Okna na jih

Ač se zdá, že u okna je vždycky nějaké to světlo, u některých oken jsou sluneční paprsky intenzivnější i teplejší, záleží na jejich orientaci ke světové straně. Nejvíc slunce se dostává skrz okno jižní. Tady se bude dařit zejména teplomilným květinám, jako jsou ibišky, oleandry, pelargonie nebo azalky, můžete sem umístit třeba i zmíněný fíkus. Typickými rostlinami, které si libují v jižní výhni, jsou samozřejmě kaktusy a sukulenty. Během horkého léta ale může být jižní strana osluněná až příliš a některé rostliny budou potřebovat přistínit žaluziemi, aby se nespálily.

Adiantum capillus-veneris
Venušin vlas: Kapradina, kterou se dřív léčila tasemnice

Okna na sever

U severního okna bývá světla naopak nejméně, vybíráme sem proto rostliny stínomilné, kterým místo přímých slunečních paprsků vyhovuje světlo rozptýlené. Sever je vhodnou stranou pro kapradiny, asparágus, břečťany nebo klívie, dobře tu poroste také třeba potos nebo tchýnin jazyk.

Okna na západ

Na západní straně se slunce drží hlavně v odpoledních hodinách, jde tedy o teplé a slunné místo podobné tomu jižnímu, ale slunce tu přesto není tak spalující. Západní strana je jako stvořená pro kvetoucí letničky, dařit se tu bude i fuchsiím, voskovkám, tlustici nebo také okrasným papričkám, prosperovat tu bude i většina bylinek.

Bylinkám se daří na západě i východěZdroj: Shutterstock.com

Okna na východ

Do východních oken svítí slunce dopoledne, kdy ještě nemá takovou sílu. Můžeme sem umístit některé druhy kapradin, ale také například orchideje, potosy nebo begonie, obvykle se tu daří i bylinkám.

Murraya paniculata
Exotická murraya provoní pokoj a dobře snáší ústřední topení

Při výběru vhodného stanoviště pro pokojové rostliny však musíme vzít v úvahu i způsob větrání (některé rostliny jsou velmi choulostivé a nesnášejí průvan) a v neposlední řadě také umístění radiátoru. Zejména rostliny pocházející z tropických oblastí potřebují vyšší vzdušnou vlhkost, proto bychom je neměli stavět přímo na parapety, pod nimiž je umístěno topení.