1. Zatravněnou plochu očistěte a upravte terén

Na jaře musí být trávník čistý, bez listí a mechu. „Pokud jste nestihli listí shrabat na podzim, udělejte tak před začátkem jara, omezíte tak šíření některých nemocí, hlavně strupovitostí jabloní a hrušek,“ radí David Benda ze společnosti Hornbach.

Začátek jara je také vhodný pro úpravu nerovností terénu, které brání snadné údržbě zahrady. Zarovnáme hrbolky a vyplníme prohlubně, aby se nám po nich lépe jezdilo se sekačkou a plocha byla na pohled dokonale upravená.

2. Trávník posekejte na 3 cm

Pokud jste trávník dostatečně zkrátili už na podzim, budete mít méně práce. V opačném případě byste měli hned s příchodem jara trávník posekat na délku zhruba 3 cm. Moderní sekačky mají výhodu, že umožňují délku trávníku přesně nastavit.

3. Provzdušněte půdu

Pokud chcete, aby byl váš trávník zdravý, pak potřebuje mít mimo jiné také dostatečný přísun vzduchu, vláhy a živin. V průběhu roku se na půdě vytváří neprostupná krusta ze zhutnělých zbytků tlejících rostlin. Tato bariéra pak znemožňuje půdě i trávníku přijímat kyslík, vláhu a živiny. Vertikutátor neboli provzdušňovač tuto krustu prořeže, uvolní a vyčeše mechy a některé plevele. Zároveň prořeže travní výhonky a trávník bude houstnout. Na menší plochy trávníku můžete použít obyčejné železné hrábě.

4. Osejte holá místa

Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. Postup nám vysvětlil specialista firmy HECHT Petr Tichý: „Půdu nejprve lehce prohrábněte a smíchejte ji s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte nejlépe travním válcem. Poté tato místa vydatně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C."

Kdy přesně s jarními pracemi začít, se nedá přesně určit; záleží na počasí a poloze, ve které se vaše zahrádka nachází. V každém případě je lepší nic neuspěchat a počkat, až zem rozmrzne a dostatečně změkne.