Dneska tradici barborek udržujeme spíše z důvodu, že se nám větvičky s pupeny ve váze jednoduše líbí. Ve vytápěných domácnostech ale často uschnou a květů se nikdy nedočkáme. Když Božena Němcová v románu Pohorská vesnice doporučovala umístit větvičku na teplé místo, myslela tím dobový chlév, nikoli moderní radiátor, okolo něhož se soustředí suchý vzduch.

Když si větvičku přinesete domů, vložte ji do vázy s odstátou vodou a nechte ji nejprve stát několik hodin v chladnější chodbě, aby si na vyšší teplotu zvykala postupně. Teprve poté ji přeneste do bytu a postavte poblíž okna, ale nikdy ne do bezprostřední blízkosti topení. Větvičku často roste.

Jak barborce pomůžeme ke květu:

  • Vybíráme větvičky stromů, které vykvétají do konce dubna - většinou se trhají větvičky z třešní a višní, ale může to být i kdoulovec, zlatice nebo okrasná mandloň.
  • Nejlépe pokvetou větvičky z jižní strany stromu. Vyberte takové, které mají co nejvíce květních pupenů. Dolní konce větviček seřízněte našikmo.
  • Jestliže do vázy přidáme výživu pro řezané květiny, vodu jen doléváme. V opačném případě je třeba vodu pravidelně vyměňovat.
  • Pokud poblíž vázy s barborkou postavíte mísu s jablky, pupeny rozkvetou rychleji.

Barborka nerozkvetla? Nevadí!

Větvičky ve váze mohou působit velice dekorativně, i když nekvetou. Navěste na ně drobné ozdoby ve stejné barvě, do jaké ladíte celou vánoční výzdobu. V galerii se můžete přesvědčit, jak pěkně větve v nádobě vypadají, přestože zůstanou holé.