Za určitých podmínek tato rostlina může dorůst až několika metrů. Většinou se tak děje při nedostatku světla, kdy se pne podél stěny či jiné opory až ke stropu, kde se počne větvit. Je to tím, že v podmínkách domovské Indie a Indonésie se fíkovník pryžodárný táhne liánovitě vzhůru za světlem a opírá se o kmen jiného stromu. Jakmile dosáhne vrcholu, vytvoří bohatou korunu a oplete hostitelský strom svými větvemi. Hostitel většinou následně odumře, ale fíkovník ho už stejně nepotřebuje - v tuto dobu už má vytvořený vlastní kmen úctyhodného průměru i výšky.

Fíkovník pryžodárnýPokud fíkovníku pryžodárnému nabídneme stanoviště, kam dopadá hodně světla, neporoste jako liána, ale jako keřík. Nějakou oporu si ale vyžádá i tak. Jeho stonek je tenký a postupně dřevnatí.

Přívlastek pryžodárný získal tento fíkus díky tomu, že při poranění roní hustou mléčnou šťávu, ze které se před rozšířením kaučukovníku získával přírodní kaučuk. Šťáva může při kontaktu s pokožkou způsobit podráždění, řez proto raději provádějte v ochranných rukavicích.

Ať už budete tento fíkus pěstovat jako liánu nebo keřík, nikdy ho nevystavujte přímému slunci, v létě by mu hrozil úpal. Jinak ale fíkovník pryžodárný vyžaduje teplo, nevadí mu ani suchý vzduch. Zalévat by se měl střídmě, substrát vždy necháme trochu proschnout, než provedeme další zálivku. V zimě mu bude vyhovovat nižší teplota okolo 15°C, ale přežije i vytápěný byt. Zavděčíte se mu, pokud jeho listy sem tam orosíte nebo otřete vlhkou houbičkou.