Na okenním parapetu vám může růst například bazalka, majoránka, tymián, meduňka, koriandr, pažitka, máta a samozřejmě nenáročná řeřicha. Pro bylinky obecně platí, že potřebují dostatek světla, a je tedy pro ně vhodné místo u západního nebo východního okna. Jižní strana bylinkám vyhovuje jen v zimním období, v létě je potřeba rostliny přistínit, aby je ostré slunce nespálilo. Naopak u okna severního bude prospívat snad akorát řeřicha a pažitka.

Do výsevního substrátu můžeme přimíchat trochu písku, abychom ho odlehčili. Bylinky si potrpí na lehkou půdu a ke zdárnému růstu nepotřebují mnoho živin. V obchodech seženete i substrát určený přímo pro bylinky.

Vavřín lze pěstovat jako přenosnou rostlinu
Jak pěstovat vavřín, a mít tak doma vlastní bobkový list

Semínka bylinek bývají dost drobná, a tak je nesejeme hluboko, stačí je posypat jen slabou vrstvou substrátu. Raději je nevysévejte moc nahusto. Pokud k výsevu použijete sadbovač, stačí vložit do každé buňky jen několik semínek. Substrát hned pokropíme vodou, ale opatrně, abychom semínka nevyplavili. K rosení je možné použít rozprašovač.

Zdroj: Pinterest

Semínka bychom měli neustále udržovat ve vlhkosti a teple. Jestliže máte v bytě v noci u oken zimu, substrát se semínky na noc přikrývejte plastovým krytem nebo fólií, případně ho přemístěte na teplejší místo.

Jakmile rostlinky povyrostou, vyjmeme je i s celým kořenovým balem ze sadbovače a přesadíme do květináčů nebo truhlíků. Bylinky však lze vysít už rovnou do nádob, ve kterých pak porostou. Potom vzrostlé rostliny jen podle potřeby rozdělujeme, aby se vzájemně neutlačovaly.

Kumkvaty neboli zlaté mandarinky
Zlaté mandarinky se jedí i se slupkou a není těžké je pěstovat doma

V květnu po zmrzlých mužích budete moci bylinky vystrčit ven na balkon, opět ovšem berte ohled na světovou stranu. Většina bylinek miluje slunce, ale horký letní žár se jim může stát osudným. Výhodou je, že bylinky nemusíme nijak hnojit, dokonce to ani není vhodné. Jen jim dopřáváme pravidelnou zálivku, a to nejlépe měkkou vodou pokojové teploty.