Zřejmě nejpozoruhodnější bazén světa vytvořili designéři ze studia Cipriano Landscape Design v americkém Bedfordu. Jejich klient, milovník vážné hudby a amatérský houslista, nechtěl jen tak obyčejný bazén. Přál si, aby projekt vypovídal o jeho hudební vášni. A tak se stalo. Bizarní bazén je věrnou kopií slavných stradivárek, a to jak tvarem, tak barevností.

Kdo preferuje výtvarné umění, může zauvažovat o bazénu ve tvaru palety. Stejně jako umělec Allan Rodewald, který ke svému nezvykle tvarovanému bazénu vyrobil dokonce i obří štětec. Poměrně populární jsou bazény ve tvaru srdce nebo ryby, ve fotogalerii však najdete i originální koupaliště ve tvaru kočky, přičemž ocásek je vtipně napodoben skokanským můstkem.

Možná si pomyslíte, že jde o výstřednosti lidí, kteří nevědí, co s penězi. Když nastanou tropická vedra, obyčejný člověk by byl šťasten za vypnutou celtu napuštěnou vodou z hadice. Trend bazénů atypických tvarů se nicméně pomalu dostává i do naší vlasti a ačkoli bazény navržené podle speciálního přání budou vždycky dražší než ty standardní, v nabídce tuzemských výrobců nechybějí.

Otázkou jen zůstává, do jaké míry jsou nezvykle tvarované bazény praktické, když si v nich chcete zaplavat. Problémem může být také čištění netypických zákoutí a případné zastřešení. Tvar nakonec nebývá při realizaci bazénu rozhodujícím faktorem, přihlédnout se musí k celkové dispozici zahrady, k budoucí údržbě a k zamýšlenému způsobu využití bazénu - chceme tu jen tak relaxovat, nebo trénovat plavání? To vše by se mělo při projektu zohlednit.