve slunečných dnech a zateplování rohožemi během chladných nocí, čímž vyžadují naši neustálou pozornost. Dnes se proto používají již jen v omezené míře na zahradách rodinných domů.

„Pařeniště bývají často vyrobena ze dřeva při standardní šíři oken 1,5 x 1 m. Pro jejich založení nám stačí dobrá zemina a chlévská mrva, která je dnes ale už hůře dostupná. Nicméně právě ona zajišťuje vlastní ´vytápění´ pařeniště. Náklady jsou tak téměř nulové a možnost včasné úrody je vysoká. Hodí se pro pěstování raných salátů, ředkviček či například afrikánů. Pařeniště se, na rozdíl od fóliovníku a skleníku, využívají hlavně brzy zjara nebo v pokročilém podzimu,“ vysvětluje Zdeněk Mutina.

Nedejme škůdcům šanci

Život ve skleníku či fóliovníku má svůj režim, který je třeba dodržovat. Pokud tak neučiníme, čeká nás řada potíží. Hlavní hrozbou je samozřejmě nebezpečí přehřátí rostlin, a tím jejich uhynutí. Proto, pokud to se skleníkem myslíme opravdu vážně, je výhodnější investovat do větrání pomocí termostatů, než využívat jen větrání mechanické. Rovněž je třeba zajistit dostatečnou výměnu vzduchu, přitom ale dávat pozor, aby nedocházelo k průvanu, který řada rostlin nesnáší.

Nebezpečím, které může život se skleníku či fóliovníku zcela zdecimovat, jsou škůdci. Hrozba rychlosti jejich šíření v uzavřených prostorách je vždy větší než na otevřeném prostranství zahrady. Proto je pravidelná kontrola zdravotního stavu rostlin nutností. Jestliže zjistíme napadení úrody škůdci, bez chemických přípravků se už bohužel neobejdeme. Z tohoto důvodu je důležité hned na začátku do skleníků fóliovníků i pařenišť zajistit kvalitní, výživnou a chorob a škůdců prostou zeminu. A po určité době provést výměnu zahradnického substrátu nebo nechat půdu propařit. Tím zabráníme šíření houbových chorob i škůdců. Na to ale v domácích podmínkách většinou nemáme zařízení, takže jedinou možností pak zůstává totální výměna zeminy.

„Jednou z možností je i prolévaní starší zeminy různými chemickými přípravky určenými k dezinfekci, ale při pěstování zeleniny tento způsob moc nedoporučuji. Navíc nezapomeňme, že zemina je už ´znečištěna´ i použitými hnojivy. Proto doporučuji nakládat s hnojivy opatrně, ať naše domácí úroda není zeleninu plnou dusičnanů a jiných nežádoucích příměsí,“ varuje Zdeněk Mutina. A po úspěšné sklizni, samozřejmě, nesmíme zapomenout na odstranění a likvidaci rostlinných zbytků tak, aby se nestaly zdrojem nákazy budoucí výsadby.

NÁZOR ODBORNÍKA

Zdeněk Mutina, spolumajitel zahradnictví Zúpaz Bohumín

Co byste doporučil tomu, kdo by si chtěl postavit skleník svépomocí? Co by neměl opomenout a na co by měl dát pozor?
Při stavbě skleníku svépomocí je v našich zeměpisných šířkách důležitá jeho orientace. Nedoporučuji jej stavět v orientaci sever–jih, ale raději v orientaci východ–západ. U první varianty bývá skleník v jarních a podzimních měsících totiž málo osvětlen. Dále je nutné dbát na to, aby měl skleník možnost větrání, tedy zajištěnu ventilaci a cirkulaci vzduchu. Dále je důležitým faktorem dostupnost vody pro zálivku. No a nejdůležitější jsou základy pro stavbu skleníku, které by měly být vykopány do hloubky 80 cm, což je takzvaná zámrzná hloubka. Základy musí být rovné a pravoúhlé.

Kdysi se stavěly skleníky třeba z okurkových sklenic. Jak se díváte na tyto „vychytávky“?
Několik takových skleníků jsem si prohlédl a nutno říci, že teoreticky svůj účel splňovaly. Nicméně měly i mnoho záludností. Například při rozbití některých z použitých sklenic byla jejich výměna vcelku složitá, rovněž nebyl zaručen potřebný pravidelný rozptyl slunečních paprsků, a přidání příslušenství, jakými jsou například police, nebylo v takto konstruovaném skleníku rovněž jednoduché. Navíc sklenice byly většinou spojované maltou či betonem a časem se tyto materiály, vzhledem k povětrnostním podmínkám, drolily a poškozovaly.

Jak vybírat z velké nabídky skleníků v hobby marketech? Podle čeho vybrat ten pravý pro nás?
Máme dvě možnosti. Buď si pořídíme skleník ze skla, anebo z polykarbonátu. Existuje nepřeberné množství tvarů. Ale klasika je klasika, proto doporučuji podlouhlé skleníky v různých délkách, s potenciálem jejich následného prodloužení. Při klasických skleněných sklenicích máme ještě možnost zakoupení dvou druhů skla. Za prvé skla čirého, které by se mělo použít do skleníků situovaných ve stínu, pod stromy nebo ve vyšších nadmořských výškách. Druhým typem je sklo rozptylové, které snese intenzivní sluneční svit, a kde není nutno stínovat. Pořízení těchto skel je ala finančně náročnější investicí. Ideální konstrukcí je dnes konstrukce hliníková, protože je lehká a přitom dostatečně nosná.

Autor: Alice Taussiková

22.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař 21 000 Kč Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme šikovného, samostatného pracovníka na plný úvazek na pozici kuchař - ideálně se zkušenostmi z podobných provozů (domovy, nemocnice, školní jídelny atp.). Směny: 12hodinnové denní. Obchod - Prodavač(ka) na půlúvazek za 14.000 14 000 Kč Poptáváme prodavače/ku do plaveckého a potápěčského obchodu v Aquapalace Praha v Čestlicích. Jedná se o 10-13 dní v měsíci, z toho obvykle 4 víkendové dny a zbytek všední. Směny dle dohody. Neznalost zboží není problém, rádi vše naučíme. Mzda se odvíjí od odpracovaných dní, průměrně 14.000 Kč. Prac. doba: po-čt 10-18, pá-ne+svátky 9-19. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt emailem (strukturovaný životopis posílejte na email : hr@irsczech.com ), , Náplň práce- stavba, údržba a oprava budov a jiných staveb s použitím tradičních a moderních technologií. Stavba a oprava základů, zdí a staveb z cihel a kamene a podobných materiálů, lámání vytěženého kamene na desky nebo bloky, řezání, tvarování a povrchová úprava kamene pro stavební účely, dekoraci monumenty apod. , Vzdělání není rozhodující, zdravotní stav k výkonu práce. , PD Po-pá 7:00 do 15:30 hod, dle zakázek, možné i pracovní víkendy. , V rámci pracovního poměru služební cesty ČR., Řidičský průkaz sk. B, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou., , Místo výkonu práce: Rosice, Úvoz 29, PSČ 66501. Pracoviště: Oleksandr benyuk, Úvoz, č.p. 29, 665 01 Rosice u Brna. Informace: Oleksandr Benyuk, +420 732 782 396. Služby - Pracovník pneuservisu 22 000 Kč Do našeho týmu hledáme nového zaměstnance na pozici pracovník pneuservisu + technik renovace autolaků. Náplň práce: přezutí, vyvážení PNEU apod. Renovace autolaků , renovace světlometů , čištění interiéru

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lídr komunistů ve Vladivostoku Andrej Iščenko
3 4

V Rusku se falšovaly volby. Vladivostok bude klání opakovat

Ilustrační foto
21 12

Třetina senátorů vyzvala Babiše, aby Česko přijalo 50 syrských sirotků

Noc jako v pohádce? Paříž nabízí turistům ubytování v čokoládové chaloupce

/FOTOGALERIE/ Hledáte při svých výletech originální ubytování? Turisté, kteří v říjnu zavítají do Paříže, budou moci přespat v ojedinělém čokoládovém domku. Chaloupka se hostům otevře pouze na dvě noci, přičemž přespání vyjde na přibližně 1300 korun, informuje The Indepedent. 

Ed Sheeran opět v Praze. Jen s kytarou ovládne letiště v Letňanech i Sziget

Česko čeká příští rok v létě další megakoncert na letišti v Letňanech. Tentokrát se dočká spíše dámská část publika. V červenci přijede britský zpěvák Ed Sheeran. Předprodej začne 27. září v sítích TicketPortal a GoOut. Zároveň je písničkář první ohlášenou hvězdou maďarského festivalu Sziget v Budapešti, který se uskuteční v termínu od 7. do 13. srpna 2019. Předprodej začne 1. října.

Policisté kontrolují kamiony. Turek neodpočíval, do Německa dojel za tři dny

Až do konce týdne jsou dopravní policisté po celém Česku v pohotovosti, připojili se totiž k celoevropské akci s názvem Tispol. Ta se zaměřuje na řidiče nákladních vozidel a autobusů nebo kamionů s nebezpečným nákladem. Policie kontroluje hlavně dodržování takzvaných sociálních předpisů. Čtvrteční případ z pražských Letňan však zaskočil i muže zákona.

Trpišovský: Bordeaux jsem kdysi sledoval v televizi. Nyní jsme aktéři, těšíme se

/ROZHOVOR/ Slavnou bitvu v semifinále Poháru UEFA, v níž Slavia Bordeaux dvakrát podlehla 0:1, si pamatuje z televize. Tehdy se psal rok 1996. Dnes se sešívaní s francouzským celkem setkávají znovu, tentokrát v základní skupině Evropské ligy. „Jsem rád, že začínáme doma. Soupeř má problémy, což je pro nás drobná výhoda,“ je si vědom trenér Jindřich Trpišovský.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT