Bidens se vyznačuje jemnými listy a dlouhými výhony, jež se během května obsypou drobnými žlutými kvítky ve tvaru hvězdiček. Rostlina vás mile překvapí dlouhou dobou kvetení - květy se na ní většinou udrží až do října. Vedle vzpřímeně rostoucích bidensů se prodávají také druhy převislé, které můžete umístit do závěsných košíků nebo je nechat volně "padat" přes zábradlí balkónu.

Přestože se bidens pěstuje jako okrasná květina, dokáže se rozrůstat rychlostí plevele. Pokud ji v truhlíku kombinujete s jinými rostlinami, raději ji sem zasaďte i s původním obalem, případně její kořenový bal oddělte od ostatních druhů jutou nebo kartonem, aby je příliš neutlačovala.

BalkongoldZdroj: Shutterstock.com

Balkongoldu vyhovuje slunné stanoviště, snese i světlý polostín. Po dobu vegetace až do začátku srpna je vhodné ho přihnojovat hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny. Důležitá je pravidelná zálivka, rostlinky jsou dost žíznivé a v parných dnech budou vyžadovat závlahu ráno i večer. Substrát by nikdy neměl vyschnout.

Pokud byste chtěli balkongold udržet do příštího roku, je možné ho zazimovat podobně jako muškáty. Rostlinu v říjnu zkrátíte a umístíte do vzdušné a světlé místnosti, kde se teplota pohybuje ideálně mezi 8 a 12°C. Během zimy balkongold zaléváme méně, ale tak, aby zemina zcela nevyschla. Zpět na venkovní stanoviště rostliny mohou až v průběhu května, kdy se ustálí teplejší počasí.