S rozvahou je třeba naplánovat už umístění rostlin. Myslete na to, kudy se bude k bazénu chodit a která plocha bude určena k relaxaci, aby vám výsadba nakonec nepřekážela. Kolem bazénu je také nutné ponechat prostor pro manipulaci s technikou, čištění vysavačem či síťkou nebo odkrývání plachty. Pokud máte skotačivé děti, počítejte s tím, že vystavené truhlíky mohou občas dostat ránu míčem.

Koutu s bazénem může poskytnout soukromí živý plot nebo treláž s popínavkami. Pro živé ploty k bazénům vybíráme nejlépe stálezelené keře, které na podzim neshazují listí. Často se využívají túje nebo cypřišky, jež se zároveň i snadno tvarují. Živý plot u bazénu na návětrné straně poslouží i jako větrolam.

Protože bazén bývá umístěn na slunném místě, vysázené rostliny by měly vydržet sluneční žár a nevyžadovat častou zálivku. Bude se tu dařit nenáročným skalničkám a bylinkám, jako jsou mateřídoušky, tařičky, netřesky, levandule nebo šalvěj. Jestliže chcete u bazénu vytvořit spíš atmosféru přímořského letoviska, přistavte sem přenosné nádoby s jukou, oleandrem nebo mandevillou.

Prostor okolo bazénu je naopak nevhodný pro pěstování zeleniny a některého ovoce, protože je může poškodit šplouchající, či dokonce vypouštěná chlorovaná voda. Na chlór jsou citlivé hlavně jahodníky, rybízy, angrešty, maliníky a ostružiníky, poškozeny mohou být také jabloně, třešně a višně. Chemickou "zálivku" nemá ráda ani většina okrasných květin.