1. Popínavou růži sázíme nejlépe na místo směřující k jihovýchodu či jihozápadu a chráníme ji před větrem. Menším rostlinám stín nevadí, ale vzrostlé růže potřebují slunce, aby mohly rozkvést. Vhodný ovšem není ani celodenní žár - všeho moc škodí i v případě růží.

2. Pro růže je ideální písčitohlinitá půda s propustnou spodní vrstvou a obsahem humusu 5 - 7%. Půdní reakci vyžadují slabě kyselou až neutrální – tedy pH 6 – 7.

3. Lepší je vydatně zalévat jednou týdně než každý den po troškách.

4. Popínavé růže s méně ohebnými pruty vyvazujeme vodorovně na opěrnou konstrukci. Kdybychom je nechali růst do výšky, květy by se tvořily jen na koncích výhonů.

Ilustrační foto
Rostliny do zahradních jezírek

5. Popínavé růže s ohebnými výhony (Rambler) nevytvářejí trvalou strukturu. V létě je třeba provést tzv. udržovací řez, kdy odřežeme ten z hlavních výhonů, který narostl jako třetí v pořadí, a odstraníme i všechny postranní odkvetlé výhony.

6. V rámci udržovacích a zmlazovacích řezů krátíme výhony na výšku zhruba 10 cm nad zemí. Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem.

7. Květy do vázy odřezáváme tzv. letním řezem. Řežeme 5 až 8 mm nad listem s vyvinutým očkem, ze kterého pak může vyražit nový kvetoucí letorost.

8. Přihnojování provádíme v dubnu a koncem července. Doporučuje se mulčování, které udrží vlhkost půdy a zabrání růstu plevelů.

9. Pokud popínavou růži sázíme u stěny domu, její vzdálenost od budovy by měla být alespoň 15 cm. Těsná blízkost zdi by jí uškodila - v horkých dnech by neměla dostatečný přísun čerstvého vzduchu a byla by náchylnější k chorobám.

10. V blízkosti růží můžeme zasadit levandule nebo afrikány, které odpuzují mšice.

Mšice vysávají z růže šťávu, a rostlina chřadne.
Mšice a boj s nimi