Poinsettii si většinou koupíme koncem listopadu, do Vánoc ji nějak tak udržujeme při životě zaléváním a po svátcích, kdy odkvete, ji zase vyhodíme. Tato mexická rostlina má velmi specifické požadavky pro růst a není divu, že našinci zvyklí na fíkusy nevědí, co si s ní počít. Vánoční hvězda se přitom dá pěstovat i v našich podmínkách několik let.

Předně bychom neměli kupovat první hvězdu, kterou v obchodě vidíme. Zkontrolujte její stav. Nezačíná už odkvétat? Jsou listeny sytě vybarvené? Raději zvolte rostlinu s dosud nerozevřenými poupaty, aby se nestalo, že odkvete ještě před Štědrým dnem.

Vánoční hvězdu si nechte dobře zabalit do několika vrstev papíru a rychle ji odvezte domů. Vyberte pro ni světlé místo, kam nejde průvan ani přímé slunce, a před každým zalitím nechte substrát trochu proschnout. Umístění na radiátoru není vhodné, rostlina nemá ráda suchý horký vzduch. Pokud to nejde jinak, dejte pod ní aspoň misku s vlhkými oblázky. Poinsettii můžete i rosit. Jednou za 14 dní až do odkvětu přidejte do zálivkové vody hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny.

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda je specifická tím, že v zimním období potřebuje každý den nejméně 12 hodin tmy, aby uchovala pěknou barvu listenů a nevytahovala se. To v našem podnebním pásu v období dlouhých nocí teoreticky není problém, je nutno ovšem zmínit, že tou tmou se míní tma absolutní. Rostlině vadí i rozsvícené světlo v bytě nebo pouliční lampy. Vánoční hvězdu proto v pozdním odpoledni zakrýváme papírem či tkanou neprůsvitnou látkou a necháme ji tak až do rána.

Po odkvětu rostlinu přeneste do chladnější místnosti o teplotě okolo 15°C a omezte zálivku. V březnu ji seřízněte na výšku asi 15 cm (pozor, vytékající mléko je jedovaté, jeho tok zastavíte ponořením řezné rány do teplé vody) a až se objeví nové výhony, přesaďte vánoční hvězdu do nové zeminy. Přes léto ji můžete pěstovat i venku, od října ji pak zase začněte pravidelně zatemňovat.