Hostě se také říká bohyška nebo funkie a v současné době se jedná o jednu z nejprodávanějších trvalek. Ačkoli její květy mohou zaujmout zajímavým hroznovitým či trubkovitým tvarem a decentní barvou, hosta se pěstuje především pro své výrazné dekorativní listy. Ty mohou být podle odrůdy zelené, žluté, namodralé i panašované, někdy nesou neobvyklou bílou kresbu. Rostlina tvoří husté trsy, které se stávají dominantou v místech, kde by se jiným kvetoucím druhům kvůli nedostatku slunečních paprsků příliš nedařilo.

Hosta vám však poroste i v záhoně na slunném stanovišti, pokud vedle ní vysadíte vyšší trvalky či keříky, které jí budou poskytovat stín. Mějte jen na paměti, že čím více slunce na ni bude dopadat, tím více ji budete muset zalévat.

Hosta neboli bohyškaZdroj: Shutterstock.com

Rostlina ocení dostatek vláhy, živnou půdu a přihnojování, ale spokojí se i s chudšími podmínkami. Její listy přes zimu uhynou, ale kořenový systém přežije a na jaře hosta opět vyrazí ze země v plné kráse. Nejspíš zaznamenáte, že bude každým rokem krásnější. V případě hosty totiž platí, čím starší, tím hezčí.

Jednotlivé kultivary se neliší jen barvou a kresbou listů, ale také strukturou, velikostí a odstínem květů; kromě původní barvy lila se květenství mohou zbarvit bíle či purpurově. Byly vyšlechtěny půdopokryvné odrůdy i hosty vhodné na skalky či naopak do vlhkých míst k jezírkům.

Ze škůdců hostu napadají hlavně slimáci - velké plochy listů jim poskytují skutečně pastvu. Rostlinu bychom proto neměli zalévat ve večerních hodinách, kdy se slimáci chystají "k večeři" a vlhkost by je ještě více přitahovala.