Jestliže jste se rozhodli obehnat zahradu živým plotem, měli byste začít přemýšlet o tom, které stromy nebo keře vám budou nejvíc vyhovovat. Jehličnany i listnáče by se měly vysadit nejpozději do poloviny října, aby stačily do zimy zakořenit.

Vaše rozhodnutí bude v první řadě záviset na tom, kolik máte pro živý plot místa a zda jej budete schopni pravidelně udržovat. Nenáročnější opadavé listnáče se hodí spíš na chatu, kam nejezdíte v zimě. Naopak v místě bydliště je lepší zvolit stále zelené keře, které zahradu ochrání před zraky sousedů po celý rok.

Jehličnany

Nejoblíbenějším jehličnanem je zerav, známý také jako túje. Rychle roste, snadno se stříhá a můžete z něho vykouzlit rozličné tvary. Nesnese ale příliš suché stanoviště a nedá se zmladit řezem, což jsou nevýhody, které si pěstitelé často neuvědomí. Rychle prosychají i smrky a borovice - ty je navíc třeba od začátku sestřihávat a tvarovat, jinak vyrostou do závratné výše a nezahustí větve. Méně náročným a přitom úchvatně vypadajícím jehličnanem je tis. Ten lze dobře zmladit řezem a obrazí i ze starého dřeva, musíte ovšem vzít na vědomí, že kromě dužnatého míšku jsou všechny jeho části jedovaté.

Tis červenýZdroj: Shutterstock.com

Listnáče

Na údržbu i na složení půdy jsou nenáročné habry a buky. Hustě prorůstají a snadno se tvarují křovinořezem i zahradnickými nůžkami na plot. Musejí se jen pravidelně stříhat, aby nepřerostly a z plotu vám pak nečouhaly silné pahýly odřezaných větví. Buky jsou nádherné zejména na podzim, kdy jejich listí změní barvu a posléze zezlátne.

Jestliže na živý plot hodně spěcháte, zauvažujte o jilmu sibiřském, který najdete i pod názvem turkestánský brest. Roste bleskovou rychlostí, za rok vytáhne klidně o metr a půl. Nepotřebuje ani příliš kvalitní půdu, zpočátku ho jen musíte hodně zalévat. Jeho předností je, že nekvete, takže nebude vadit ani alergikům. Na zimu ale opadá, připravte se proto na shrabování listí.

Z kvetoucích keřů se těší velké oblibě bobkovišeň, mahónie, stálezelený dřišťál nebo zimostráz vždyzelený. Nádherným květenstvím vás oslní šeříky, kdoulovce a zlatice. A pokud si chcete být jisti, že se skrz živý plot na váš pozemek opravdu nikdo nedostane, zvolte trnité akáty nebo plané šípky. Můžete i kombinovat různé druhy, které kvetou po sobě - váš plot tak bude zářit barvami po většinu roku.