Ačkoli bychom od kiwi neočekávali, že se mu bude dařit v našem podnebí, existují drobnoplodé odrůdy, které jsou plně mrazuvzdorné a v našich končinách se pěstují velmi snadno. Jejich výhodou je, že u nás nemají přirozeného nepřítele a nenapadají je žádné choroby ani škůdci. Plody se sklízí na podzim od konce září až do listopadu; i když je přejde první mrazík, nijak jim to neublíží; naopak se zvýrazní jejich chuť, podobně jako u révy.

Nejčastěji pěstovaným druhem je u nás Actinidia arguta nesoucí drobné plody chuťově téměř shodné s kiwi, které kupujeme v obchodech, jsou snad jen o něco sladší. Na rozdíl od "chlupatého" kiwi velkoplodého je jejich slupka hladká a nemusí se před konzumací loupat. Úroda bývá bohatá; sedíte pod pergolou a jen uzobáváte. Plody se dají samozřejmě také kompotovat nebo použít na moučníky se želatinou.

Actinidia arguta

Actinidia arguta poroste nejlépe na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní straně pergoly či zídky. Má ráda slunce a přes léto si žádá také dostatečnou zálivku, doplněnou běžnými hnojivy. Zemina by měla být před výsadbou obohacena o kompost, ke kvetení a nasazování plodů by se v ní mělo nacházet dostatek vápníku, draslíku a hořčíku. Pokud sazenice vysadíte koncem května či začátkem června, budou mít dostatek času se do zimy uchytit; rostliny vysazené na podzim bude třeba během první zimy chránit chvojím, slámou nebo rašelinou.

Aby "minikiwi" vůbec plodilo, musíte vedle sebe vysadit samičí i samčí rostlinu. V některých zahradnictvích vám nabídnou aktinidie samosprašné, jejich samooplozovací schopnosti ale moc nedůvěřujte. Zahrádkářům se stává, že údajně samosprašné kiwi dlouhé roky neplodí a první úroda se objeví až poté, co se k němu přikoupí samčí sazenice.

Výhony aktinidie každým rokem povyrostou zhruba o metr, celkově dorůstají délky až 10 m a kolem opory vytvářejí neprostupnou buš. Rostlina bývá bohatě olistěná a kvete krásnými bílými kvítky, takže po většinu roku působí velmi dekorativně. Jen kmínky bývají vespodu holé - je třeba počítat s tím, že hustá zelená zástěna se bude tvořit až tak metr od země.