Šťávě z listů aloe vera se připisují až zázračné účinky. Podle některých zdrojů je schopna vyléčit i rakovinu nebo AIDS, ačkoli nic takového nebylo vědecky prokázáno. Kombinace esenciálních kyselin, vitamínů a minerálních látek je nicméně účinná v boji proti kvasinkovým infekcím a některým virům, chrání sliznice, hojí žaludeční vředy a zmírňuje zácpu.

Monstera skvostná
Monstera skvostná: výrazná solitéra i základ domácí džungle

Lékaři ale upozorňují, že dosud nejsou známy všechny případné vedlejší účinky, které se při vnitřním užívání aloe vera mohou dostavit. Konzumace výtažků z rostliny není doporučena například lidem užívajícím diuretika nebo některé léky na cukrovku. Z rostliny je v každém případě nutné oddělit latexovou vrstvu, která se nachází těsně pod povrchem listu. Tato část je hořká a mírně toxická, měly by se jí vyhýbat hlavně děti a těhotné ženy, u nichž může spustit děložní kontrakce.

Gel z aloe vera se ale osvědčil při hojení ran a popálenin, účinný je také při bodnutí hmyzem. Přidává se do pleťových masek a hydratačních krémů, které je možné vyrobit i podomácku z olivového oleje, včelího vosku nebo kakaového másla.

Aloe veraZdroj: Shutterstock.com

Aloe vera se dá pěstovat v domácích podmínkách jako pokojová rostlina, nejlépe v substrátu pro kaktusy a sukulenty. Ke zdárnému růstu potřebuje dostatek slunce, daří se jí u jižních oken a nevadí jí suchý vzduch. Neměli bychom ji ale přelévat. Mezi jednotlivými zálivkami by měl substrát trochu proschnout, aby nedošlo k uhnívání kořenů.

Skandinávská vánoční výzdoba
Inspirace: Podlehněte kouzlu vánoční výzdoby ve skandinávském stylu