Při sekání dřeva byste měli využít více švihu a méně vlastní síly. Sekera vám proto musí dobře padnout do ruky, nesmí být pro vás ani příliš velká, ani příliš těžká. Násada by neměla být delší než vaše paže - když sekeru uchopíte těsně pod ostřím a natáhnete paži před sebe kolmo k trupu, topůrko by nemělo přečuhovat na rameno. Vhodnou hmotnost otestujete tak, že ruku držící sekyru za rukojeť volně svěsíte a podepřete levou rukou v loketní jamce. Jestliže sekeru takto dokážete zvednout o 180 stupňů, její váha bude vyhovující.

Dřevěné, nebo laminátové topůrko?

Klasická topůrka se vyrábějí z tvrdého dřeva, obvykle buku, jasanu nebo ořechu. Spoj topůrka a kované hlavy se však může uvolňovat, proto se zajišťuje klínkem. U laminátového topůrka uvolnění nehrozí, čepel je do něho napevno zalita. Laminát je navíc lehčí, ergonomičtější a neklouže v ruce. V porovnání s dřevem se tedy jeví jako lepší varianta, i když v případě jeho zlomení nemůžete nahradit jen topůrko, ale musíte koupit rovnou novou sekeru.

Jak skladovat dříví na topení

Druhy seker podle jejich využití:

  • Kempinková - malá sekera, kterou můžete brát na výlety pod stan. Hodí se k osekávání drobných větví k rozdělání táboráku.
  • Štípací - používá se zejména na přípravu palivového dřeva, nasekáte s ní polínka a třísky. Čím větší a těžší štípací sekera, tím větší špalky zvládne rozštípat.
  • Kalač - největší štípací sekera o hmotnosti až 4,5 kg si poradí s objemnými špalky a můžete do ní i bušit kladivem, když dřevo nejde rozštípnout.
  • Tesařská - je určena pro tesaře a stavebníky, jejichž práce vyžaduje přesnost. Na přípravu palivového dřeva jí bude škoda.
  • Univerzální - lehčí modely využijete pro domácí použití i při tesařských a stavebních pracích. Větší univerzální sekery slouží mimo jiné i pro kácení menších stromků a prosekávání keřů.
Dřevěné fasády mají své kouzlo i praktické výhody