Pokud nežijete v teplejších krajích, vavřín vám na zahradě přes zimu nevydrží. Lze ho ale pěstovat jako přenosnou rostlinu, kterou v létě vystavíte ven a před příchodem mrazů přenesete do světlé chodby nebo zimní zahrady, kde je chladno, ale přitom tu nemrzne. Pro vavřín je potřeba vybrat dostatečně hlubokou nádobu a naplnit ji výživným kyprým substrátem. Ve své domovině vavřín dorůstá velkých rozměrů a vytváří silný kmen; přestože nádoba takový vzrůst nedovolí, rostlina může po čase pěkně ztěžknout - vyplatí se proto pořídit pro ni podložku na kolečkách, abychom si její přemísťování usnadnili.

Myrta
Myrta nejen svatební: jak ji pěstovat

Rostoucí kmínek připevníme k opoře, aby rostl rovně, a větvičky dvakrát ročně zaštipujeme do požadovaného tvaru. Řez rostlina snáší dobře. Přes léto potřebuje slunné místo a každodenní zálivku, při nedostatku vláhy se jí začnou kroutit listy.

Lístky vavřínu se suší ve stínu a následně používají jako koření do omáček všech druhů i k ochucení masa, zvěřiny a ryb. Dá se jimi dochutit i mléčný puding. Listy se mohou použít i čerstvé; pro zvýraznění jejich chuti je před použitím nakrájíme či natrháme na kousky.

Bobkový listZdroj: Pixabay.com

Bobkový list je známý pro své antiseptické účinky a schopnost snížit hladinu cukru v krvi. Podporuje trávení a pomáhá odstraňovat škodliviny z organismu. Ve větších dávkách však působí narkoticky, což možná oceňovala věštkyně z Delf, které prý žvýkání vavřínových listů pomáhalo k neobvyklým vidinám, ale v dnešní době se přehnaná konzumace bobkového listu nedá doporučit, protože může dokonce vyvolat zvýšení krevního tlaku a zvracení. Bobkový list však můžete bezpečně využít v koupeli. Ulevíte tak ztuhlým svalům a zklidníte mysl.

Adiantum capillus-veneris
Venušin vlas: Kapradina, kterou se dřív léčila tasemnice