Jak poznáte, že jsou semínka připravena ke sklizni? Sledujte květ. Jakmile jeho zadní strana zežoutne a slunečnice začíná hnědnout a vadnout, můžete přistoupit k procesu sušení. Květina musí být zcela suchá, aby z ní semínka snadno vypadla. Za horkých suchých dnů slunečnice uschne i na stonku, nemusíte ji stříhat. Na vadnoucí květ navlékněte hnědý papírový sáček a pevně ho zavažte na stonku. Semínka začnou do sáčku samovolně vypadávat, a vy tak nepřijdete ani o špetku úrody. Sáček je nutné vyměnit pokaždé, když navlhne, aby semínka nechytila plíseň.

Čtyři tipy, jak zpracovat zdravé kuličky rybízu

Když je květ zcela uschlý, můžeme ho odstřihnout a semínka z něj dostat kartáčkem nebo i rukou, ven už teď půjdou snadno. Semínka propláchneme v cedníku, rozprostřeme je na plech nebo čistou utěrku a necháme proschnout. Skladovat je můžeme v chladné spíži, v lednici i v mrazáku.

Zdroj: Shutterstock.com

Pokud slunečnice začíná vadnout za deštivých dnů, raději ji odstřihneme rovnou a necháme ji sušit květem dolů v suché místnosti. Volně vypadávající semínka opět zachytíme do papírového nebo jiného prodyšného sáčku, který uvážeme na stonek.

Semínka před konzumací namočíme na noc do vody, případně je 2 hodiny vaříme. Výborně chutnají pražená v troubě nebo rozmixovaná s trochou vody a medu. Přisypat je můžeme do ranních cereálií, do jogurtu, do těsta na chleba, ale také třeba do kuskusu nebo rizota.

Věděli jste, že:

  • Slunečnicová semínka fungují jako přírodní antidepresivum. Obsahují vitamíny B1 a B6, které mimo jiné regulují náladu a jejich nedostatek způsobuje sklíčené pocity.
  • Slunečnicová semínka jsou významným zdrojem vitamínu E a esenciálních mastných kyselin. Působí proto jako prevence proti tvorbě krevních sraženin, infarktu a onemocnění cév.
Gazánie
Gazánie prozáří jižní balkón i prosluněnný záhon