Pěstování ananasu má svá pro i proti. Zásadní nevýhodou, která by vás mohla odradit, je fakt, že rostlina vytváří přes metr dlouhé listy s ostrými háčky, takže si na ni musíte vyhradit hodně místa. Do malého bytu se proto nehodí a pozor musíte dát i v případě, že máte malé děti. Nejlepším místem pro ananas je vytápěná zimní zahrada nebo vytápěný skleník, kde teplota neklesne ani v zimě pod 15°C. Ale jestliže máte v bytě dostatečný prostor, můžete to zkusit i v něm.

Ananas se dá úspěšně vypěstovat z růžice koupeného plodu, který musí být čerstvý a dozrálý. Dbejte na to, aby listy byly pěkně vybarvené a neoschlé. Vrchní část ananasu odřízněte nebo vykruťte rukou, opláchněte pod proudem vody a nechte zhruba den zaschnout. Nyní by teoreticky mělo stačit ponořit růžici do nádoby s měkkou vodou tak, aby spodní část byla ponořena 1 až 2 cm ve vodě. Ananas má ale tendenci zahnívat a spousta pěstitelů skončilo právě v tomto bodě. Jedním z triků je, přidat do vody několik zrníček hypermanganu, druhý den vodu vyměnit, opět přisypat hypermangan, a třetí den už nalít jen čistou vodu.

close info Zdroj: Shutterstock.com zoom_in

Zhruba za měsíc či dva ananas zakoření a můžete ho zasadit do substrátu z rašeliny smíchané s křemičitým pískem a kompostem. Rostlina má ráda pod sebou teplo, takže ji můžete umístit i na parapet, pod kterým je ústřední topení. Ačkoli potřebuje světlo, přímé slunce jí škodí, ideální je proto polostín. Substrát by se měl udržovat vlhký, ale nesmí být přemokřený.

V období od jara do podzimu bychom měli přihnojovat tekutými hnojivy. V zimě omezujeme zálivku i hnojení, abychom podpořili tvorbu květu. Ten se ale objeví až tak po třech letech trpělivého pěstování. Plod dozrává zhruba půl roku a krásně provoní okolní prostory. Po odplození rostlina už plodit znovu nebude, ale z její odnože si můžete vypěstovat novou.